Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Dočetl jsem se o celoobrazovkovém editoru WriteRoom a vzápětí našel i několik implementací pro windows, web i pro linux a dokonce i jednu unverzální v javě. Jeho základní vlastností je jednoduchost.
Jenže já už svůj editor mám, jsem na jeho klávesové zkratky zvyklý a nepotřebuji jej měnit či zjednodušovat jeho ovládání. Mnohem lepším řešením se mi logicky jeví, přizpůsobit jej tak, aby převzal výhodné vlastnosti, které nabízí WriteRoom.
Nejprve jsem se podíval jak vypadá program JDarkRoom. Velmi jednoduché ovládání pomocí několika základních funkčních kláves. Žádné krkolomné nebo spíše prstolomné kombinace. Text je zobrazen uprostřed pomocí velkého písma a uživatel může psát, mazat a pohybovat se po něm pomocí kurzorových kláves. Velmi jednoduché na použití a velmi elegantní.
Ale zpět k Vim, našel jsem script darkroom, který dokáže vystředit text a napodobit chování WriteRoom, ale nebylo to ono. Způsob, jakým script dosahoval kýženého efektu byl trochu nemotorný. Pomocí otevření dalších oken po straně. Ta se mi pak pletla v ovládání. Navíc bylo ve stavovém řádku zobrazeno příliš mnoho informací. Chvilku jsem se snažil skript upravit, víceméně úspěšně, ale stále zbývali nějaké drobnosti, které mi vadily.
Nakonec jsem nabyl dojmu, že musí existovat jednoduší řešení. A skutečně. Objevil jsem termroom který neřeší problém nastavením editoru, ale o úrověň výše. Jedná se o specializovaný emulátor terminálu, který se spustí v režimu fullscreen a nabídne aktivní sloupec o potřebné šířce uprostřed obrazovky a umožní spuštění normálního editoru. Takže jsem normálně spustil vim, bez jakýchkoliv speciálních úprav a už jsem mohl nerušeně psát. Vřele doporučuji.
Související odkazy:
Tiskni
Sdílej:
)? Případně spustit Konsole z KDE ve full-screen modu, vypnout všechny tab-,scroll- a menu-bary, a opět mít jen ten spuštěný VIM? Tyhle dotazy nejsou míněny ironicky, ale zcela seriózně - mě osobně připadá, že pro nerušené psaní je některý z těchto postupů zcela dostačující, a upřímně mě zajímá, jestli to někdo vidí jinak.
Nakonec je vždycky stejně rozhodující, jestli ten co píše má ono soustředění v hlavě. Co je nebo není na obrazovce je spíše druhotné.
.
47,53c47,48
< colors = {}
< lines = self.client.get(SYSTEM_COLORS).get_string().split("\n");
< for line in lines:
< var, color = line.split(":")
< colors[var] = color
< self.background_color = colors['bg_color']
< self.foreground_color = colors['fg_color']
---
> self.background_color = "#000000"
> self.foreground_color = "#00FF00"
set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 novb sc showbreak=>> wrap bs=1 showmatch matchtime=30 modelines=10 statusline=%n:%<%f%h%m%r%=C:[%03b,0x%02B]\ O:(%o,0x%O)\ %l,%c%V\ %P hlsearch sidescroll=5 nojoinspaces noea incsearcha gvimrc je
set guicursor=n-v-c:block-Cursor,ve:ver35-Cursor,o:hor50-Cursor,i-ci:ver25-Cursor,r-cr:hor20-Cursor,a:blinkon0,sm:block-Cursor-blinkwait1-blinkoff100-blinkon100 highlight Cursor gui=reverse guifg=black guibg=white set guifont=fixed\ 10 set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 vb sc lsp=1 bs=1 lines=70 co=155 guioptions=ai showbreak=>> wrap showmatch matchtime=30 modelines=10 hlsearchZa povsimnuti stoji guioptions=ai (cili zadna menu, proste bila plocha) - obvykle si pak zmensim nebo zvetsim, jak potrebuju. Na druhou stranu mam laststatus=2, cili pro vsechny okna (i jedno samotne okno) se mi zobrazi stavovy radek (proste chci vedet, jestli mam zmeny ulozeny nebo ne a jaky soubor vlastne edituju, plus dalsi informace podle statusline. A pokud bych chtel text uprostred a kolem cerno, tak hodim gvim na vlastni plochu (workspace) a nastavim na prislusnou velikost. Pokud bych chtel bily pozadi, dam nejakej xsetroot nebo tak neco, ale mam radsi cernou.
incsearch, co zkusit i smartsearch?