Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 42, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 15. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout edici KDE Plasma Desktop nebo spin Cosmic. Vydán byl také Fedora Asahi Remix 42 Beta pro Apple Silicon.
Byla vydána verze 12.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Přidána byla podpora bcachefs, Linux byl povýšen na verzi 6.12.19, GParted na verzi 1.7.0, nwipe na verzi 0.38, dump na verzi 0.4b49, …
Google kupuje společnost Wiz za 32 miliard dolarů.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
S usb-c nemám obecně dobré zkušenostiTak to potrebuji aby fungovalo. Ma zkusenost je zatim takova, ze to funguje, ale nekdy je potreba mit co nejkratsi a kvalitni kabel. Casto i ten dodavany, pokud tam vubec je, je na nic. 4K@60 je dnes fakticky limit vetsiny integrovanych GPU a pokud tim navic proteka 60W z neprilis stabilniho zdroje monitoru, je znat kazda slabina.
podpora FreeSyncPokud si vybavuji, finalni video profil USB-C je odvozen od DisplayPort 1.4, fakticky jako jeho double pro podporu 8K@60, vcetne vicekanaloveho audia, HDR, Adaptive Sync a daisy chaining. Realne je uvnitr monitoru splitter/demultiplexer, kde na vystupu je DisplayPort a ted jen zalezi co pouzili za cip a jestli neni jeste zalozen na draftu USB-C.
Jinak já mám Samsung CJ791 - 34" QLED.Hezke. Dalsi clovek co je pod Linuxem spokojen fakticky s VA panelem 3440 × 1440 a pomerem stran 21:9, tedy o cem bych pripadne uvazoval.
Každopádně jsem si na 34" zvykl velmi rychle, takže bych teď nejraději koupil něco většího, ale kašlu na to.Jako sirsi ultrawide? Plocha vaseho monitoru je o chlup vetsi nez 32'' 16:9.
Rodinným příslušníkům jsem k minulým Vánocům koupil pár ks Dell S3220DGF (něco málo přes 10kkč/ks) a jsou také moc slušný.Opet VA panel ladeny na hry, viz review zde, ale celkem decentne.
Nevím o tom, že by šlo na GPU nastavit FreeSync proti usb-c monitoru, ale nijak jsem to neřešil.Urcite slo. Kdyz to zjednodusim, USB-C je jen seriova linka, kde na vstupu a vystupu jsou multiplexory/demultiplexory. V Alt Modu tam muzete mit najednou dva plnohodnotne DisplayPorty, USB 3.1 a 100W napajeni, to vse na jednom kabelu. Ciste technicky to strka do kapsy jakekoliv jine pripojeni.
navíc notebook máš při práci mnohem blíž k očímAni ne, a to většina lidí navíc asi používá o dost větší písmo než já. FHD displej jsem chtěl cíleně proto, aby se mi vešla dvě okna vedle sebe, tak mi přijde kontraproduktivní to pak sabotovat. Ostatně mi přijde divné, že před 15 lety tu byly notebooky s 15,4" WUXGA nebo QGA displeji a škálování se ještě neřešilo (resp. už ho nešlo dělat přes dpi v ikskách, jak s tím rád prudí Golis).
The highest scaling is native resolution on this display which is nearly unusable (way too small). The second step already uses the infamous 3008x12xx (don't remember the exact height now). While kind of usable the UI is very big already at that scale. The scaling factor is close to 0.6 already at this stage - every other scaling option is again bigger (comically big up to macOS asking if I really want to use the bigger ones when I click them).A to je monitor, ktery na Intelu chodil. Ci sem ci sem:
I have Mac mini 2018, and good Benq 2k monitor for professional use. Since when I bought Mac I have problems with screen, I can’t believe it’s Apple. Wasted so much time, so much time just to figure out how to increase UI size...And now after Big Sur I’m not able to do force hidpi. To be honest, that’s not right, there should be a big sign on Apple items, that DOESN’T support third party monitors. I really love Apple, but... time.... the most expensive thing you have, you need to waste on such a silly things...Hackovani scalingu, u Applu nekonecny pribeh.
Různé názory na medicínské záležitosti tu má kdekdo, aktuálně nejviditelněji v oblasti epidemiologie a vakcín.
ergonometri
Co to je za slovo?
To je automaticka oprava z ergonomie. Vznikla tak, ze to slovo pomerne casto na mobilu pouzivam:) Kdybys ho znal, tak by ti mozna tuklo, ze ohledne funkce tela nejsem uplny laik:)Kategorie: kompaktibilní potencionál, neboli nesmysl.
Nechci to tady nejak dlouhe rozebirat, ale - z vrcholoveho sportu mam nejak ovlivnene telo, ziskane urcite osvaleni a tim padem drzeni, disbalance a ruzna dalsi poskozeni pohyboveho aparatu. K tomu mam specificky nemocne oci ktere vyzaduji dalsi kompenzace.Taky to tady navštěvuje několik lidí, kteří jsou prakticky slepí a doporučení monitoru jsou pro zcela pasé, potažmo jsou i lidé třeba (momentálně) zcela bez rukou. Nicméně v rámci univerzálního designu lze přímočaře konstatovat, že vstupní zařízení Apple jsou z podstaty problematická; napoví např. okolnosti, za jakých Apple přestal prodávat Adjustable Keyboard.
Kdokoliv, kdo si troufne bez dukladne znalosti a vysetreni dotycneho doporucovat spravne sezeni, je jenom internetovy kecalek.Kdokoliv, kdo si troufne bez důkladné znalosti a vyšetření dotyčného doporučovat očkování, je jenom internetový kecálek. Počkat, to je antivaxerské memečko.
Monitor (doma) mam ten LG Ultrafine 5K a bezim ho obvykle scaled 200% (nativni 5120x2880 -> virtualni 2560x1440).To je jina liga. 200% je celociselne skalovani, na 27" skoro 220dpi, tam nebude zadny problem ani u soucasneho Linuxu a Gnome 3 - proste se zapne take 200% a je to. Na 32'' to chce 6K 6016x3384 jako ma Apple u Pro Display XDR 32", ale na to budu muset jeste par let pockat.
Klavku mam momentalne Das KeyboardMel jsem v praci model S, bytelne monstrum. Doma pak pod vlivem jiste nejmenovane osoby zde jsem presel z Microsoft Ergonomic Keyboard na Ergodox a ted jsem spise na blutetooth tenkeyless a ergonomie place. K mysi mam SlimBlade Kensington trackbally pro levou ruku.
100% škálování je moc malé, 200% moc velkéTak momentálně podporuje pořádně škálování akorát KDE. Gnome a jeho klony experimentálně, čili tak nějak částečně. To je vážně dost naprd.
Já jsem došel k tomu, že paradoxně je to lepší v Gnome. Gnome sice neumí škálování zlomkem, ale podporuje změnu velikosti textu za běhu, což za mě ten problém řeší dostatečně - na velkým displeji prostě aktivuju "styl velkého textu". KDE sice umí škálování zlomkem, ale při změně se musí restartovat celé prostředí a stejně při změně velikosti fontů (resp. minimálně se musí restartovat všechny aplikace), takže na laptopu je to nepoužitelné...100% škálování je moc malé, 200% moc velkéTak momentálně podporuje pořádně škálování akorát KDE. Gnome a jeho klony experimentálně, čili tak nějak částečně. To je vážně dost naprd.
Já se obávám, že běžný lid dává přednost nesmyslně velké ploše před jemnějším rastrem. Takže výrobci budou raději prodávat 40 " na 96 DPI, než aby šli s cenou dolů u normálně velkých HDPI displayů.
Když jsem před patnácti lety dostal pracovní notebook s asi 150 DPI obrazovkou, tak jsem si řekl: „konečně je to tady, budeme moci zahodit antialiasing.“ Velmi jsem se spletl. Když jsem si před 10 lety domů pořizoval monitor, tak jsem skončil s 27 " při 110 DPI, protože na 4K jsem neměl grafickou kartu a 20 000 Kč mi přišlo moc (a dívat se na neceločíselný upscaling za 20 000 Kč s tím, že jednou budou mít lepší kartu, jsem nechtěl už vůbec). Dnes se těch samých 27 " ale na 160 DPI dá sehnat za stejných 13 000 Kč, za které jsem měl tehdy 110 DPI. Jenže lze dvojnásobnou hustotu bodů vzhledem k rozdílu deseti let považovat za úspěch?
Přitom se podívejme na mobilní telefony, kde hustota pixelů atakuje 410 DPI. Já mám opravdu podezření, že tento problém není ani tak technický, jako spíše obchodní.
Já mám opravdu podezření, že tento problém není ani tak technický, jako spíše obchodní.Asi ano.
ja pozeram po tomto: 329P9H od Philipsu (alebo aspon 329P1H)Oba jsou v mem listu moznych.
este k volbe IPS vs VA,A hlavne jsou o neco vyrobne levnejsi. To zatracovani mi prijde castecne neopodstatnene, jedine co jim lze skutecne vytknout je black smearing. Nekdy mi prijde ze lide jsou obecne s VA spokojeni do doby nez zjisti, ze je to VA.
inak v ankete volba QLED a OLED v jednom nedava zmysel, QLED je ovela blizssie k LED, OLED je samostatna kategoria ,-)Jasne, jsem to zpocatku nastrelil jako IPS, VA, TN a to "ostatni" a pak jsem to jiz nemohl zmenit, ankety asi nejdou editovat.
na VA mi extremne vadia vertikalne pozorovacie uhly, jednym smerom to svetleje, to sa este da prezit, ale druhym smerom tmave - obraz prechadza do inverzie a totot uz rozhodne nie!Mam pred sebou sedm let stary VA panel a tohle se mi rozhodne nedeje, minimalne ve normalnich pozorovacich uhlech +/- 75 stupnu od normaly. K cemu dochazi je mirny barevny posuv, ktery je viditelny pokud mate treba cerne pozadi a barevny font, tady je IPS lepsi. Na stranu druhou, kontrast a cerna jsou lepsi stale lepsi u VA. To co popisujete vy jsem videl jen u velkych levnych TV panelech, ktere lidi pouzili pred lety jako monitor, ale to je jiny pripad.
co do technologie, najradsej by som bral OLED panel,To ja take. Jedine co by me trochu znervoznovalo, degradace OLED v case, kdy vam efektivne klesa jas - OLED Black Spot Phenomenon. Jeden z mechanismus je popsan treba zde. Hodne se to podle vseho zlepsilo, ale stale ten problem tam je, vyrobci ho elektronicky kompenzuji s ohledem na pocet hodin behu. Kazdopadne OLED je u me cenove mimo.
citam ze dost sa obzeras za ultrawide za mna ultrawide nedava zmysel, a uz vobec nie zaobleny! ked programujem, chcem vidiet tych riadkov trocha viac, zase monitor na vysku je pre mna az priliz vela, ako som pisal ideal by bol pre mna nejaky s pomerom 16:10, ma to laptop na ktorom robim a podla mna je to idealneU soucasnych rozliseni vas v poctu radku limituje spise fyzicka velikost displaye, mensi font nepouzijete kvuli unave oci. Jediny ulrawide co uvazuji 35''3440x1440, coz je v podstate jen o neco sirsi 27/28'' QHD 2560x1440 a to je vpohode pouzitelne. Zakriveni je minimalni.
# gsettings set org.gnome.desktop.interface text-scaling-factor 1.5
1.0
a ten styl to zvýší na 1.25
, asi jsem to tak nastavil...
Ne to nedela dobrotu, leckdy ti preleti text nebo ikonka ven z tlacitka a podobne. Skalovat chces cele UI.Pozor, tenhle dojem může vyvolat KDE/Qt, kde když změníš globální velikosti fontů, tak aplikace tu změnu jakýmsi způsobem aplikují, ale blbě, resp. pouze změní písmo, ale neaktualizují velikosti prvků, proporce atd. Musí se všechny restartovat, aby se to aplikovalo korektně. Takže si umim představit, že někdo změní fonty, vidí, že to nezafungovalo správně, tak změní i škálování, přičemž nastavovací dialog řekne, že je potřeba restartovat DE, no a potom to samozřejmě už funguje. Ve slušně napsaných aplikacích by měla stačit ta velikosti fontu, velikosti prvků by se od toho měly odvíjet. Samozřejmě když někdo někde hardcoduje natvrdo velikost nějakýho prvku v pixelech, tak to je problém...
nez mi doslo, jak jiny potreby ma admin s mrakem terminalu, grafiz/frontendak s browserem coby IDE a programator s klasickym IDE.A k tomu osobni preference. Mel jsem moznost si dnes zkusit 32" 4K a 35" ultrawide s Linuxem. Budu nakonec kupovat 32" 4K s IPS panelem. Se zvetsenim textu s faktorem 1.2-1.4 to vypada dobre, nic to nerozbiji, s tim ze fonty jsou renderovane korektne. Nebyl problem s zadnou gtk aplikaci, vcetne firefoxu a chrome, velikost lze menit dynamicky.
Se zvetsenim textu s faktorem 1.2-1.4 to vypada dobrepri takomto zvacseni ako sa spravaju uzke jednopixelove vodorovne/zvysle ciary? ja mam skusenost, ze napriklad ak spravim tabulku ohranicenu 1px ciarami na webe, tak jedna je sirsia, ina uzssia, pripade ak scrolujem tak menia svoju sirku medzi 1px a 2px a je to dost divne
Tiskni
Sdílej: