Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už jsem psal o spouštění webových aplikací na desktopu i o použitelnosti webových browserů Firefox vs Opera. Takže tento textík bude oboje spojovat a bude o tom, jak použít Operu místo Mozilla Prism.
Prakticky jsem si dal cíl dostat Operu do stavu, kdy bude vidět pouze obsah stránky tj. samotná webová aplikace bez ovládacích prvků samotné Opery, místo tabů bude otevírat nová okna a v rámci desktopu se bude tvářit jako aplikace s vlastní ikonou. Zároveň chci zachovat ovladatelnost Opery.
Základním krokem je vyrobení separátního adresáře pro ukládání nastavení Opery.
U mne k tomu slouží adresář ~/.operassb/appXX
, kde appXX
je pro každou
webovou aplikaci samostatné nastavení Opery. Velikost takového adresáře je
snesitelných 1.5MB. V nastavení Opery mám zcela
vypnutou veškerou historii a cache na disku (pro webovou aplikaci je IMHO k ničemu) a nastavení tabů jsem
přepnul tak aby se místo tabů používala samostatná okna.
Vyrobení adresáře pro každou session má tu výhodu, že si mohu určit zvláštní nastavení browseru pro každou aplikaci a nemusím brád ohledy na požadavky ostatních aplikací. Další výhodou, je, že mohu spustit samostatnou session Opery a určit v ní třídu okna. Díky tomu může můj window manager (icewm) a nastavit oknům této třídy ikonu a popřípadě další vlastnosti, podle mého přání. Většinou si stáhnu faviconu přímo ze stránek a vnutím ji místo výchozího O do titulku, na taskbar i do seznamu při přepínání oken. Stejnou ikonu pak používám i pro položku v menu. Nevýhody existují samozřejmě také. Na disku se mi množí adresáře a některá nastavení bych uvítal společná, nemohu sdílet přihlášené session a podobně.
Samotný příkaz pak vypadá většinou takto (pro některé stránky se mírně liší):
opera --nopanel --nomenu --nomail --nosession --postfix appXX --pd $HOME/.operassb/appXX --geometry 1080x712 --notrayicon --newwindow http://urlAppXX
Vypnuto vše nepotřebné, nastavení výchozí velikosti okna, vypnutá ikona v tray. Ve spojení s možnostmi ovládání stránky v opeře geniální.
Na druhou stranu musím přiznat, že Prism zůstal, třeba webmail KerioMailServeru se v opeře zobrazuje dost špatně. Ale na většinu stránek je práce s Operou IMHO lepší díky klávesovému ovládání.
Tiskni
Sdílej: