Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Recenzí bylo dost, review taky, a Gnome-shell toho neumí tolik, aby se o tom dalo psát stále dokola. Takže tady máte jen screeny snad všeho, co se v Gnome-shellu dá momentálně najít. Snad mi nic zajímavého neuniklo, a jestli máte pocit, že Gnome shellu chybí něco podstatného, tak mě to neříkejte .
Co se mi líbilo:
Co se mi nelíbilo:
Všechno ostatní.
Hlavně náhražka panelu, říkají tomu tuším Dash, který tak trochu funguje jako panel Windows7. Tedy takový spouštěč a zároveň seznam spuštěných oken. Bohužel je dostupný opět jen a pouze v activities. Viditelný vlevo na obrázcích 10.11 a 12.
Na obrázcích 11 a 12 je k vidění i náhrada za nabídku aplikací. Vývojáři zřejmě došli k závěru, že než najet do rozevírací nabídky, je lepší jet do horního levého rohu do activities, pak kus vpravo na applications, pak na druhý konec obrazovky k výběru sekcí, a pak jezdit po celé ploše než se dostanu k požadované aplikaci.
A jak to vypadá bez 3D akcelerace, nám ukázal Jardík. Určitě víc použitelně než s Gnome Shellem.Update:
Celkem povedené video práce v Gnome-Shellu. Všem přeju mnoho šťastných myších kilometrů. http://www.youtube.com/watch?v=XOR2A-I2UhU&feature=related
Tiskni
Sdílej:
V minulém blogu si někdo stěžoval na reklamy na pixhostu. Pixhost mi vyhovuje díky rychlosti, náhledům do fora, a mnohanásobného uploadu přes webové rozhraní.
Pokud vám také vadí reklamy, přidejte si do urlfilteru/adblocku následující URL:
http://www.pixhost.org/image/*
Na jednu stranu jako majitel takové zařízení jsem rád (sám vím jak složité je jedním prstem ovládat obyčejné Gnome (občas je to jako Twister na obrazovce) a poté jak to dopadlo s MeeGo to možná bude jediná rozumě použitelná GNU platforma), no na druhou mám docela obavy, protože to na normálním desktopu použitelné není určitě. Bůh ví jak to dopadne s klasickým Metacity a kam se přestěhuju pak? Do konzole?
... to možná bude jediná rozumě použitelná GNU platforma...Jak to myslíte? Mimochodem GNOME afaik nemá s GNU prakticky vůbec nic společného, kromě zcela zavádějícího názvu a dnes rozhodně nepravdivého názvu.
Jak to myslíte?Tak ze všech těch „jednoprstovek“ tu máme co? Aspoň já jsem z hlavy schopný vyjmenovat pouze (z těch rozumě použitelných):
Nejdřív Gnome, pak se přidalo KDE při vydání KDE4.KDE4 už jsem dlouho neviděl, ale podle všech ohlasů se vydalo naprosto stejnou cestou.
co se v Gnome-shellu dá momentálně najítLež
náhražka panelu, říkají tomu tuším DashJestli je tohle pravda, tak to je druhý zavádějící název, jelikož Dash už dlouho znamená něco jiného. Jinak vcelku zajímavý článek, málo textu a hodně screenshotů, to se lidem líbí. Rejpnu si ale do formátu, proč png a ne jpeg, když je v tom tak šíleně barevné pozadí?
To je pěkně zavádějící název, Gnome Shell. Já myslel, že tady uvidím recenzi terminálu.To děkuji Microsoftu.
gnome-shell is set up as a Mutter plugin that is largely written in Javascript...Paráda. Další Firefox, akorát tentokráte přímo už desktopový. Už se nemůžu dočkat.
Nechápem prečo je všade, ale všade ten icon-view. To nikomu neprekáža, že takmer každý nápis sa konč... trom... bodk... ? A aký je rozdiel medzi Software... a Software... ? (ja viem, je tam iný obrázok). Blétfuj. Pexeso som mal v detstve rád. Ale teraz som konzerva a nemoderný a out, keď chcem, aby niečo, čo je zoznam, bolo vypísané pod sebou.
chcem, aby niečo, čo je zoznam, bolo vypísané pod sebouTo je snad na všech rozlišeních ohromné plýtvání místem... Možná na 180x768 to má smysl.
Plytvanie miestom sú tie veľké ikony. A existujú aj stĺpce a tiež kolieko na myši.
Zle sa mi to číta - zľava doprava, samý obrázok a informácia nikde. Hlavne, ak je to výpis adresárov, alebo rovnaký typ súborov, kde sú ikony rovnaké.