Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Navazuji na minulý zápisek: Migrace na Office 365: Jeden hnus za druhým. Tj., pár dceřinek se migrovalo, další se migruje.
Situace je stejná jako ve zmíněném článku, možná ještě horší. V licencích je pořád stejný bordel, nejde se v tom vyznat, ani licenční firmy stále nedokáží říci, co která licence znamená (co se za ní skrývá za fce a limity). Ten licenční matrix, co jedna firma spravuje, je zdá se lehce nepřesný. Když jsem něco relativně nedávno řešil, tak mi bylo sděleno, že to je jinak. Nelze se tedy plně spolehnout ani to :(.
Na pytel je i nákup licencí. To, co MS vyzvedával, že je super, tj. prostě platíš, co používáš, zvyšuješ a snižuješ licence atd., to v reálu vůbec, ale vůbec neplatí. MS totiž povolal subdodavatele, těm dal nižší cenu, než nabízí naklikáním ve svém klikátku. V reálu to znamená, že aby firma ušetřila nemalé peníze, musí fungovat přes tyto subdodavatele. Třetí straně musíte dát přístup do vašeho tenantu, aby vám mohla licence přidělovat, nebo odebírat.
Také stále platí, že nelze ponižovat jednotlivé licence, ale jen zakoupené balíčky. Pokud tedy nakoupíme balíček 50 licencí, tak nemůžeme jednu z nich ponížit na nižší verzi. Musí se operovat s celým balíčkem. Nice nice baby.
Jinými slovy, celá flexibilita jde ukrutně do prdele a totálně nesmyslně se živí překlikávači licencí. Totálně mi tato filozofie uniká.
Dobrý den, potřebujeme 15x novou licenci. Dobrý den, MS má odstávku licenčního portálu, budeme moci tedy rozšířit cca za týden. WTF???
Co dva měsíce slyším hlášky jako: "Taky ti ten portál nefunguje? Ano, mají nějaký problém". Nebo: "Dnes je to ukrutně pomalé, asi nějaká údržba. Zkusím to nastavit později, tohle se nedá."
Vyhledej mi prosím logy z minulého týdne (6 dní zpětně). Ok, klik, klik, žádost o report. Za hodinu: "Tady máte logy před 6 dny". WTF? Hele, kolego, neříkal jsi, že ten trace log zrychlili a do týdne to vyhledává rychle? Proč jsem na to čekal skoro hodinu? Jo, ono to funguje rychle, ale nesmíš si tam specifikovat filtr, funguje to rychle jen v případě, že chceš odpověď jen true/false, tj. zda ten email byl doručený bez dalších podrobností ani filtrů. WTF???
MS dodává zdarma licenci Exchange 2019 pro migraci z on-prem. Tato instalace musí zůstat ve firmě běžet. Je k tomu několik důvodů. Tím prvním je, že MS nepodporuje plnou migraci z Exchange na Office365, protože při odinstalaci Exchange se odeberou informace z Active Directory a celé to jde do kopru. Je tedy třeba zachovat jednu instanci Exchange a o tu se starat (udržovat, patchovat, nechat testovat nastavení pentest teamy apod.). Údajně slíbili, že to vyřeší, možná se tak už stalo s nějakým patchem? Nevím.
Další důvod, proč si zachovat on-prem instanci, je ten, že prostě ksich Office365 neumí vše, tj. pro snadnější správu Office 365 je dobré si lokální instanci zachovat :).
Je to tak, stejně jako u on-prem, tak u Office 365 je nutné ovládat powershell, protože spousta nastavení nelze udělat jinak. Nejde naklikat ani prosté sdílení mailboxu, nebo přidání oprávnění pro uživatele do sdíleného mailboxu, jedině powershell. Proč? Protože přes klikátko to nastavit samozřejmě jde, ale totálně zhovadile. Zhovadile v tom, že se to uživateli automaticky přidá do outlooku jako delegovaný mailbox s lokální keší do stejného ost jako jeho vlastní mailbox. Obě dvě funkce jsou totálně na nic. První zajistí jen omezenou práci se sdíleným mailboxem (kooperace na pytel), ta druhá pak znefunkční outlook, protože jedno velké ost je prostě big problém.
Šup tedy naladit powershell, connect do Exchange Online a nasdílení mailboxu, příklad:
# - Exchange Online Install-Module -Name ExchangeOnlineManagement # - Admin portal Install-Module MSOnline # přihlášení do Exchange Online Connect-ExchangeOnline -UserPrincipalName devaine@devainegroup.onmicrosoft.com -ShowProgress $true # přidáme frantovi přístup do sharedmailboxu Add-MailboxPermission -Identity sharedmailbox -User franta -AccessRights FullAccess -InheritanceType All -AutoMapping:$False Add-RecipientPermission -Identity sharedmailbox -Trustee franta -AccessRights SendAs -Confirm:$False
Vtipem je třeba vytvoření sdíleného mailboxu. Na ten nejsou potřeba licence, ale nejde bez licence vytvořit :D. Abychom tedy vytvořili sdílený mailbox, musíme přidat uživatele do lokálního AD, počkat 5-10min, než proběhne autosync do AzureAD (stejně jako když se zakládá běžný uživatel). Poté se uživatel objeví v AzureAD, kde se mu přidá licence. Tím se mu vytvoří mailbox. V Exchange Online zkonvertujeme tento mailbox na shared mailbox a zpět ve správě uživatelů odebereme uživateli licenci. Vopičárna na čtvrt hodiny. Věc, co jsem v KerioConnect naklikal za 10s. Věc, co v Exchange on-prem naklikám za minutu.
A teď pozor, kdo si vzpomíná na článek o Win DHCP serveru (Windows DHCP: Černá díra Event ID: 20292), tak podobné dokonalé funkcionality má i Office 365. Tj. máte tam nastavení, které nevidíte, protože je legacy a nastavuje se jinými nástroji, než aktuálními. Kdo si chce počíst, tak tady, jak se to zneužívá k útokům: SaaS Rootkit Exploits Hidden Rules in Microsoft 365
Účty se do Office 365 (Azure AD) syncují z lokálního Active Directory pomocí Azure AD Connect, který musí být nainstalovaný na doménovém serveru atd. V rámci něj se zvolí, jaká OU (části Active Directory struktury) se mají syncovat.
Co se stalo? Jedna pobočka u jedné dcery se rozdělila a vytvořila se další pobočka. Vytvořilo se tedy další OU pro novou pobočku. Tam se přesunuli uživatelé, co se stěhovali. Za pár hodin začali volat, že jim nejdou emaily.
Problém byl v tom, že to nové OU nebylo zahrnuto v synchronizaci s Azure AD. Přesunutím uživatelů tedy zmizeli z původního OU, tím se i automaticky smazali z Azure AD a automaticky se jim smazaly mailboxy a vše okolo.
Řešení je prosté, asap vrátit uživatele do OU, které se syncuje, nebo to nové zahrnout do syncu. Pokud se tak stane do nějakého času (48h, možná déle), tak se mailboxy, emaily a další účty obnoví. Co se ale neobnoví, to je nastavení Sharepointu, MS Teams a další. Pokud tedy uživatel v rámci Sharepoint Online něco sdílel, tak to všechno musí nastavit znovu (pokud si to nastavení firma nezálohuje pomocí třetí strany a nemůže pak obnovit). Takže i tak to pak může nadělat spoustu problémů. Řešením by bylo syncovat celé AD, ale to také člověk moc nechce. Je to prostě další část podobná těm licencím, buď všechno, nebo problém. Pokud si nekoupím nejvyšší licence, dojedu na věci jako nemožnost two-way syncu hesla apod. Pokud nebudu syncovat celou strukturu AD, tak může nějaký admin omylem sundat hafec lidí z Office 365.
Zdá se to jako super věc. Když se přihlásím, tak mi to MS Auth řekne, já to odkliknu a vše ok, pak už mě na tom daném zařízení neotravuje. Problém je ta plná automatizace, kdy uživatel nemusí nic přepisovat, jen odbouchne požadavek. Ano, tato super věc se začíná podobat věcem, co známe z Windows, tj, odbouchávat všechny hlášky bez přečtení. Pokud útočník zná heslo a pošle žádost o odsouhlasení, tak to uživatel odbouchne a neřeší, protože prostě nedávno mu to zlobilo, chtělo to po něm často, takže když to neodbouchne, nepůjdou mu emaily. Takový je myšlenkový pochod běžných uživatelů.
MS nabízí ještě MFA přes sms, nebo pak přes 3rd Auth App jako Google Authenticator, Authy apod. Je tedy podle mě mnohem bezpečnější, když se uživateli nastaví klasický TOTP s předatlováním čísla, než když se mu nastaví MS Authenticator.
Co když chci být bezpečný a nechci předatlovávat? V takovém případě musím vytáhnout opět starší zápisek: Bitwarden: Nejlepší správce hesel?. Bitwarden totiž má v sobě Auth fce. Přes mobilní aplikaci se naskenuje QR kód a Bitwarden pak poskytuje/generuje i TOTP.
Všechny tyto patálie pak směřují k tomu, že to prostě člověk nechce řešit. Nechce řešit milion blbostí s licencema, milion technických překážek a začne inklinovat k tomu, že se bude syncovat celé AD, nebudou se řešit licence a budou se kupovat zbytečně ty nejvyšší apod.
Shrnuto a podtrženo, je to prostě super, uživatelé si mohou sdílet co chtějí, s kým chtějí, blbě se to audituje (resp. jsou na to potřeba nástroje třetích stran), Office 365 se nezálohuje, takže kdo chce, jsou tu nástroje třetích stran (4-15 EUR / user), založení mailboxu trvá 10x delší dobu, dohledávání trace emailů není v řádu minut, ale hodin, občas jim prostě nefunguje správa, občas jim nejde licenční portál, občas je to pomalejší než šnek na pláži atd., ale zase je to dražší, tak se to vyplatí :D.
A co vy? Jak jste na tom? Co používáte? Jak to vidíte?
Zdar Max
PS: Ano, vidím to příliš pesimisticky, ale to vidí člověk vždy, když přechází z něčeho lepšího na něco horšího :-/. Zřejmě jsem jen příliš zhýčkaný on-prem službami a ve skutečnosti např. nepotřebuji vyhledávat logy, protože to přeci funguje a nějaké logy jsou jen pro boomery.
Tiskni
Sdílej:
Androidove jsou sracky jiz z principu (prvni a posledni aktualizaci to dostane na vyrobni lince)To nie je celkom pravda, Lenovo aktualizácie poskytuje (alebo aspoň poskytovalo), len to malo nepríjemný efekt, že nová verzia Androidu zaplnila viac RAM, a tak žiadna väčšia appka nemôže zostať bežať v pozadí...
No nic, to se asi nejspíše budeš osobně znát s Kapicou :).
Prosím tě, nenech se vysmát. Potřeboval jsem teď něco řešit ohledně MediaWiki, a obrátil jsem se v té věci na Matěje Suchánka a Martina Urbance, se kterými jsem se seznámil na WikiMedia Hackatonu 2019. A víš co je vtipné? Ukázalo se, že Martin je na FITu a Matěj, kterého jsem občas potkával na chodbě, dělá od loňska na stejné katedře jako já. Jenže sedí ve vedlejším baráku kam moc často nechodím, protože tam nejsou laborky.
Jinak maily a mailservery jsou věc velmi ošemetná a jsem rád, že je nemusím řešit na jiné, než osobní úrovni. Dlouho mi nikdo nechtěl věřit, že se mi ztrácí maily. Až mi z ničeho nic jednoho krásného dne i s několikaletým zpožděním „přijely”. Pochopitelně už je nemělo smysl řešit.
Hrůza.