Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Ale i pouhý běžící stroj bez jakékoliv práce žere téměř 180W!
To je opravdu hodně, musíte tam mít něco hrozně nenažraného. Když jsem měřil svůj testovací stroj (X2 4400+ EE, Radeon X300, 250 GB SATA disk), v klidovém stavu bral 80 W a při plné zátěži obou jader 120 W…
Pohotovostní stav:16.8W !!!! Fuj co jsem to zjistil před spaním vytrhávám ze zásuvky.To jsi zjistil brzo...
Predne je zavadejici nazyvat tu situaci standby.Ani ne - když mluvím o spotřebě zdroje, tak mě ACPI stavy nezajímají, zajímá mě stav toho zdroje. A ACPI S5 pro zdroj znamená, že je ve standby. Stejně jako třeba "vypnutá" televize.
Behem soft-off je napajeny mainboard a v zavislosti na jeho konfiguraci mohou byt napajene i periferie na PCI a USB. ... Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.
Problém je, že na rozdíl od televize má počítač několik různých "standby" stavů, proto je potřeba rozlišit, o který z nich se jedná. Mezi "vypnuto" (klasicky, ne vypínačem na zdroji) a suspend-to-disk rozdíl nebude, ale mezi "vypnuto" a "suspend-to-RAM" už nejspíš ano.
Můj testovací stroj bere ve "vypnuto" něco kolem pěti wattů. Měřeno běžným měřičem (nejspíš stejným, jako je tu na fotce).
To ano, ale jednak se samotný zdroj měří dost problematicky,...Pokud jde o změření příkonu počítače, tak určitě. Pokud jde o změření toho zdroje jako takového (účinnost v závislosti na zatížení apod.), je to přesně naopak. K tomu odběru 5W - záleží na tom, jestli ten měřič je schopen změřit impulzní zátěž spínaného zdroje, jinak platí to, co je psáno výše
Zvlášť když provozní hodnoty (jak okamžitý příkon, tak dlouhodobá spotřeba) odpovídají skutečnosti docela dobře...Pokud jde o měření, tohle nemusí nic znamenat. V podstatě tady oba dva vaříme z vody, protože pokud nejsou k dispozici údaje, jaký typ průběhů ten měřák měří a s jakou přesností, tak nevymyslíme nic kloudného.
Consumer-grade digitalnim wattmetrem. Ukazuje W, A, V, a power factor. Nevim presne, jak funguje a zda je schopen merit spotrebice s nesinusovou charakteristikou odberu proudu. U testu zdroju na svethardware jsem nikde nenasel metodiku mereni spotreby a podle textu to na me pusobilo, ze meri zdanlivy prikon podobne jako joskaa.Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.