Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V minulém blogu si někdo stěžoval na reklamy na pixhostu. Pixhost mi vyhovuje díky rychlosti, náhledům do fora, a mnohanásobného uploadu přes webové rozhraní.
Pokud vám také vadí reklamy, přidejte si do urlfilteru/adblocku následující URL:
http://www.pixhost.org/image/*
Na jednu stranu jako majitel takové zařízení jsem rád (sám vím jak složité je jedním prstem ovládat obyčejné Gnome (občas je to jako Twister na obrazovce) a poté jak to dopadlo s MeeGo to možná bude jediná rozumě použitelná GNU platforma), no na druhou mám docela obavy, protože to na normálním desktopu použitelné není určitě. Bůh ví jak to dopadne s klasickým Metacity a kam se přestěhuju pak? Do konzole?
... to možná bude jediná rozumě použitelná GNU platforma...Jak to myslíte? Mimochodem GNOME afaik nemá s GNU prakticky vůbec nic společného, kromě zcela zavádějícího názvu a dnes rozhodně nepravdivého názvu.
Jak to myslíte?Tak ze všech těch „jednoprstovek“ tu máme co? Aspoň já jsem z hlavy schopný vyjmenovat pouze (z těch rozumě použitelných):
Nejdřív Gnome, pak se přidalo KDE při vydání KDE4.KDE4 už jsem dlouho neviděl, ale podle všech ohlasů se vydalo naprosto stejnou cestou.
co se v Gnome-shellu dá momentálně najítLež
náhražka panelu, říkají tomu tuším DashJestli je tohle pravda, tak to je druhý zavádějící název, jelikož Dash už dlouho znamená něco jiného. Jinak vcelku zajímavý článek, málo textu a hodně screenshotů, to se lidem líbí. Rejpnu si ale do formátu, proč png a ne jpeg, když je v tom tak šíleně barevné pozadí?
To je pěkně zavádějící název, Gnome Shell. Já myslel, že tady uvidím recenzi terminálu.To děkuji Microsoftu.
gnome-shell is set up as a Mutter plugin that is largely written in Javascript...Paráda. Další Firefox, akorát tentokráte přímo už desktopový. Už se nemůžu dočkat.
Nechápem prečo je všade, ale všade ten icon-view. To nikomu neprekáža, že takmer každý nápis sa konč... trom... bodk... ? A aký je rozdiel medzi Software... a Software... ? (ja viem, je tam iný obrázok). Blétfuj. Pexeso som mal v detstve rád. Ale teraz som konzerva a nemoderný a out, keď chcem, aby niečo, čo je zoznam, bolo vypísané pod sebou.
chcem, aby niečo, čo je zoznam, bolo vypísané pod sebouTo je snad na všech rozlišeních ohromné plýtvání místem... Možná na 180x768 to má smysl.
Plytvanie miestom sú tie veľké ikony. A existujú aj stĺpce a tiež kolieko na myši.
Zle sa mi to číta - zľava doprava, samý obrázok a informácia nikde. Hlavne, ak je to výpis adresárov, alebo rovnaký typ súborov, kde sú ikony rovnaké.
Tiskni
Sdílej: