Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Dostalo se nám do rodiny (přesně synkovi) zařízení pro ovládání her - gamepad. Přibalená podpora pro linux samozřejmě nikde.
Přesto několik her se s ním ovládat dalo. V systému byl rozeznán a příslušné soubory v udev vyrobil. Dokonce i hry běžící v dosboxu jej poznaly jako joystick. Jenže s jídlem roste chuť a tak jsem začal zkoumat, jak se s tím dají ovládat hry běžící pod wine - nedají můj typ není podporován. A co teprve "flashovky" - jejich ovládání je většinou na pár kláves a natolik jednoduché, abych zahrání si dobré hry považoval za odpočinek na 10 minut a ne za ztrátu času nad nácvikem složitých prstochvatů. Navíc joystick ve většině her sice fungoval, ale tak nějak polovičatě - mám na gamepadu 2 joysticky, ovšem fungoval jen levý, což mi jako pravákovi trochu vadí...
Na druhou stranu, hry zase tak často nehraji a tak jsem to pustil z hlavy.
Ale pak jsem zarazil na program Key Scripter který převádí (mimo jiné) události generované klávesami a joysticky na události normální klávesnice. Takže jsem se pustil do instalace. Key Scripter se ukázal opět jako polovičaté řešení - sice jsem mohl namapovat všechny tlačítka gamepadu na klávesy klávesnice - ale nikoliv joysticky a ani křížový přepínač. Tam kde existuje jedno řešení, jich bude existovat jistě více, takže jsem začal pátrat...
Až jsem našel QJoypad. Ten umí mapovat tlačítka, křížový přepínač i každý joystick zvlášť. Nastavuje se pohodlně pomocí gui (ale ukládá nastavení do přehledného textového souboru), kde se po stisku tlačítka nebo po pohybu joyskicku na gamepadu rozsvítí jakou událost jsem vyvolal a mohu rovnou stisknout klávesu pro přiřazení ani nemusím znát kódy. Dá se nastavit více profilů s různým mapováním a zapnout pro konkrétní použití ten vhodný. Gamepad mi tak simuluje klávesnici. Používám joystick a ovládaný program si myslí, že mačkám šipky (nebo jiné klapky podle mého výběru). Funguje v nativních hrách, v dosboxu, ve wine i ve flashovkách...
Tiskni
Sdílej: