Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Už jsem psal o spouštění webových aplikací na desktopu i o použitelnosti webových browserů Firefox vs Opera. Takže tento textík bude oboje spojovat a bude o tom, jak použít Operu místo Mozilla Prism.
Prakticky jsem si dal cíl dostat Operu do stavu, kdy bude vidět pouze obsah stránky tj. samotná webová aplikace bez ovládacích prvků samotné Opery, místo tabů bude otevírat nová okna a v rámci desktopu se bude tvářit jako aplikace s vlastní ikonou. Zároveň chci zachovat ovladatelnost Opery.
Základním krokem je vyrobení separátního adresáře pro ukládání nastavení Opery.
U mne k tomu slouží adresář ~/.operassb/appXX
, kde appXX
je pro každou
webovou aplikaci samostatné nastavení Opery. Velikost takového adresáře je
snesitelných 1.5MB. V nastavení Opery mám zcela
vypnutou veškerou historii a cache na disku (pro webovou aplikaci je IMHO k ničemu) a nastavení tabů jsem
přepnul tak aby se místo tabů používala samostatná okna.
Vyrobení adresáře pro každou session má tu výhodu, že si mohu určit zvláštní nastavení browseru pro každou aplikaci a nemusím brád ohledy na požadavky ostatních aplikací. Další výhodou, je, že mohu spustit samostatnou session Opery a určit v ní třídu okna. Díky tomu může můj window manager (icewm) a nastavit oknům této třídy ikonu a popřípadě další vlastnosti, podle mého přání. Většinou si stáhnu faviconu přímo ze stránek a vnutím ji místo výchozího O do titulku, na taskbar i do seznamu při přepínání oken. Stejnou ikonu pak používám i pro položku v menu. Nevýhody existují samozřejmě také. Na disku se mi množí adresáře a některá nastavení bych uvítal společná, nemohu sdílet přihlášené session a podobně.
Samotný příkaz pak vypadá většinou takto (pro některé stránky se mírně liší):
opera --nopanel --nomenu --nomail --nosession --postfix appXX --pd $HOME/.operassb/appXX --geometry 1080x712 --notrayicon --newwindow http://urlAppXX
Vypnuto vše nepotřebné, nastavení výchozí velikosti okna, vypnutá ikona v tray. Ve spojení s možnostmi ovládání stránky v opeře geniální.
Na druhou stranu musím přiznat, že Prism zůstal, třeba webmail KerioMailServeru se v opeře zobrazuje dost špatně. Ale na většinu stránek je práce s Operou IMHO lepší díky klávesovému ovládání.
Tiskni
Sdílej: