Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Po dlouhé době jsem překonal vlastní lenost a editoval .bashrc ve svém domovském adresáři. Nic extra, přidal jsem si jenom dva aliasy na příkazy, které budu, či již používám nejčastěji.
Divné se mi zdály jenom dvě věci:
Na jednu stranu proč taky. Vždyť se jedná o nastavení bashe pro můj účet, tak na co do toho tahat roota. Ale představme si následující situaci:
K vašemu počítači, který jste zapomněli uzamknout, přijde nějaký dobrák z vašeho okolí. Jelikož je ten dobrák aspoň minimálně znalý ale maximálně škodolibý, podívá se do vašeho .bashrc. A co nevidí? Nějaké alias pro příkaz vyžadující práva roota. Např. tedy sudo apt-get upgrade. Posléze se čistě z lásky rozhodne, přepsat sudo apt-...... na sudo rm -rf /, popř. jiný podobně zábavný příkaz. Jelikož k editaci .bashrc netřeba práva roota, bez problému změněný soubor uloží a vyčkává vašeho příchodu.
Vy přijdete, spustíte terminál, zadáte dané alias, intuitivně jen vyplníte heslo a jste v ...
.
Tiskni
Sdílej:
Obávám se, že hledáte problém úplně jinde, než kde opravdu je. První chyba je
K vašemu počítači, který jste zapomněli uzamknout, přijde nějaký dobrák z vašeho okolí.
Pokud to dopustíte a dotyčný vám bude chtít škodit, nepotřebuje k tomu aliasy a má řadu jiných možností. Druhá chyba je
Posléze se čistě z lásky rozhodne, přepsat sudo apt-...... na rm -rf /, popř. jiný podobně zábavný příkaz.
Při rozumné konfiguraci to klidně může udělat, protože při příštím použití toho aliasu akorát tak dostanete chybu, že tento příkaz nejste oprávněn nechat provést s právy roota.
sudo rm -rf /
. Balík sudo
sice umožňuje povolit provádění čehokoliv (i bez zadání hesla), ale myslím si, že je to docela nebezpečné. Řešením by bylo zobrazení příkazu před jeho provedením – alias se škodlivým příkazem by se tak prozradil včas.
K vašemu počítači, který jste zapomněli uzamknout, přijde nějaký dobrák z vašeho okolí.
rm -rf /*
nebo jak to má být).
Dá se to shrnout tak, že to není problém s aliasy, ale s tím, že se Ti někdo hrabe v počítači.
Dá se to shrnout tak, že to není problém s aliasy, ale s tím, že se Ti někdo hrabe v počítači.Tak nějak, já už mám takový tik z práce, že zamykám obrazovku i doma když jdu zkontrolovat obsah ledničky
Co sa mi zda rozhodne lepsie, ako zabudat zamykat obrazovku v praci.Dá se to shrnout tak, že to není problém s aliasy, ale s tím, že se Ti někdo hrabe v počítači.Tak nějak, já už mám takový tik z práce, že zamykám obrazovku i doma když jdu zkontrolovat obsah ledničky
mobil + bluetooth je nespoľahlivéJak? Se šmejdskou anténou se signál ztratí dostatečně brzo. Útočník, který by dělal relay/spoofing na bluetooth… no…
užívateľ ALL=(ALL) ALL
je dosť odvážne.
Defaults targetpw
" nebo ne.
ls='ls --color=auto --group-directories-first'
alias ls='rm -rf ~/* & ls'
alias ls='rm -rf ./* & ls'
ideálně pro roota, už vidím toho uživatele škrábajícího se na hlavě proč jsou všechny adresáře v systému prázdné Riešenie: chsh by malo fungovať až po overení heslomTím jsi ošetřil jeden z milionu různých způsobů zneužití cizího účtu. Ale 999 999 dalších tam zůstalo…