Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Lidi o tom moc nemluví, ale postupně i u známých si začínám všímat, nebo z nich tahat info, že i oni mají dělenou lóži. Většinou proto, že chlap chrápe a ženě to vadí. Někdy je ten problém i oboustranný, kdy chrápou oba a budí se navzájem :).To je ale ten primární problém (negativně ovlivňuje kvalitu spánku toho chrápajícího, nedejbože pokud je s tím přímo spojena spánková apnoe; lhostejno zda to budí i někoho dalšího) a ten by se měl řešit, ne? Například různými nástroji na přidržování jazyku či čelisti, rozevírání nosu či měkkých tkání hlouběji, v krajním případě CPAP či operací. (mám kolaps nosních křídel, kdy se mi občas zbortí nos a dusím se; když se to stane, tak si strkám do nosu různé dilatátory, a občas si na nos lepím pružné nálepky) Jinak teda za zbytek, hustý. Já mám (především od zhubnutí) strašný problém se zimou na chodidla a prsty na rukou. A venku (ve spacáku; s peřinou jsem to nikdy nezkoušel) se mi taky spí blbě když je moc zima, protože mám tendenci spát různě na boku a ještě se převalovat, a to se ve spacáku dělá blbě.
protože mám tendenci spát různě na boku a ještě se převalovat, a to se ve spacáku dělá blběMožná nevhodný spacák? Nějak jsem zatim problémy s převalováním nepocítil... Teda vyjma spaní v hamace, ale tam se používá celkově jiná spánková strategie...
Vetsina lidi spis natazenyma nohama, ne s chodidly jako v poloze pri chuzi...Jakože s nataženejma špičkama (jako při baletu)? Fakt? Tak to já teda sem asi výjimka, já spím s nohama (chodidlama) 'do pravýho úhlu', právě jako při té chůzi...
Jsu ale vyrobci, kteryudavaji delku spacaku podle doporucene vysky postavy - jsou to ale spise vyjimky.Tak přiznám se, že jsem ještě nekupoval spacák od výrobce, který by tou délkou nemyslel doporučenou (maximální) délku člověka...
Jednoduché pravidlo říká, že byste měli volit vždy o 10 až 15 cm delší spacák, než je vaše výška.je podle mého názoru totální blbost. Ono teda záleží na definici pojmu 'délka spacáku'. Pokud tím myslí vnější délku prázdného, na zemi položeného spacáku, tak to tak pak možná opravdu vyjde, tam odkud pocházím se tím ale vždy myslí optimální délka nocležníka (už proto, že ta vnější délka se navíc škáluje i s množstvím izolace). A tam těch pět čísel (viz výše) fakt nepoznáš. Obecně chceš co nejkratší spacák (jakože co nejtěsnější) kvůli váze a kvůli lepší izolaci. Pokud je někdo ochotnej obětovat váhu a tepelnej komfort kvůli pohodlí, aby měl v nohách patnáct čísel prázdnýho místa, tak ok, ale efektivní to není.
No a kde máš při spaní na boku ve spacáku ruce?Spodní ruku si dávám za záda podél těla... Takže ve výsledku spim skoro spíš víc na břiše než na boku. Vyhovuje mi to ale víc než spaní čistě na boku, protože když mam tu spodní ruku kdekoli jinde (před sebou, pod hlavou apod.), kroutí se mi tim rameno dopředu a bolí mě pak z toho. Spim takhle ve spacáku stejně jako v posteli. Popravdě, mam tendenci se do peřiny balit podobně jak do spacáku, už se mi i párkrát kvůli tomu lidi smáli, že jsem tortilla... Nicméně pro mě to je maximálně pohodlný
Stalo se nám párkrát na výletě, že jsme se vzbudili až někdy mezi 8:30~9:00...To je snad docela normální čas, možná ještě příliš časný. Nebo z výletu spěcháš ráno do práce?
Já mám čelovku LEDLENSER H14.R2, která byla kdysi podle německé zásahové jednotky nejlepší čelovkou na trhu. Dnes už se určitě dělají lepší čelovky, ale i tak je tahle super a ten světelný kužel se tam dá regulovat. Hlava čelovky obsahuje čočku, která je pohyblivá a nastavením vzdálenosti od diody se mění šířka kuželu. Za mě je tahle čelovka naprosto úžasná a i po těch letech se stále prodává a stále má svojí hodnotu.
Intenzitu světelného toku lze korigovat.
A jaké detaily vidíš po tmě bez čelovky?
Jedno či sú na čele, v ruke, alebo zacvaknuté v držiaku.Tak to zrovna jedno není, vizuální zážitek (a viděná informace) je zcela jiná. Za mlhy, za deště, v noci. Jednou je lepší mít světlo co nejblíže očím, jindy naopak co nejdál. Procházet nočním lesem s čelovkou je velmi zajímavé, když vidíš kolik zvířat, o kterých bys jinak neměl tušení, tě sleduje. Vysoká, šelmy, dokonce i pavouci. Ano, s čelovkou na hlavě vidíš i pavouky, respektive jejich oči. Nic pro arachnofobiky, protože jich mohou být stovky v jednom pohledu. Vem si světlo do ruky a zvířata zmizí. Ale tvůj problém s LED zjevně pramení z toho, že používáš nekvalitní LED. V šuplíku mám ještě xenonovou čelovku, kdyby ti to pomohlo. Dnes jsou ale mnohem praktičtější kvalitní high CRI ledky s přirozenou teplou barvou světla. Ale takové stojí třeba tisícovku i víc jen za samotný chip.
Jednou je lepší mít světlo co nejblíže očím, jindy naopak co nejdál.Rád by som si teda pozrel čelovku, ktorá je čo najďalej od očí. Zvykneš si ju obúvať na ľavú alebo na pravú topánku?
Ale tvůj problém s LED zjevně pramení z toho, že používáš nekvalitní LED.Nie, to nie je môj problém. Jedná sa o limitáciu použitej technológie. Ľudské oko je stavané na príjem rozptýleného svetla. A pokiaľ zdroj LED svetla rozptyľuje svetlo len v slabučkej vrstvičke luminoforu, tak oko vidí len oslňujúce svetlo v kombinácii s ostrými...
pozrel čelovku, ktorá je čo najďalej od očíkaždá čelovka jde použít jako ruční svítilna některé čelovky jsou pro to optimalizované, takže jsou to zároveň plnohodnotné ruční svítilny některé ruční svítilny lze používat i jako čelovky a koneckonců já třeba nosím obojí, jeden světelný zdroj je málo a lépe je mít dva různé typy než dvakrát to samé ale myslel jsem, že mluvíš o tom, že ti nevyhovuje LED, ne o tom, na jak tvarovaném kusu hliníku je namontovaná ale chápu, trolling
Odlesky na mokrých ostrých skalách v horskej bystrinke ťa neoslňujú?Ne neoslnuji, a to nekdy ty potoky nebrodim napric, ale po delce, proti proudu. Bud mas spatnou celovku, nebo s ni neumis zachazet (nastavit vhodne svetlo) nebo mas z nejakeho duvodu extremne snizeny dynamicky rozsah oci. Btw v lete jsou ty dynamicke rozdily mezi odlesky a stinem mnohem vetsi, nez dokaze vycarovat celovka na maximalni vykon.
Ale ne vzdy je nejake svetloAch, už chápem. Tie tvoje pozorovania hmyzu sú v jaskyni pod obytnou zónou. V prírode som zažil úplnú tmu len mimo zemského povrchu.
Bud mas spatnou celovku, nebo s ni neumis zachazetAni jedno z toho. Písal som že čelovku nemám, a rovnako som písal že sa vyjadrujem o LED svetlách všeobecne. Keby si z pod tej obytnej zóny vyšiel, tak ťa možno príjmu na základku a doučia ťa chápať súvislý text.
A teraz nakresli obrázok, ako si predstavuješ že niekto podľa teba používa bajonetovú baterku ako čelovku.Ne, že bych chápal, co se v tomhle vlákně řeší, ale baterká se dá dát na hlavu takhle ne? (ie. na bok hlavy)
Tak proc tady zvanis o celovkach. To je jako bych tu ja poucoval o tom jak pouzivat vlozky.
A Commission of inquiry concluded that the probable cause was the "loss of situational and vertical orientation and non-compliance with the safety altitude." During the transition from instrument to visual approach to the airport of Kosice, the pilots apparently did not set the radio altimeter. They "probably underestimated the height of the terrain below the aircraft and its immediate vicinity."tzn. mapa, barometr, a znalost klasické navigace jim mohly zachránit život https://aviation-safety.net/database/record.php?id=20060119-0
A jak se ti povedlo zhubnout?
A to je vše? Jedl jsi vše jako před tím, jen méně, nebo sis upravil jídelníček (něco vynechal), frekvenci jezení apod?
Dobře, díky.
zatezuje to teloJak to mohu poznat?
vede u vetsiny lidi k jojo efektuUž je to skoro 3 roky a furt nic, takže minimálně u mě ne.
vynechat cukry a pečivo - v podstatě komplet vs ráno hromada vloček s mlékem a ovocemtakže vynechat cukry ale ráno jíst cukernou snídani?
Já si v Lidlu kupuji "čerstvé" plnotučné Bio mléko za 25 Kč/litr a cajk.
Akorát mi vadí, že je to v umělé hmotě. Pak tam ještě mají v Bio koutku trvanlivé bio mléko v kartonu, ale to je zase polotučné, takže o ničem. Tenhle karton jsem nekuchal, ale to červené mléko o kterém jsi psal má karton zevnitř povoskovaný, takže dobrý. Žádná fólie, nebo tak něco. Úplně na tom nebazíruji, ale když si můžu vybrat, tak preferuji přírodní materiály.
Taky tady v Brně pár takových automatů bylo. Možná ještě jsou. Musím se poohlédnout. Kdysi jsem jezdil do jedné čtvrti, tak jsem toho občas využil a to mléko si tam koupil. To bylo skutečně plnotučné mléko - > 4,5% tuku a nebylo nijak upravené.
bigBRAMBOR varuje: "Nejezte moc brambory."
