Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Od té doby, co existují různé nástavby ála MMX, 3DNow nebo SSEx je nutné hlídat i kompatibilitu CPU a programů. Nehledě na to, že i mezi generacemi CPU bývají jisté rozdíly z hlediska podporovaných instrukcí.Ve většině binárních distribucí je jádro i programy překládané pro nějaký obecný základ (třeba u Debianu i486) a tudíž jde všechno spustit i na novějších procesorech. SSEx, 3DNow! a podobné zajímají jen toho, kdo si překládá sám, takže tady nepovažuju za pravděpodobné, že by mohlo dojít k nějakým problémům. V HW sekci bych nechal spíš něco jako "model má MMX a SSE, v menuconfig si vyberte xyz, v gcc to povolíte přepínačem -abc"
V HW sekci bych nechal spíš něco jako "model má MMX a SSE, v menuconfig si vyberte xyz, v gcc to povolíte přepínačem -abc"Přesně tak, žádné extrémní detaily nejsou zapotřebí. Ale je zapotřebí vědět, co tam doslova je. Markantní je to zejména u Celeronů, kde se pod tímto jménem ukrývá několik značně rozdílných procesorových řad.
aha, takže DVD-RAM ee (fakt? nějak se mi nechce věřit, že by to nebyla kusová vada mechaniky, nebo nějaká jiná chyba), ale co znamená to DVD? to jsou jako plusový nebo mínusový disky, jednovrstvý nebo dvouvrstvý, pálený nebo lisovaný, anebo vše dohromady? prostě ten zápis nemá patřičnou informační hodnotu a navíc nevím, jak schopnost číst DVD souvisí s postupem zprovoznění.Viděl bych to spíš na kusovou vadu... stalo se mi to taky u mechaniky Sony/NEC - má číst všechny DVD, ale nečetla téměř žádná (a zhoršovalo se to). Vyreklamoval jsem, už to funguje. Ale pravda je, že to nijak nesouvisí se způsobem zprovoznění.
Ano, stažení je čistě dobrovolné, protože to po mně chce nějaký plugin, který si kvůli nějakému videu, o kterém vím akorát "watch" rozhodně stahovat nebudu.Má to pět MB, to zas není tak moc, ne?
Co se ti nelíbí na větě "Slabý výkon díky malé cache" u Celeronu...Třeba to, že ta věta ani nedává smysl..?
Tiskni
Sdílej: