Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ale i pouhý běžící stroj bez jakékoliv práce žere téměř 180W!
To je opravdu hodně, musíte tam mít něco hrozně nenažraného. Když jsem měřil svůj testovací stroj (X2 4400+ EE, Radeon X300, 250 GB SATA disk), v klidovém stavu bral 80 W a při plné zátěži obou jader 120 W…
Pohotovostní stav:16.8W !!!! Fuj co jsem to zjistil před spaním vytrhávám ze zásuvky.To jsi zjistil brzo...
Predne je zavadejici nazyvat tu situaci standby.Ani ne - když mluvím o spotřebě zdroje, tak mě ACPI stavy nezajímají, zajímá mě stav toho zdroje. A ACPI S5 pro zdroj znamená, že je ve standby. Stejně jako třeba "vypnutá" televize.
Behem soft-off je napajeny mainboard a v zavislosti na jeho konfiguraci mohou byt napajene i periferie na PCI a USB. ... Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.
Problém je, že na rozdíl od televize má počítač několik různých "standby" stavů, proto je potřeba rozlišit, o který z nich se jedná. Mezi "vypnuto" (klasicky, ne vypínačem na zdroji) a suspend-to-disk rozdíl nebude, ale mezi "vypnuto" a "suspend-to-RAM" už nejspíš ano.
Můj testovací stroj bere ve "vypnuto" něco kolem pěti wattů. Měřeno běžným měřičem (nejspíš stejným, jako je tu na fotce).
To ano, ale jednak se samotný zdroj měří dost problematicky,...Pokud jde o změření příkonu počítače, tak určitě. Pokud jde o změření toho zdroje jako takového (účinnost v závislosti na zatížení apod.), je to přesně naopak. K tomu odběru 5W - záleží na tom, jestli ten měřič je schopen změřit impulzní zátěž spínaného zdroje, jinak platí to, co je psáno výše
Zvlášť když provozní hodnoty (jak okamžitý příkon, tak dlouhodobá spotřeba) odpovídají skutečnosti docela dobře...Pokud jde o měření, tohle nemusí nic znamenat. V podstatě tady oba dva vaříme z vody, protože pokud nejsou k dispozici údaje, jaký typ průběhů ten měřák měří a s jakou přesností, tak nevymyslíme nic kloudného.
Consumer-grade digitalnim wattmetrem. Ukazuje W, A, V, a power factor. Nevim presne, jak funguje a zda je schopen merit spotrebice s nesinusovou charakteristikou odberu proudu. U testu zdroju na svethardware jsem nikde nenasel metodiku mereni spotreby a podle textu to na me pusobilo, ze meri zdanlivy prikon podobne jako joskaa.Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.
Tiskni
Sdílej: