Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Dočetl jsem se o celoobrazovkovém editoru WriteRoom a vzápětí našel i několik implementací pro windows, web i pro linux a dokonce i jednu unverzální v javě. Jeho základní vlastností je jednoduchost.
Jenže já už svůj editor mám, jsem na jeho klávesové zkratky zvyklý a nepotřebuji jej měnit či zjednodušovat jeho ovládání. Mnohem lepším řešením se mi logicky jeví, přizpůsobit jej tak, aby převzal výhodné vlastnosti, které nabízí WriteRoom.
Nejprve jsem se podíval jak vypadá program JDarkRoom. Velmi jednoduché ovládání pomocí několika základních funkčních kláves. Žádné krkolomné nebo spíše prstolomné kombinace. Text je zobrazen uprostřed pomocí velkého písma a uživatel může psát, mazat a pohybovat se po něm pomocí kurzorových kláves. Velmi jednoduché na použití a velmi elegantní.
Ale zpět k Vim, našel jsem script darkroom, který dokáže vystředit text a napodobit chování WriteRoom, ale nebylo to ono. Způsob, jakým script dosahoval kýženého efektu byl trochu nemotorný. Pomocí otevření dalších oken po straně. Ta se mi pak pletla v ovládání. Navíc bylo ve stavovém řádku zobrazeno příliš mnoho informací. Chvilku jsem se snažil skript upravit, víceméně úspěšně, ale stále zbývali nějaké drobnosti, které mi vadily.
Nakonec jsem nabyl dojmu, že musí existovat jednoduší řešení. A skutečně. Objevil jsem termroom který neřeší problém nastavením editoru, ale o úrověň výše. Jedná se o specializovaný emulátor terminálu, který se spustí v režimu fullscreen a nabídne aktivní sloupec o potřebné šířce uprostřed obrazovky a umožní spuštění normálního editoru. Takže jsem normálně spustil vim, bez jakýchkoliv speciálních úprav a už jsem mohl nerušeně psát. Vřele doporučuji.
Související odkazy:
Tiskni
Sdílej:
47,53c47,48
< colors = {}
< lines = self.client.get(SYSTEM_COLORS).get_string().split("\n");
< for line in lines:
< var, color = line.split(":")
< colors[var] = color
< self.background_color = colors['bg_color']
< self.foreground_color = colors['fg_color']
---
> self.background_color = "#000000"
> self.foreground_color = "#00FF00"
set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 novb sc showbreak=>> wrap bs=1 showmatch matchtime=30 modelines=10 statusline=%n:%<%f%h%m%r%=C:[%03b,0x%02B]\ O:(%o,0x%O)\ %l,%c%V\ %P hlsearch sidescroll=5 nojoinspaces noea incsearcha gvimrc je
set guicursor=n-v-c:block-Cursor,ve:ver35-Cursor,o:hor50-Cursor,i-ci:ver25-Cursor,r-cr:hor20-Cursor,a:blinkon0,sm:block-Cursor-blinkwait1-blinkoff100-blinkon100 highlight Cursor gui=reverse guifg=black guibg=white set guifont=fixed\ 10 set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 vb sc lsp=1 bs=1 lines=70 co=155 guioptions=ai showbreak=>> wrap showmatch matchtime=30 modelines=10 hlsearchZa povsimnuti stoji guioptions=ai (cili zadna menu, proste bila plocha) - obvykle si pak zmensim nebo zvetsim, jak potrebuju. Na druhou stranu mam laststatus=2, cili pro vsechny okna (i jedno samotne okno) se mi zobrazi stavovy radek (proste chci vedet, jestli mam zmeny ulozeny nebo ne a jaky soubor vlastne edituju, plus dalsi informace podle statusline. A pokud bych chtel text uprostred a kolem cerno, tak hodim gvim na vlastni plochu (workspace) a nastavim na prislusnou velikost. Pokud bych chtel bily pozadi, dam nejakej xsetroot nebo tak neco, ale mam radsi cernou.
incsearch
, co zkusit i smartsearch
?