abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    4.9.2007 09:23 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    ... tak jsem mu obětoval večer a podíval se po vlastnostech, které mi v minulých verzích poněkud chyběli nebo nefungovali.

    Čeština - to byla první věc, která mne praštila do očí.

    Tak to jenom dvě citace z Vašeho článku. Rozesmálo mě jak to jde k sobě. Ale teď vážně, je nějaký důvod nepoužít PKGBUILD v AURu (případně si ho updatovat)? Já mám zatím vmware, ale možná přejdu, tak mě to zajímá. Jinak, ve vmware přenos přes schránku funguje.
    4.9.2007 12:12 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0

    Ano, ve wmware funguje schránka i sdílené adresáře, tady možná taky, ale já mám asi nadstandardní požadavky...

    4.9.2007 10:31 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Když už tam tak pěkně mluvíte o té češtině...

    První odstavec: chyběly nebo nefungovaly (shoda podmětu s přísudkem, podmět, vlastnosti, je ženského rodu)

    Třetí odstavec: plně (pouze jedno n, není důvod tam strkat další)

    Čtvrtý odstavec: taskbary se neintegrovaly (opět schoda podmětu s přísudkem, mužský neživotný je zakočován na y)

    To jenom, co mě tak při čtení praštilo do očí (obvykle češtinu nehlídám, ale tohle bylo opravdu hodně...). Jinak pěkný zápisek :-)
    Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
    4.9.2007 12:14 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    To jenom, co mě tak při čtení praštilo do očí

    Za češtinu se omlouvám, šel jsem spát po půlnoci a ráno jsem to chtěl rychle "namastit" :-(, příště si to po sobě poctivě přečtu...

    joka avatar 4.9.2007 10:55 joka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    ja teda neviem, ale mne sa share adresare vobec nepodarilo rozbehat ani v predchadzajucej verzii, mozno som to riadne nepochopil ako to funguje, vie mi tu niekto hodit v bodoch ako na to

    alebo nejaky link s navodom, podla helpu som to nezvladol

    dakujem
    Autor nie je zarytý Linuxák a ani netrpí inou antiMS úchylkou.
    4.9.2007 12:10 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0

    Je to pěkně popsáno v manuálu.

    • v nastavení VM přes spuštěním určit jaké adresáře se budou sdílet
    • po spuštění VM (s nainstalovanými guest additions) použít net use nebo mount...
    joka avatar 2.11.2007 10:32 joka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Takze to bolo len starsou verziou, kde to nebolo dotiahnuté do dokonalosti, v 1.5 to uz ide v pohode
    Autor nie je zarytý Linuxák a ani netrpí inou antiMS úchylkou.
    4.9.2007 16:45 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    bohuzel stale neumi 64bit guest os...

    a stale nezvladne opensuse live cd s kde4 beta
    USE="-gnome -kde";turris
    4.9.2007 20:36 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    ahoj - zkouším virutalizovat ubuntu 7.04 a nějak se mi nedaří spustit "bezešvý mód" - mod, kdy okna aplikací nejsou vázané na okno VB. V nabídce mám tuto možnost zašedlou a nevím, jak ji zprovoznit.
    Guest additions
    mám nainstalované (do virtuálního stroje) ale okna aplikací z VB nemůžu dostat ven na normální plochu - nevíte, kde hledat chybu?
    4.9.2007 22:04 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    ale u XP to běží... jak to? - no třeba se mi povede zprovoznit skype s videohovorem :-D
    grubber avatar 5.9.2007 10:17 grubber | skóre: 6 | blog: grubber | Břeclav / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Kdyby sis precetl manual (kapitola 4.5 - strana 53), zjistil bys, ze tato funkce je dostupna pouze pro Windows guesty.
    5.9.2007 11:50 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    už jsem to taky našel :-(
    5.9.2007 16:30 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0

    Ona to X umění sama od sebe, takže to není potřeba :-)

    2.11.2007 08:50 roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Můžeš to prosím rozvést, co je případně potřeba v X -kách nastavit ?

    Díky
    2.11.2007 10:22 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    K tomu aby jsi dostal okna z linuxu na windows destop podtřebujete na desktopu funkční X server(= pod windows, např. http://sourceforge.net/projects/xming) a povolit si do nich přístup ze sítě (xhost). Na X klientu (= v unixu) si nastavit proměnnou DISPLAY na ten X server a můžeš vesele pouštět okna z X na svůj desktop. Takže X v unixu nemusí být vůbec nastavené ani nemusí běžet (a ani nainstalované, postačují jen klientské knihovny linkované do programů)...

    IMHO to je naprosto běžný postup pro spouštění vzdálených aplikací v X prostředí mezi dvěma *nixy, který je určitě popsán v dokumentaci. Jediný rozdíl je, že X server neběží v unixu, ale ve windows.
    13.11.2007 08:52 roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Dekuji, tohle mne nenapadlo. Je to celkem jasne.
    hajma avatar 4.9.2007 21:05 hajma | skóre: 27 | blog: hajma | Říčany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    hlavně když to přestane padat ...
    21 promarněných znaků
    5.9.2007 08:34 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Nerad bych to zakřikl, ale VirtualBox mi ještě nespadl nikdy (pravda, nepoužívám to zas tak dlouho a intenzivně, abych mohl soudit, ale zatím je všechno až překvapivě stabilní a funkční).
    5.9.2007 16:33 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    samotná VM mě nikdy nespadla a to si myslím, že mu dávám docela kouř. Spíše narážím na drobné nefunkčnosti v integraci do hosta, jak jsem popsal ve spotu...
    6.9.2007 12:44 Ivanhoej | skóre: 26 | blog: ss2_Debian | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    CTRL-R vam nevadi ze sa tym resetne linux a je to hladanie v bashi? Nevidim kde sa to da prebindovat :(
    7.9.2007 07:19 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    Prefix, tzn. "host key" se dá se "prebindovat" v nastavení nastavení: Soubor->Nastavení->vstup.
    joka avatar 2.11.2007 10:34 joka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nový VirtualBox 1.5.0
    mam taky problemik s VB 1.5, akosi mi vzdy po restarte linuxu strati pristupove prava na /dev/virtualbox a potom sa neda virtualna masina spustit, po prestaveni pristupovych prav rootom, to uz ide v pohode, nestretli ste sa s tym niekto ?

    dik

    Debian 4.0r1
    Autor nie je zarytý Linuxák a ani netrpí inou antiMS úchylkou.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.