Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jak jsem dopadl při pokusu plně zaktualizovat 170PC s winxp, které byly absolutně neaktualizovány a pěkně schovány za proxynou
Když jsem nastoupil do mého stávajícího zaměstnání, tak bylo ve firmě cca 170PC na winxp SP1/2. Tyto PC jsou pěkně schovány za proxynou, takže asi někdo z předchůdců nepovažoval za důležité ony PC aktualizovat a plátovat. Ono taky veskutečnosti ani u některých neměl možnost k plátování, jelikož neměly přístup k internetu. Čas plynul a najednou vuala, koupila se kupa licencí na server, takže volná to cesta k WSUS (windows server update services). Prostě a jednoduše řečeno, server sosá z netu aktualizace a lokální PC si je od něj stahují a tudíž nemusí mít ani přístup na internet.
První věcí, co jsem udělal, bylo googlování a pak také googlování. Dozvěděl jsem se věci jako třeba, že na server WSUS verze 3 je potřeba se připojovat vhodnou verzí update klienta, který musí být ještě vhodně zaplátován (stávalo se, že pokud klient nebyl zaplátován, tak po připojení na WSUS server vyskočil procák na 100% a byl konec :) ). Takže ve finále úkol nainstalovat na cca 170PC asi 3 aktualizace (aniž by si uživatel něčeho všiml).
# MMC Console v3 - nepodstatná aktualizace windowsXP-KB907265-x86-CSY.exe /quiet /norestart # Update agent verze 3, který se přihlašuje k WSUS windowsUpdateAgent30-x86.exe /quiet /norestart /wuforce # Oprava update agenta verze3, která řeší 100% využití procáku po připojení na WSUS windowsXP-KB927891-v3-x86-CSY.exe /quiet /norestartDále ručně updatnout všechny winxp s SP1 na SP2, aby to nedělalo neplechu.
Když už jsem měl vše vyřešeno, WinXP SP1 bylo pár a hromadnou instalaci oněh 3 záplat jsem vyřešil jednoduchým scriptem přes runscript z Novell Netware 5.1 (opravdu jsem si ho zamiloval :) ), tak jsem přistoupil k fázi č. 2, instalaci WSUS serveru. Server chtěl k životu IIS a myslím, že ještě možná něco. Napoprvé mi všechno pěkně běželo, až jsem se divil. Druhý den přišla ovšem záhadná chybka (přišel jsem do práce a wsus mrtvý), už nevím, co to bylo, ale řešení převzal zkušený kolega windowsák a pak jsem se jen trapně cítil, jaká to byla drobná chújovina :-/. Na serveru jsem pak nastavil aktualizace úplně všeho, driverů, office, atd. Prostě všeho SW, co jsme měli ve firmě a včetně i nepotřebných aktualizací jako je např novější verze WMP apod. Server si sosnul asi přes 5000 záplat, bylo toho několik GiB. Průvodcem jsem pak pročistil závislosti mezi záplatami a bylo vymalováno :).
Následovala jedna z nejtěžších fází, psychicky se připravit na spuštění scriptu, který nastaví na všech PC checkování aktualizací z WSUS serveru a naplánuje jejich aktualizaci na 10 hodinu ranní (ve firmě se PC na noc vypínají, takže spustit to před obědem se zdá býti dobrým nápadem). Tato psychická příprava, získat odvahu a spustit script mi trvala pár měsíců , ve které jsem mj. zkoušel sem tam nějaký PC zaktualizovat přes WSUS. Onen script jen zapisuje pár řádků do registrů :
# Do klíče : HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate # Hodnoty (řetězové): "WUServer" "http://adresawsus:80" "WUStatusServer" "http://adresawsus:80"
# Do klíče : HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU # hodnoty dword : "UseWUServer" "1" #použít pro aktualizaci wsus server "NoAutoUpdate" "0" #aktualizace jsou povoleny "AUOptions" "4" #Automaticky stahovat a instalovat aktualizace v nastavený čas "ScheduledInstallDay" "0" #instalovat aktualizace každý den "ScheduledInstallTime" "10" #v deset hodin dopoledne "NoAutoRebootWithLoggedOnUsers" "1" #zakázat automatický restart
Po oněh x měsísích jsem se odhodlal a řekl kolegovi, že jsme vlastně za tu dobu, co jsme spolu neudělali žádný velký průser a že se toho v poslední době moc nesere a daří se nám :). Nu, neváhal jsem tedy a zapojil jsem script na aktualizace do runscriptu Netware.
1) 10 hodina ranní se ukázala jako velmi nevhodná, takže časem byla posunuta na 12hod, kdy už opravdu většina lidí papká
2) lidi jsem měl informovat, někteří zaznamenali značné zpomalení PC, takže po hodině už toho měli plný kapky a pokusili se o restart v domění, že se zbaví záhadného zpomalení. Ovšem instalace aktualizací je nenechala restartovat a skončili na modré obrazovace s nápisem typu : "počkej, než se nainstalují aktualizace a pak se systém sám restartuje" a když tam 30minut čuměli, jak 31/120 poposkočí na 32/120, tak začli volat. Jediným způsobem, aby mohli pracovat bylo, tvrdý reset a dvě minuty strachu, zda mi to projde :). Vždy to naštěstí klaplo a win v poho naběhly :). 3) přechod na IE7 nám zaručil to, že cca 3PC ze všech byly nenávratně poškozeny a museli jsme je reinstalovat. Dále se objevil problém se spuštěním IE7, kdy jen problikl a nespustil se. Nejrychlejším řešením bylo odinstalace IE7 a znovu jeho instalace (zřejmě v hafu záplat se IE7 trochu po). To se odehrálo asi na 6PC.# do klíče : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main\featureControl\FEATURE_STF_Scale_Min # hodnotu DWORD: "iexplore.exe" "100"Pokud to chcete nastavit i u outlooku, tak přidáte ještě hodnotu :
"outlook.exe" "100"
Jak vidno, za dost věcí jsem si mohl sám. Nicméně abych pravdu řekl, tak jsem čekal větší potíže :). Krom zmíněných problémů mne dost štvalo, myslím si, že samotné uživatele mnohem více, aktualizace aktualizací. Po úspěšném nainstalování 160 aktualizací se vyrojí dalších 30, které opravují předchozí aktualizace a po oněh 30 se objevují další atd. Mezi nimi jsou potřebné restarty apod. Takže ve finále se jeden PC aktualizoval 14 a i více dní(připomínám, že se aktualizace nainstalovaly v 10h a až šel uživatel domu, tak vypl PC, čímž vlastně udělal potřebný restart k instalaci dalších aktualizací, které se provedly druhý den zase v 10h dopoledne atd.). Nyní jsme ve fázi, kdy je asi cca 140PC ze 170 plně aktuální a uživatelé jsou už v klidu :).
Nebýt Netware a možnosti takto pěkně spouštět scripty, tak nevím, jak bychom celou situaci zvládli. Vím, ještě AD umí spouštět scripty, ale to také ještě nemáme rozjeté. Další možností by byl nějaký hromadný wmic script, který by se připojoval přes wmi na vzdálené PC, ale na to jsou potřeba dvě věci : všude stejné accounty a hesla admina a všude zprovozněné wmi.
Dalším adrinalinovým bojem plánuji přechod uživatelů z admin práv na obyčejné usery :) (Ano, je to ostudné, ale za to já nemohu, tak už to prostě bylo v oné firmě před mým příchodem zavedeno :-/). Otázkou také je, zda nezavést rovnou Active Directory :-/. to by ovšem poté ztížilo v buducnu možnosti využití linuxu ve firmě a netware by na tom poté také nebylo moc dobře :-/.
Příště se asi rozpovídám o wmic, co to je, k čemu to je dobré a jaký je boj to vůbec smysluplně rozjet (zlaté ssh).
Také přemýšlím, že zveřejním svůj script, kterým zapisuji desítky věcí do registrů a tak udržuji a hromadně přenastavuji všechny PC ve firmě (spouštěné služby, nastavení prostředí, obrázků atd.). Pokud bude mít někdo zájem, nechť se ozve v diskusi.
Tiskni
Sdílej:
sysprep
, která vyresetuje unikátní identifikátor Windows (SID - při zavádění AD by se vám počítače se stejným SID mohly mlátit), pro samotné klonování používáme placený Norton Ghost.
Jinak doporučuji přejít na Active Directory, mnoho věcí při správě to usnadní (například to vzpomínané přepisování hodnot v registrech, v GPO je na nastavení WSUS přímo šablona). Jak je na tom spolupráce s NetWarem nevím, ale co se Linuxových počítačů týče, je možné nastavit ověřování uživatelů proti AD jak u Samby, tak třeba i u SSH...