Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už jsem psal o spouštění webových aplikací na desktopu i o použitelnosti webových browserů Firefox vs Opera. Takže tento textík bude oboje spojovat a bude o tom, jak použít Operu místo Mozilla Prism.
Prakticky jsem si dal cíl dostat Operu do stavu, kdy bude vidět pouze obsah stránky tj. samotná webová aplikace bez ovládacích prvků samotné Opery, místo tabů bude otevírat nová okna a v rámci desktopu se bude tvářit jako aplikace s vlastní ikonou. Zároveň chci zachovat ovladatelnost Opery.
Základním krokem je vyrobení separátního adresáře pro ukládání nastavení Opery.
U mne k tomu slouží adresář ~/.operassb/appXX
, kde appXX
je pro každou
webovou aplikaci samostatné nastavení Opery. Velikost takového adresáře je
snesitelných 1.5MB. V nastavení Opery mám zcela
vypnutou veškerou historii a cache na disku (pro webovou aplikaci je IMHO k ničemu) a nastavení tabů jsem
přepnul tak aby se místo tabů používala samostatná okna.
Vyrobení adresáře pro každou session má tu výhodu, že si mohu určit zvláštní nastavení browseru pro každou aplikaci a nemusím brád ohledy na požadavky ostatních aplikací. Další výhodou, je, že mohu spustit samostatnou session Opery a určit v ní třídu okna. Díky tomu může můj window manager (icewm) a nastavit oknům této třídy ikonu a popřípadě další vlastnosti, podle mého přání. Většinou si stáhnu faviconu přímo ze stránek a vnutím ji místo výchozího O do titulku, na taskbar i do seznamu při přepínání oken. Stejnou ikonu pak používám i pro položku v menu. Nevýhody existují samozřejmě také. Na disku se mi množí adresáře a některá nastavení bych uvítal společná, nemohu sdílet přihlášené session a podobně.
Samotný příkaz pak vypadá většinou takto (pro některé stránky se mírně liší):
opera --nopanel --nomenu --nomail --nosession --postfix appXX --pd $HOME/.operassb/appXX --geometry 1080x712 --notrayicon --newwindow http://urlAppXX
Vypnuto vše nepotřebné, nastavení výchozí velikosti okna, vypnutá ikona v tray. Ve spojení s možnostmi ovládání stránky v opeře geniální.
Na druhou stranu musím přiznat, že Prism zůstal, třeba webmail KerioMailServeru se v opeře zobrazuje dost špatně. Ale na většinu stránek je práce s Operou IMHO lepší díky klávesovému ovládání.
Tiskni
Sdílej: