Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dočetl jsem se o celoobrazovkovém editoru WriteRoom a vzápětí našel i několik implementací pro windows, web i pro linux a dokonce i jednu unverzální v javě. Jeho základní vlastností je jednoduchost.
Jenže já už svůj editor mám, jsem na jeho klávesové zkratky zvyklý a nepotřebuji jej měnit či zjednodušovat jeho ovládání. Mnohem lepším řešením se mi logicky jeví, přizpůsobit jej tak, aby převzal výhodné vlastnosti, které nabízí WriteRoom.
Nejprve jsem se podíval jak vypadá program JDarkRoom. Velmi jednoduché ovládání pomocí několika základních funkčních kláves. Žádné krkolomné nebo spíše prstolomné kombinace. Text je zobrazen uprostřed pomocí velkého písma a uživatel může psát, mazat a pohybovat se po něm pomocí kurzorových kláves. Velmi jednoduché na použití a velmi elegantní.
Ale zpět k Vim, našel jsem script darkroom, který dokáže vystředit text a napodobit chování WriteRoom, ale nebylo to ono. Způsob, jakým script dosahoval kýženého efektu byl trochu nemotorný. Pomocí otevření dalších oken po straně. Ta se mi pak pletla v ovládání. Navíc bylo ve stavovém řádku zobrazeno příliš mnoho informací. Chvilku jsem se snažil skript upravit, víceméně úspěšně, ale stále zbývali nějaké drobnosti, které mi vadily.
Nakonec jsem nabyl dojmu, že musí existovat jednoduší řešení. A skutečně. Objevil jsem termroom který neřeší problém nastavením editoru, ale o úrověň výše. Jedná se o specializovaný emulátor terminálu, který se spustí v režimu fullscreen a nabídne aktivní sloupec o potřebné šířce uprostřed obrazovky a umožní spuštění normálního editoru. Takže jsem normálně spustil vim, bez jakýchkoliv speciálních úprav a už jsem mohl nerušeně psát. Vřele doporučuji.
Související odkazy:
Tiskni
Sdílej:
47,53c47,48
< colors = {}
< lines = self.client.get(SYSTEM_COLORS).get_string().split("\n");
< for line in lines:
< var, color = line.split(":")
< colors[var] = color
< self.background_color = colors['bg_color']
< self.foreground_color = colors['fg_color']
---
> self.background_color = "#000000"
> self.foreground_color = "#00FF00"
set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 novb sc showbreak=>> wrap bs=1 showmatch matchtime=30 modelines=10 statusline=%n:%<%f%h%m%r%=C:[%03b,0x%02B]\ O:(%o,0x%O)\ %l,%c%V\ %P hlsearch sidescroll=5 nojoinspaces noea incsearcha gvimrc je
set guicursor=n-v-c:block-Cursor,ve:ver35-Cursor,o:hor50-Cursor,i-ci:ver25-Cursor,r-cr:hor20-Cursor,a:blinkon0,sm:block-Cursor-blinkwait1-blinkoff100-blinkon100 highlight Cursor gui=reverse guifg=black guibg=white set guifont=fixed\ 10 set equalprg=/bin/bash nosol nocp showcmd laststatus=2 ruler ts=2 sw=2 ai hi=20000 vb sc lsp=1 bs=1 lines=70 co=155 guioptions=ai showbreak=>> wrap showmatch matchtime=30 modelines=10 hlsearchZa povsimnuti stoji guioptions=ai (cili zadna menu, proste bila plocha) - obvykle si pak zmensim nebo zvetsim, jak potrebuju. Na druhou stranu mam laststatus=2, cili pro vsechny okna (i jedno samotne okno) se mi zobrazi stavovy radek (proste chci vedet, jestli mam zmeny ulozeny nebo ne a jaky soubor vlastne edituju, plus dalsi informace podle statusline. A pokud bych chtel text uprostred a kolem cerno, tak hodim gvim na vlastni plochu (workspace) a nastavim na prislusnou velikost. Pokud bych chtel bily pozadi, dam nejakej xsetroot nebo tak neco, ale mam radsi cernou.
incsearch
, co zkusit i smartsearch
?