Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Správa paměti v Mac OS se dost liší od Windows, Linuxu nebo dokonce BSD a současně se dost obtížně shánějí relevantní informace na toto téma. Myslím, že tedy bude užitečné shrnout ve zkratce známá fakta a současně tím třeba i vyvrátit několik mýtů, kterými je celá záležitost opletena.
Byl jsem požádán abych udělal jednoduchý test GCD, ze kerého by bylo poznat jak se to v reálu chová, jaký to má overhead a podobně.
OpenCL (Open Computing Language) je frameworkem pro psaní výpočetních jader aplikací určených pro běh v heterogenním prostředí (CPU, GPU, akcelerační karty např. s Cell procesory, nVidia Tesla, …). Už z toho je patrné, že se ve skutečnosti rozhodně NEjedná o CUDA v bledě modrém s fialovými puntíky, ačkoliv by se to mohlo na základě informací, které prezentuje o této technologii Apple, zdát. Šíře záběru je podstatně větší a díky otevřenosti přináší naději na sjednocení kódu pro různá zařízení poskytující výpočetní výkon. OpenCL má ambice stát se v tomto odvětvítím, čím je OpenGL pro 3D grafiku.