Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
UPDATE :článek vznikl : 1.4.
Ruský hacker af0x00hex, který byl kdysi členem známější skupiny Anonymous, údajně získal přístup k části zdrojovým kódům některých produktů Microsoftu. Zatím se neví, zda za tím stojí jen on, nebo nějaká hackerská skupina. S touto zprávou přišly včera některé hackerské portály, jeden z prvních byl www.secureroot.com, jehož info okamžitě přejal český www.soom.cz a www.security-portal.cz
Hacker se chlubí získáním části zdrojových kódů k windows server, údajně nějaká vývojová verze, možná budoucí verze windows server. O desktopových verzích windows se nezmiňuje. Hacker, jako důkaz, vložil na známý portál pastebin.com část zdrojových kódů(asi 1500 řádků z náhodných míst) k windows server ad stacku. Microsoft se k tomuto doposud nevyjádřil.
Podle uveřejněných údajů má hacker v ruce asi 65% zdrojových kódů k právě vyvíjenému windows serveru, asi 18% k vývojové verzi office, dále pak nepatrnou část k office communicator, k neblíže specifikované online hře a řadě dalších programů.
Zdrojové kódy slíbil vypustit na veřejnost přesně 21.4.2011. Těžko říci, proč si zvolil takové datum a proč otálí s vypuštěním na veřejnost. Jsou dohady, že s ním Microsoft vyjednává, čímž se nabízí otázka, jakou asi takové zdrojové kódy mají cenu?
Hacker se M$ veřejně vysmívá grepnutýma zdrojákama a uvádí počet některých slovních spojení :
fuck | 15234 |
bitch | 8456 |
motherfucker | 6094 |
idiot | 5784 |
stupid idiot | 4245 |
Již nějakou dobu se říká, co by se dělo, kdyby zdrojové kódy unikly, jak by byla ohrožena bezpečnost serverů a pracovních stanic. Tato otázka se možná v následujících měsících zodpoví a těžko říci, jaký to bude mít dopad.
Na pastebin vydržela část zdrojových kódů asi 32minut, poté byly staženy a pastebin mlčí a k ničemu se nevyjadřuje.
Na známém torrentovém portále www.monova.org se údajně objevil 3GiB torrent s částí domnělých zdrojových kódů. Vydržel tam asi úctyhodných 14 minut s 0 stažením. Seed údajně dělal server hlavního města státu Tennessee : www.nashville.gov (no to mně po, dobrej joke :))
Zatím se vyrojilo hodně spekulací, ale žádná z nich nebyla přímo potvrzena. Uvidíme tedy, jak se věci vyvinou a co se stane 21.4.2011 (a pokud bude chtít hacker skutečně kódy uvolnit, tak jak)
Zdar MaxNa světlo vyplynula zpráva, že zmíněné zdrojové kódy nebyly získány prolomením jediného systému, ale díky zatoulanému částečně vadnému HDD, který se, zřejmě lidským, nedopatřením nezapsal do seznamu dílů určených k destrukci a asi po měsíci padnul do rukou zmíněného hackera.
Tiskni
Sdílej:
Vzhledem k tomu, že tato zpráva začala oblétat svět již včera, nejedná se o žádný April.Ze by nekdo byl tak nedockavy?
aby se ten OS vůbec mohl používat pro potřeby utajovaných dat!! Tak to Auditoři moc dobrý nejsou
bodaj by to bola pravda.. kopec ludi pouziva tento super bezpecny OS od MS z laskou.
co se stane 21.4.2011Vylámu se jak vrata, pač mám narozeniny
Již nějakou dobu se říká, co by se dělo, kdyby zdrojové kódy unikly, jak by byla ohrožena bezpečnost serverů a pracovních stanic. Tato otázka se možná v následujících měsících zodpoví a těžko říci, jaký to bude mít dopad.To je ale picovina. Pro pitomce, kteri s timhle sachuji mam spatnou zpravu. Security by obscurity nefunguje.
zdroják.c | grep idiotVypíše riadky kde sa nachádza idiot, vie ich aj spočítať.