Jak se spí, když máte v posteli -7 stupňů?Na věky… 8-P
Akorat vloni s nim nejaky doktor zacal resit vysoky tlak a jeste neco, ze pry na to zacal brat nejake prasky a uz mu takove teplo neni.Jo, už jsem taky poznal, co to je pocit zimy. V létě jsem u lékaře zničil tlakoměr (nechtělo se mu přes 200), tak mi nasadil prášky a teď v zimě už občas nespím nahý pod otevřeným oknem jako obvykle, ale mám třeba i tričko. Jinak topení nevím co je, aktuálně tu mám 11°C a musím ještě na noc vyvětrat. Problém je, že termohlavice jsou nastaveny nad rosný bod (tuším 13°C), takže je tady stejně horko.
Jinak kromě zvýšené odolnosti na chlad na sobě pozoruji, že jsem unavenější, než obvykle, aspoň si to tedy myslím.To by mohlo být tím, že musíš vydávat víc energie na termoregulaci (tj. že tvoje tělo víc topí).
Ostatně se ani nijak neotužuji, nechodím si v zimě zaplavat, nejsem vyznavačem bosí chůze apod.A přitom píšeš že spíš v mrazu a chodíš všude v tříčtvrťácích bez ohledu na počasí :D Ale je fakt že ty různé otužilecké kluby se věnují hlavně plavání.
tvl bych tam jako měla problém zavřit psa nanoc :D :D :D :D
tebe bych tam jako klidně strčila namráz :D ;D
jj prsty podedveřma dotepla :D :D ;D ;D
neeeee moh by sis tam nanoc zavřit to vokno :D ;D
natebe se má patička nestahuje ty nahory jakoby normálně mužeš :D :D ;D ;D
A jak jste na tom vy s leností, lóží, odolností vůči chladu apod?Lenost je základ vývoje. Kdyby člověk nebyl línej, tak nikdy nevymyslí nic, co by mu ulehčilo práci. Postel, nakonec jsem skončil u futonu, poměrně tvrdého. Spát na zemi jsem zkoušel, ale nedal jsem ani jednu noc, mě vadí to, že je to rovné (placaté). Já potřebuju přece jen podepřít anatomii tak, aby to nikde příliš netlačilo. Spal jsem pod širákem, když jsme jeli na běžkách nějaký okruh v beskydech a nechtělo se nám ve tři ráno už běžet. Problém mi chlad nedělá, pokud je suchý. Pokud člověk provlhne, typicky v létě na vodě, kdy je po třech dnech všechno mokré, tak i letní noc může být vlezle chladná. Mě spíš dělá problém horko, a ještě mě nasírají lidé, kteří ve 40°C stupních radostně říkají, jak je konečně teplo. Přitom je vedro na chcípnutí.
Spím na podlaze. Pod sebou složenou deku.Já jsem si musel dávat pod paty něco měkčího (ručník), to bylo jediné místo, kde mě to trochu tlačilo a po delší době to bylo nepříjemné. Jinak ale už spím na matraci. Přítelkyni se na zemi moc spát nechtělo. Ale není to zas tak strašné. Podařilo se nám sehnat opravdu tvrdou. Je to nějaká zdravotní, která se používá u dlouhodobě nemocných, morbidně obézních pacientů.
Ze spaní na matracích mě vždy po čase začnou bolet záda.Trochu komické je to na služebních cestách v hotelích (přijde mi, že hotelové pokoje mají ty nejměkčí matrace ve vesmíru, tam mě chytnou záda hned druhý den). První den mi to vždycky uklidí a když zjistí, že se tam to Záhořovo lože objeví znovu, tak mi to tak už potom i stelou
Pícháš vůbec ještě starou?Ponošky v sandálech --> NE.
hele římský fusekle do sandálů :O :O :D ;D
si myslim žesi římani zase jako navopak řikali že jenom divoši/barbaři nenosej v sandálích fusekle :D ;D
mast na opruzeniny je zakladni výbava čundru, vse ostatni je az po niPro linuxáka asi nejlépe sudo krém
On se tady vždycky objeví nějaký nepřihlášený uživatelOn ten uživatel je sice nepřihlášený, ale ten styl a názory jsou dost nezaměnitelný
Jinak kromě zvýšené odolnosti na chlad na sobě pozoruji, že jsem unavenější, než obvykle, aspoň si to tedy myslím.Jo, mám to podobně, běžně chodím v triku s krátkým rukávem a kraťasech a trekových botách do nějakých -20 a bez problémů. To s větší únavou taky pozoruju, ale tipl bych si, že to je prostě tím, že tělo holt spálí víc energie na to aby se s tím nějak porvalo a nepromrzlo.
...
Ostatně se ani nijak neotužuji, nechodím si v zimě zaplavat, nejsem vyznavačem bosí chůze apod.
Tiskni
Sdílej: