Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Dostalo se nám do rodiny (přesně synkovi) zařízení pro ovládání her - gamepad. Přibalená podpora pro linux samozřejmě nikde.
Přesto několik her se s ním ovládat dalo. V systému byl rozeznán a příslušné soubory v udev vyrobil. Dokonce i hry běžící v dosboxu jej poznaly jako joystick. Jenže s jídlem roste chuť a tak jsem začal zkoumat, jak se s tím dají ovládat hry běžící pod wine - nedají můj typ není podporován. A co teprve "flashovky" - jejich ovládání je většinou na pár kláves a natolik jednoduché, abych zahrání si dobré hry považoval za odpočinek na 10 minut a ne za ztrátu času nad nácvikem složitých prstochvatů. Navíc joystick ve většině her sice fungoval, ale tak nějak polovičatě - mám na gamepadu 2 joysticky, ovšem fungoval jen levý, což mi jako pravákovi trochu vadí...
Na druhou stranu, hry zase tak často nehraji a tak jsem to pustil z hlavy.
Ale pak jsem zarazil na program Key Scripter který převádí (mimo jiné) události generované klávesami a joysticky na události normální klávesnice. Takže jsem se pustil do instalace. Key Scripter se ukázal opět jako polovičaté řešení - sice jsem mohl namapovat všechny tlačítka gamepadu na klávesy klávesnice - ale nikoliv joysticky a ani křížový přepínač. Tam kde existuje jedno řešení, jich bude existovat jistě více, takže jsem začal pátrat...
Až jsem našel QJoypad. Ten umí mapovat tlačítka, křížový přepínač i každý joystick zvlášť. Nastavuje se pohodlně pomocí gui (ale ukládá nastavení do přehledného textového souboru), kde se po stisku tlačítka nebo po pohybu joyskicku na gamepadu rozsvítí jakou událost jsem vyvolal a mohu rovnou stisknout klávesu pro přiřazení ani nemusím znát kódy. Dá se nastavit více profilů s různým mapováním a zapnout pro konkrétní použití ten vhodný. Gamepad mi tak simuluje klávesnici. Používám joystick a ovládaný program si myslí, že mačkám šipky (nebo jiné klapky podle mého výběru). Funguje v nativních hrách, v dosboxu, ve wine i ve flashovkách...
Tiskni
Sdílej: