Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
V článku čerpám z tříleté firemní zkušenosti s mobilními telefony a tablety se systémy Win Mobile 6, 6.5, Android 2.3 a výše, iOS. Jedná se o tyto typy telefonů (nejsou všechny, jen ty, které si vybavím) : HTC Touch Pro, HTC Touch Pro 2, HTC Diamond, HTC Desire Z, Nexus S (a možná i novější), Samsung Galaxy, SII, SIII, Samsung Galaxy mini, Sony Xperia V, Z, J, iPhone 2 až 4S, Samsung Galaxy Tab SII a spousta levných i drahých Android tabletů, iPad1,2.
Telefony se nekupovaly po jednom ks. Primárně jsem všem dělal a dělám support já a částečně i kolega.
Myslím, že to tenkrát bylo celkem očekávající rozhodnutí. Android měl hodně navrh, bylo z čeho vybírat a telefony oproti iPhone byly jiná cenová. MS zaspal a slibům ohledně Phone 7 šéf nevěřil a recenze nebyly přívětivé. Android zvítězil.
Jak jsem již zmínil, první telefony ve firmě byly od firmy HTC. Dřív měl asi náš ředitel nějaký blackberry, ale pak také přešel na HTC. Těm ještě kralovaly Windows Mobile 6 a později 6.5. Pravidelné rebooty byly tak nějak podmínkou. Po hardwarové stránce žádný zázrak a poruchovost byla celkem velká.
Prvními telefony s androidem byly HTC Desire Z a Nexus. Všichni prahli po HW klávesnici, ale občas se našla výjimka v podobě člověka, co si vystačil jen s dotykovou plochou. Obdržel jsem k testování HTC Desire Z s tím, že bych dostal firemní číslo a měl tak telefon, čerpal reálné zkušenosti a mohl dělat support pro telefony. S tím jsem souhlasil, ale měl jsem podmínku : "nebudu sebou tahat dva telefony a mít dvě čísla, chci své osobní číslo převést na firemní a mít jen jedno číslo s jedním telefonem". Už tenkrát jsem ho dost uváděl v mailech, aby mi mohli ze supportů apod. volat na mobil, když jsem nebyl v kanclu, takže nějaké soukromí mně netrápilo. Nikdo s tím neměl problém a samotný převod čísla se dokonce obešel bez mé asistence :).
Telefon mi přišel po hw stránce parádně zpracován (dva roky po kapsách, bez folie, krytu a displej je jako nový, přežil i několik pádů na beton). Systém mi přišel přeplácaný, pomalý s nedostatky. U novějších verzích fw se náhodně restartovalo UI (problém romky). Hovor se zvedal tahem po displeji od shora dolu bez jakéhokoli záchytného bodu. Stávalo se mi pořád dokola, že jsem při vyndavání z kapsy hovor položil. To jsem vyřešil externí app, která zamykala displej. Všechny ostatní telefony s Androidem to měly udělané chytře se záchytnými body, jen HTC chtělo být lepší a totálně to podělali. Taktéž jsem měl problém s držením telefonu - stále dokola jsem omylem šteloval hlasitost (bočními tlačítkami). To jsem nakonec vyřešil pomocí programu Volume Control Plus, ve kterém jsem zamkl hlasitost telefonu (boční tlačítka nejdou deaktivovat, je třeba root). Po roce jsem měl těch nedostatků dost a celého toho rozhraní a naladil jsem alternativní rom MIUI. Nejlepší věc, co jsem mohl udělat. Doteď provozuji k plné spokojenosti.
Ředitel měl také HTC Desire Z, ale je zdá se trpělivější. Jednou se mi ozval s problémem a skutečně, místo na telefonu nebylo. Vše způsobovaly maily, jejichž historie se měla držet 14 dní zpětně, což se dělo, ale evidentně se fyzicky z telefonu nemazaly, jen ze seznamu. Ošklivý bug, který šlo vyřešit jen obnovou továrního nastavení.
Celkem pěkný telefon, vše ok, jen upgrady způsobovaly tragedie. Celkem známé problémy se spotřebou po upgradu apod. nemilé věci. Když toto musí člověk řešit s uživatelem přes celou republiku, není to zrovna ideální :-/.
Bezpečnost je neúprosná, na maily se z venku nedá dostat (blokujeme). Z PC není problém, použije se openvpn, ale co z telefonu?
