Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dostalo se nám do rodiny (přesně synkovi) zařízení pro ovládání her - gamepad. Přibalená podpora pro linux samozřejmě nikde.
Přesto několik her se s ním ovládat dalo. V systému byl rozeznán a příslušné soubory v udev vyrobil. Dokonce i hry běžící v dosboxu jej poznaly jako joystick. Jenže s jídlem roste chuť a tak jsem začal zkoumat, jak se s tím dají ovládat hry běžící pod wine - nedají můj typ není podporován. A co teprve "flashovky" - jejich ovládání je většinou na pár kláves a natolik jednoduché, abych zahrání si dobré hry považoval za odpočinek na 10 minut a ne za ztrátu času nad nácvikem složitých prstochvatů. Navíc joystick ve většině her sice fungoval, ale tak nějak polovičatě - mám na gamepadu 2 joysticky, ovšem fungoval jen levý, což mi jako pravákovi trochu vadí...
Na druhou stranu, hry zase tak často nehraji a tak jsem to pustil z hlavy.
Ale pak jsem zarazil na program Key Scripter který převádí (mimo jiné) události generované klávesami a joysticky na události normální klávesnice. Takže jsem se pustil do instalace. Key Scripter se ukázal opět jako polovičaté řešení - sice jsem mohl namapovat všechny tlačítka gamepadu na klávesy klávesnice - ale nikoliv joysticky a ani křížový přepínač. Tam kde existuje jedno řešení, jich bude existovat jistě více, takže jsem začal pátrat...
Až jsem našel QJoypad. Ten umí mapovat tlačítka, křížový přepínač i každý joystick zvlášť. Nastavuje se pohodlně pomocí gui (ale ukládá nastavení do přehledného textového souboru), kde se po stisku tlačítka nebo po pohybu joyskicku na gamepadu rozsvítí jakou událost jsem vyvolal a mohu rovnou stisknout klávesu pro přiřazení ani nemusím znát kódy. Dá se nastavit více profilů s různým mapováním a zapnout pro konkrétní použití ten vhodný. Gamepad mi tak simuluje klávesnici. Používám joystick a ovládaný program si myslí, že mačkám šipky (nebo jiné klapky podle mého výběru). Funguje v nativních hrách, v dosboxu, ve wine i ve flashovkách...
Tiskni
Sdílej: