Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Už jsem psal o spouštění webových aplikací na desktopu i o použitelnosti webových browserů Firefox vs Opera. Takže tento textík bude oboje spojovat a bude o tom, jak použít Operu místo Mozilla Prism.
Prakticky jsem si dal cíl dostat Operu do stavu, kdy bude vidět pouze obsah stránky tj. samotná webová aplikace bez ovládacích prvků samotné Opery, místo tabů bude otevírat nová okna a v rámci desktopu se bude tvářit jako aplikace s vlastní ikonou. Zároveň chci zachovat ovladatelnost Opery.
Základním krokem je vyrobení separátního adresáře pro ukládání nastavení Opery.
U mne k tomu slouží adresář ~/.operassb/appXX
, kde appXX
je pro každou
webovou aplikaci samostatné nastavení Opery. Velikost takového adresáře je
snesitelných 1.5MB. V nastavení Opery mám zcela
vypnutou veškerou historii a cache na disku (pro webovou aplikaci je IMHO k ničemu) a nastavení tabů jsem
přepnul tak aby se místo tabů používala samostatná okna.
Vyrobení adresáře pro každou session má tu výhodu, že si mohu určit zvláštní nastavení browseru pro každou aplikaci a nemusím brád ohledy na požadavky ostatních aplikací. Další výhodou, je, že mohu spustit samostatnou session Opery a určit v ní třídu okna. Díky tomu může můj window manager (icewm) a nastavit oknům této třídy ikonu a popřípadě další vlastnosti, podle mého přání. Většinou si stáhnu faviconu přímo ze stránek a vnutím ji místo výchozího O do titulku, na taskbar i do seznamu při přepínání oken. Stejnou ikonu pak používám i pro položku v menu. Nevýhody existují samozřejmě také. Na disku se mi množí adresáře a některá nastavení bych uvítal společná, nemohu sdílet přihlášené session a podobně.
Samotný příkaz pak vypadá většinou takto (pro některé stránky se mírně liší):
opera --nopanel --nomenu --nomail --nosession --postfix appXX --pd $HOME/.operassb/appXX --geometry 1080x712 --notrayicon --newwindow http://urlAppXX
Vypnuto vše nepotřebné, nastavení výchozí velikosti okna, vypnutá ikona v tray. Ve spojení s možnostmi ovládání stránky v opeře geniální.
Na druhou stranu musím přiznat, že Prism zůstal, třeba webmail KerioMailServeru se v opeře zobrazuje dost špatně. Ale na většinu stránek je práce s Operou IMHO lepší díky klávesovému ovládání.
Tiskni
Sdílej: