Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Pokračovanie z časti 1
No nič začal som tým, že som podpísal zmluvu s podmienkou, že bude treba ADSL router a nie adsl usb modem s mojou naivnou predstavou, že s routrom pod linuxom nebude žiadny problém. O tom že pôjde výhradne pripojenie na linuxu samozrejme vedeli už dopredu.
Keď som si preň prišiel tak mi dával do ruky usb modem takže ma skoro porazilo. Bohužiaľ mi nevedeli dať router, takže som zobral na vyskúšanie ten USB modem. Po zistení, že preň nie je skoro žiadna podpora som ho z radosťou vrátil. Bohužiaľ už len potom začali tie ozajstné problémy.
Tento blog píšem hlavne preto aby ľudia neboli prekvapený aké je to u nás s pripojením do netu a aby sa aj trochu poučili s možných problémov.
Začalo sa to tým, že som si zohnal anime na premietaní anime v Českom Tešíne. Samozrejme koho to chytilo vie ako to dopadne. A mňa to práve že chytilo, takže heslo dňa bolo aspoň jedno 30min anime denne a o Elf … už ani nehovorím. Takže som sa začal rozhliadať po pripojení do netu. A updaty na moj linux MDV2006 tiež neboli na škodu. Prípadne niektoré programy potrebovali na kompiláciu devel súbory a nie vždy som v internetovej kaviarni všetko posťahoval čo bolo treba. No nič na plat.