Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Když jsem se dozvěděl, že existuje Wine pro Windows, myslel jsem si, že to je vtip - k čemu by to tak mohlo být dobré?
Potom jsem ale přišel na jednu podstatnou výhodu, kterou Wine oproti skutečným Windows má - není problém kdykoli začít "od nuly" - jednoduše smažete adresář .wine ve vašem domovském adresáři, vše znovu nakonfigurujete a Wine hned vypadá jako nová čistá instalace Windows.
Toho lze využít například u trial programů, které i po svém odinstalování zanechávají všude možně informace, aby se ani po opětovné instalaci nedaly používat (nechci tímto dávat návod k nelegálnímu užívání trial programů - berte to prostě jako příklad).
Obecně známou nevýhodou Windows jsou registry - je to docela nešťastné řešení, jak uchovávat informace, protože jsou zde uloženy vedle banálních nastavení a informací o nainstalovaných programech také důležité informace nezbytné pro spuštění a běh systému. Čím víc máte nainstalovaných programů, tím větší je soubor s registry a tím pomalejší je potom start i samotný běh systému, protože registry jsou udělány tak neefektivně, že je Windows musejí načítat při startu celé. Moc si nepomůžete ani odinstalováním programů, protože většina z nich se "neobtěžuje" po sobě "pořádně uklidit" a v registrech po nich zůstávají zbytečné informace.
Pod Winem ovšem na takovéto problémy nenarazíte a kdyby přece jen, tak není problém (jak už jsem řekl) začít "od nuly".
Kdybych to tedy měl shrnout - aby i uživatelé Windows mohli těžit z výhod Winu - představoval bych si to v praxi asi takto:
* Uživatel nainstaluje Windows.
* Uživatel nainstaluje Wine.
* Pakliže bude chtít uživatel instalovat jakýkoli program, nenainstaluje ho do Windows, ale do Winu.
* Protože pod Windows samotnými žádné programy nebudou, bude jejich běh i start stále rychlý a efektivní.
* Pakliže se uživateli bude zdát, že programy pod Winem běží pomalu, jednoduše smaže původní konfiguraci Winu a znovu jej nakonfiguruje (odpadá tak neustálá reinstalace Windows).
Jen nevím, jestli má představa není tak trochu naivní. Sám jsem to totiž ještě takto nezkoušel...
Tiskni
Sdílej:
Tak tohle jsem opravdu nemyslel. Reagoval jsem na toho testing usera, ktery je mi pri zkouseni programu k nicemu. Puvodni Heronuv prispevek vyznel tak, ze to bude instalovat pod beznym uzivatelem aby si nezasvinil system, coz ve vetsine pripadu nejde. A uz vubec nesouhlasim s tim, ze by mi vadila nutnost instalace pod adminem, naopak, kdyby to slo nainstalovat do celeho systemu pod beznym userem tak by to bylo...no...kapku na nic.
Ad. instalovatelnost programu jako bezny user: Vitam, kdyz je moznost ten program nainstalovat i pod normalnim userem, tak aby fungoval jen pro nej (jako napr. firefox). Proste aby se nainstaloval jenom tam, kam ma pristup (i kdyby to bylo do Dokumentu). Ma to prinejmensim tu vyhodu, ze to nezasvini zbytek systemu a neposlusneho uzivatele je mozne bez problemu odstranit.
Chápu, že si to myslel jako ironii (teda aspoň doufám). Nicméně doporučuji vyzkoušet instalaci takových lahůdek, jako jsou SPSS nebo IDEAS ... a vzhledem k tomu, že "kvalitní" (co do práce s registry apod.) SW srovnatelný pro dané využití není, tak se holt musí na ty naše compy naroubovat (o instalaci nelze hovořit) Brrrrr
Za ironii jsem považoval spíš tu hlášku o tom, že "špatné programy si nikdo neinstaluje". Co se týče registrů - v porovnání se způsobem konfiguračních souborů v linuxu mi na registrech vadí hlavně to, že k tomu člověk nenajde kloudnou dokumentaci. Je to tápání ve tmě a zkoušení, co by se kde dalo zbastlit, aby to dělalo to či ono podle mého gusta... Někdy mi tohle know-how připomíná dědictví předávané z generace na generaci a úzkostlivě střežené, aby se jeho znalost nedostala za hranice "guildu win_adminů"
Dokumentace neni, ale návodů se válí na internetu spousta a kupodivu se daj dost často docela dobře najít
No to je právě to, co říkám ... proč k tomu sakra nemohla vyjít nějaká ucelená dokumentace i pro "normální uživatele/správce"? Těch pár knih, které lze sehnat (jako např. Registr M$ Windows XP apod.) jsou jenom takové "kuchařky", které popisují jen ty všeobecně známé věci, které se najdu i v ranním výtisku "zastávkovníku" METRO...
S Windows se bohužel potýkám podstatně častěji než s Linuxem (protože mě to živí) a tudíž mohu potvrdit, že asi každý má svoji oblíbenou sadu postupů/nástrojů, jak udělat instalaci Wokenic podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně mnohem raději nastavuju i Windows ručně bez použití nějakých udělátorů jako XPAntiSpy, MatrixTweaker apod. a ucelená dokumentace by v tomto směru byla pro mne více vítanou pomůckou než nějaký SUPER_HIGH_END_WINDOWS_TWEAKER.
Dost lidí tu nadává na Windows registry. Pravda, mohli by k tomu být dodávány lepší nástroje - záloha, rozumný import a editor, atd. Mě se ta myšlenka naopak velmi líbí - mít nastavení "všeho" na jednom místě. Linux má všechno v /etc a pro usera v /home/user/.* a většina programů má nastavení typu proměnná = hodnota. Tohle registry umožnují.
Registry by byly dobrý nápad, kdyby existovala zvlášť část, ve které jsou nastavení nezbytná pro start a běh systému, a zvlášť část pro programy.
Bohužel registry, tak jak jsou ve Windows teď, mají nedostatek, o kterém už jsem psal ve svém článku: musejí být při startu systému načítány celé, takže čím víc nainstalovaných programů, tím pomalejší start systému...
[dosaď číslo]
-krát tlačítko Další. Zvládne to každej, kdo umí číst a na to tlačítko se trefí. A pokud nevíte, co hledáte, je už celkem jedno, jestli budete googlit (v připadě softwaru pro Windows), nebo procházet popis aplikací v seznamu dostupnejch balíků.
A co se týká údržby, dovolil bych si říct, že opět nemáte pravdu, protože většina kvalitního softwaru (včetně freewaru a opensource aplikací) se v dnešní době umí aktualizovat sama, včetně Windows samotnejch. Čili vhodnou volbou softwaru jde docílit toho, že žádná udržba potřeba nebude, dokud se nestane něco neočekávanýho (což platí všude).
Jinak proti koncepci distribuce softwaru v Linuxu celkem nic nemám a pro laika může bejt stejně snadno pochopitelná, jako způsob získávání a instalace softwaru pro Windows.
Ale teď vážně, existuje nějaká náhrada za su -c
? To, že musím jak idiot přepínat uživatele a čekat, až se win uráčí natáhnout plochu mě vytáčí na maximum.
Náhrada za su -c
je alespoň u Windows XP příkaz runas /user:Bfu příkaz
.
Není zač, vtip to není ... možná jsem trochu popletl syntaxi, ale kdyby náhodou, tak
runas /?
ti určitě napoví.