Velmi jednoduché, u operátora jsme si nechali zřídit vlastní cma. Funguje to tak, že máme u sebe ve firmě cisco od operátora, které směruje provoz z telefonů. Místo, aby se telefon přihlásil na veřejné cma (APN : internet), tak se přihlašuje na APN : "cma.firma" a login a heslo ověřuje přes PAP na radius serveru, který si u nás ve firmě spravujeme. Android podporuje activesync včetně fce push, takže spotřeba na telefonech je dostačující a všichni mají přístup na maily a vše je pod kontrolou.
Další pěknou věcí je, že se provádí i sync kontaktů. Uživatelé tedy mají kontakty v outlooku, kde si je mohou pohodlně upravovat, třídit a hned se jim to v telefonu projeví. Když se člověk připojí na wifi, tak má smolíka, protože se veškerý provoz směruje přes wifi a tak se nejde k firemním mailům dostat.
Jedná se o vpn tunel, k jehož zprovoznění se používá IPSEC. Funguje v základu jak na Androidu, tak na iOS. Používá pár uživatelů, když jsou někde na wifině, nebo někde, kde není dostupné 3G, ale třeba wifi.
Ředitel měl Mercedesa, pár lidí má Audinu, někdo Forda apod. Není problém, jen si uživatelé musí udělat pořádek v kontaktech, dodržovat pojmenování a nastavení třídění.
Někdo z vyšších míst toužil po iPhone, tak se pořídil, stejně jako iPad, nebo tablet od Samsungu (myslím SII). Ani na IOS nebyl problém vše nastavit, vše funguje.
Tak začneme u Androidu. Prošlo nám rukama hodně značek a hodně druhů telefonů, od Samsungu, HTC, LG, Sony apod. Nemám čas, chuť ani sílu dělit problémy do kategorií výrobce + verze rom. Chci to nechat jen jako soupis problémů, na které jsme narazili, z nichž je již dost vyřešeno. Takže tady jsou :
A takových věcí se vyrojilo nemálo, jen na tyto si tak nějak vzpomínám.
Pokračujeme u iPhone a iPadu (iOS)
Pokud bych měl porovnat romky na androidech, tak jedna velká tragedie. Všichni cpou všude ohromný množství bordelu a zpomalovačů. Maximální odpor cítím k HTC rozhraní, ale je možné, že poslední verze Sense je na tom dobře (tu jsem v ruce neměl). Ostatní značky shledávám na jedno brdo, něco lepší, něco horší, všichni stejně bordelu, který nejde odinstalovat atd.
Tato romka / rozhraní mi přijde jako to nejlepší, co mohlo Android potkat. Bere podle mně nejlepší věci z obou světů (Android + iOS). Tato romka nemá žádnou nabídku "start" jako jiné rozhraní androidů, ale app jsou umístěny přímo na plochách, tak, jak to má iOS. Pro lepší třídění jsou implementovány složky a umístění ikon dle libovůle + pdpora widgetů. Maximální skinovatelnost celého rozhraní by snad měla uspokojit choutky většiny uživatelů. MIUI navíc obsahuje spoustu užitečných fcí a zkratek, na které člověk časem narazí a jsou opravdu příjemné. Nevýhodou je, že to je uzavřený projekt :-/.
Velkou výhodou jsou však OTA aktualizace (platí asi jen pro oficiálně podporované telefony). Pokud máte nový telefon a v něm MIUI v5, tak můžete aktualizovat každý týden, nebo stabilní aktualizace každý měsíc. U Xiaomi telefonů má romka dva systémové oddíly a vždy se aktualizace instaluje do toho druhého a v případě neúspěchu se lze vrátit k předchozí verzi.
Musím říci, že po všech zkušenostech mi přijde, že s Apple bylo méně problémů, ale také jich máme méně. IOS má v sobě implementaci CalDav, CarDav apod., takže je v tomto vepřeději, než Android. Když bych měl porovnat plynulost obou prostředí, tak osobně vidím jemné zácuky i na nabušeném tabletu od Samsungu, ale na iPadu nikoli. To samé platí android phone vs iPhone. A co mně neskutečně udivuje a nad čím se pozastavuji jsou google mapy. Když porovnám google mapy na iPhone a na Androidu, tak ty na iPhone jsou sakra svižný a celkově mi přijdou propracovanější, hlava mi to nebere.
