Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jednou jeden můj spolužák přeinstalovával systém a chtěl po mně instalační CD (Windows 2000). Řekl jsem si, že té příležitosti využiji, a rozhodl jsem se mu půjčit také Live verzi SuSE Linuxu 9.0. (Já sám jsem se dostal k Linuxu také díky Live verzi - SuSE 8.2 a považuji Live verze za velmi dobrý nápad - člověk si může daný OS bez rizika vyzkoušet, a když se mu nelíbí, tak CD prostě dá na dno šuplíku a zapomene na něj - ale o tom jsem teď psát nechtěl.)
No zkrátka dal jsem mu instalační CD, a poté ono CD s Live distribucí Linuxu. Pochopitelně jsem mu vysvětlil, že jej může bez rizika vyzkoušet, že se Linux spustí přímo z CD atd. Chvíli CD zamyšleně prohlížel, obracel je ze všech stran, a když nenašel, co hledal, zeptal se mě: "A kde je CD key?" Jistě chápete, že jsem se musel hlasitě rozesmát - stejně tak i Ricardo a Tommz (to jsou jediní dva další uživatelé GNU/Linuxu z naší třídy). To by si zasloužilo titul vtip století - CD Key u Open Source softwaru!
Kromě toho, že je tato historka vtipná, chtěl jsem na ní ukázat také něco jiného. A to sice, že je docela smutné, že jsou uživatelé Windows zvyklí, že je třeba za veškerý software platit nebo jej užívat nelegálně. Řekl bych, že hlavně firma Microsoft má na svědomí, že spousta lidí netuší, že také existuje software, který je zcela zdarma a který si dokonce mohou sami upravovat (tím pochopitelně myslím open source software šířený pod licencí GNU/GPL). Zkrátka výrobci sofwaru lidem zakrývají oči, aby lidé neviděli, co všechno mohou mít zdarma.
Naštěstí pro Windowsové uživatele spousta Open Source softwaru se už rozšířila i do Windows (OpenOffice, Mozilla Firefox,...).
Tiskni
Sdílej:
zajímal by mě jejich obchodní plán.myslim, ze cili presne na ty zakazniky, co maji v hlave zafixovano, ze co nic nestoji, za nic nestoji :P Ona iluze, ze za penize dostanes jen to nejkvalitnejsi, za neco penez taky stoji :PPP
Řekl bych, že hlavně firma Microsoft má na svědomí, že ...No zatracenej Microsoft, určitě má na svědomí i ty letošní mrazy. :) (Plešingere, máš tu práci