Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dočetl jsem se o celoobrazovkovém editoru WriteRoom a vzápětí našel i několik implementací pro windows, web i pro linux a dokonce i jednu unverzální v javě. Jeho základní vlastností je jednoduchost.
Jenže já už svůj editor mám, jsem na jeho klávesové zkratky zvyklý a nepotřebuji jej měnit či zjednodušovat jeho ovládání. Mnohem lepším řešením se mi logicky jeví, přizpůsobit jej tak, aby převzal výhodné vlastnosti, které nabízí WriteRoom.
Nejprve jsem se podíval jak vypadá program JDarkRoom. Velmi jednoduché ovládání pomocí několika základních funkčních kláves. Žádné krkolomné nebo spíše prstolomné kombinace. Text je zobrazen uprostřed pomocí velkého písma a uživatel může psát, mazat a pohybovat se po něm pomocí kurzorových kláves. Velmi jednoduché na použití a velmi elegantní.
Ale zpět k Vim, našel jsem script darkroom, který dokáže vystředit text a napodobit chování WriteRoom, ale nebylo to ono. Způsob, jakým script dosahoval kýženého efektu byl trochu nemotorný. Pomocí otevření dalších oken po straně. Ta se mi pak pletla v ovládání. Navíc bylo ve stavovém řádku zobrazeno příliš mnoho informací. Chvilku jsem se snažil skript upravit, víceméně úspěšně, ale stále zbývali nějaké drobnosti, které mi vadily.
Nakonec jsem nabyl dojmu, že musí existovat jednoduší řešení. A skutečně. Objevil jsem termroom který neřeší problém nastavením editoru, ale o úrověň výše. Jedná se o specializovaný emulátor terminálu, který se spustí v režimu fullscreen a nabídne aktivní sloupec o potřebné šířce uprostřed obrazovky a umožní spuštění normálního editoru. Takže jsem normálně spustil vim, bez jakýchkoliv speciálních úprav a už jsem mohl nerušeně psát. Vřele doporučuji.
Související odkazy:
Tiskni
Sdílej:
47,53c47,48
< colors = {}
< lines = self.client.get(SYSTEM_COLORS).get_string().split("\n");
< for line in lines:
< var, color = line.split(":")
< colors[var] = color
< self.background_color = colors['bg_color']
< self.foreground_color = colors['fg_color']
---
> self.background_color = "#000000"
> self.foreground_color = "#00FF00"
set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 novb sc showbreak=>> wrap bs=1 showmatch matchtime=30 modelines=10 statusline=%n:%<%f%h%m%r%=C:[%03b,0x%02B]\ O:(%o,0x%O)\ %l,%c%V\ %P hlsearch sidescroll=5 nojoinspaces noea incsearcha gvimrc je
set guicursor=n-v-c:block-Cursor,ve:ver35-Cursor,o:hor50-Cursor,i-ci:ver25-Cursor,r-cr:hor20-Cursor,a:blinkon0,sm:block-Cursor-blinkwait1-blinkoff100-blinkon100 highlight Cursor gui=reverse guifg=black guibg=white set guifont=fixed\ 10 set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 vb sc lsp=1 bs=1 lines=70 co=155 guioptions=ai showbreak=>> wrap showmatch matchtime=30 modelines=10 hlsearchZa povsimnuti stoji guioptions=ai (cili zadna menu, proste bila plocha) - obvykle si pak zmensim nebo zvetsim, jak potrebuju. Na druhou stranu mam laststatus=2, cili pro vsechny okna (i jedno samotne okno) se mi zobrazi stavovy radek (proste chci vedet, jestli mam zmeny ulozeny nebo ne a jaky soubor vlastne edituju, plus dalsi informace podle statusline. A pokud bych chtel text uprostred a kolem cerno, tak hodim gvim na vlastni plochu (workspace) a nastavim na prislusnou velikost. Pokud bych chtel bily pozadi, dam nejakej xsetroot nebo tak neco, ale mam radsi cernou.
incsearch
, co zkusit i smartsearch
?