Pokud bych měl porovnat support, tak Apple jasně vede. Aktualizace iOS vydává stále i pro starší typy a udržuje tak svůj ekosystém velmi aktuální. Naproti tomu výrobci telefonů s Androidem končí. Výrobci dělají sw podporu telefonům maximálně dva roky, někteří dokonce jen rok (noname Čína pak support 0). Jedna velká tragedie a uživatel končí s neauktuálním sw plným chyb (nejen bezpečnostních). U nás ve firmě je lifetime telefonu dokud neodejde, teda pokud si vyloženě nějaký big boss nevyšlape nový.
Bezpečnost store. Ruku na srdce, toto Google posral. Ze začátku narukoval s nulovou kontrolou bezpečností uploadnutých app do jejich google play. Žádná kontrola bezpečnosti, kvality nic. Nesmí se tedy člověk divit, jak to pak dopadlo. V současné době se pochlapuje, ale asi to ještě nemá zmáklé tak, jak by měl :-/.
Kompatibilita aplikací. Tady mi zase přijde, že je na tom líp Android. Hodněkrát se mi stalo, že na iOS prostě nějaká app neběžela. Samozřejmě se mi to stalo i na Androidu, ale tam jsem to pozoroval v menším měřítku a hlavně spíš u systémových app, než u těch běžných.
Pokud jde o uzavřenost iOS, tak jsem se nesetkal ve firmě s požadavkem, který by nešel vyřešit / uspokojit.
S novýma verzema Apple produktů přišel i jiný konektor. Člověka to dohání k smutku, že se nejde univerzální cestou pomocí microusb. V to ale věří jen do chvíle, než zjistí, že nový typ konektorů je oboustranný, takže je jedno, jak jej do iPhone/iPade vložíme. Sakra, proč se tak nenavrhlo microusb :(.
Trochu mně štve, že android tablety mívají extra konektor pro nabíjení a microusb jen na data (universálnost se začíná opět vytrácet).
Poslední problém, na který jsem kápnul byla nabíječka do auta, ze které se odmítal Sony Xperia Z nabíjet, protože vyžadoval mnohem vyšší odběr proudu a tak se telefon nepřepnul do nabíjecího modu. S jinými telefony nebyl problém.
Jeden šéfík si zapůjčil karavan a vyrazil s rodinkou na dovolenou. Co čert nechtěl, zapadl mu jeho iPhone do jedné mezery u nádrže s vodou za sedačku. Vyndat ven nešel ani zaboha. Jedinou možností byl servis, ale na něj nebyl čas, protože karavan byl zamluven hned na další den pro jiné lidi. Tak šéfík řekl, že je to jedno, že ať ho po sezóně, až se karavan vrátí do půjčovny, nechají vyndat a dají mu vědět. Telefon si tedy vesele jezdil několik měsíců uvězněn v karavanu u nádrže s vodou :). Mezitím si šéf půjčil telefon a nechal si na něj u operátora přesměrovat číslo, co měl na iPhone. Nakonec to dopadlo tak, že karavan se skutečně dal po sezóně do servisu, telefon odsud zamlžený vyprostili, zatím funguje.
Myslím, že máme již všechno osahané a bohaté zkušenosti u obou systémů. Snad nás tedy nic do budoucna nepřekvapí :). Pokud jde o Windows Phone 8.1, tak zatím se nikdo od nás nechystá k jeho nákupu. Osobně se mi moc nezdá, ale neměl jsem ho v ruce, takže žiju jen z předsudků. Každopádně bych i byl rád, kdyby se u nás aspoň jednou objevil a měl jsem možnost si osahat i tohoto třetího hráče.
Pokud bych si měl teď vybrat telefon, tak bych nejraději zůstal u svého Desire Z s MIUI. Je to stařík, občas nestíhá, ale klávesnice je k nezaplacení (tak rychle nejde na doteku psát, pracovat v ssh apod.). Pokud by to nešlo, snažil bych se sehnat Motorolu s klávesnicí. Pokud ani to ne, tak nějaký nabušený Xiaomi s MIUI (czc už ho má v nabídce, vyjde asi o dva litříky a pár stovek dráž než kdyby si ho člověk objednal přímo z Číny, což platí pro ty levnější verze, u dražších verzí stoupá přirážka snad lineárně a ve finále je to třeba i 5000,-).
Tiskni
Sdílej: