Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
PS: podla fotky mi je nesympatickyA ja si rikal, kdo na te fotce je... Prvni co me napadlo bylo Freddie Mercury :D
Pouze mi dovolte vyjádřit obdiv ke všem špičkovým vědcům po celém světě, kteří dokáží bojovat se stále agresivnějšími a odolnějšími chorobami a nevzdávat svůj boj.Proč jen těm špičkovým?
Dr. Luc Montagnier a Dr. Françoise Barré-Sinoussi(ová) získávají letošní ocenění za objev Human Immunodeficiency Virus, retroviru, který způsobuje onemocnění známé jako "Syndrom získaného selhání imunity", anglicky zkráceně AIDS.[...] DT: When one looks at the published electron microscope photographs, for you as a retrovirologist it is clear it's a retrovirus, a new retrovirus? L(uc) M(ontagnier): No, at that point one cannot say. With the first budding pictures it could be a type C virus. One cannot distinguish. (16) DT: Could it be anything else than a retrovirus? LM: No.. well, after all, yes .. it could be another budding virus. But there's a ... we have an atlas. One knows a little bit from familiarity, what is a retrovirus and what is not. With the morphology one can distinguish but it takes a certain familiarity. (17) DT: Why no purification? LM: I repeat we did not purify. We purified to characterise the density of the RT, which was soundly that of a retrovirus. But we didn't take the peak...or it didn't work...because if you purify, you damage. So for infectious particles it is better to not touch them too much. [...] [...] DT: Do EM pictures of HIV from the purification exist? LM: Yes. of course. (32) DT: Have they been published? LM: I couldn't tell you...we have some somewhere .. but it is not of interest, not of any interest. (33) [...] INTERVIEW LUC MONTAGNIER (1997) COMMENTARY ON MONTAGNIER
Když jsem počátkem 90. let zaregistroval první informace o nové smrtící nevyléčitelné chorobě, překvapilo mne v útlém věku několik věcí. Zaprvé, existují nemoci, které nelze vyléčit a i lidé v civilizovaném světě (ať již socialistickém, nebo kapitalistickém) na ně umírají jako mouchy.Zkuste si zjistit příčiny nejčastější příčiny úmrtnosti na nemoci (např. ze stránek statistického úřadu). Budete asi překvapen ještě víc, že existují nemoci, které nelze vyléčit a lidi na ně umírají jako mouchy v počtu ročně tisíckrát větším než absolutně celkem na onu "smrtící nevyléčitelnou chorobu".
Zadruhé, již samotné označení "Syndrom získaného selhání imunity" působí majestátním dojmem.Hm, a když se nedáte oblbovat "majestátním" syndromem, tak si to přeložíte jako "soubor příznaků získaného selhání imunity", což vám jednak napoví, že "soubor příznaků" nemůže být nemoc, a za druhé, že toto majestátní označení především říká: "Nevíme co to je a projevuje se to všelijak." (Což mimochodem potvrzuje i oficiální WHO definice AIDS.) Další vzorový "soubor příznaků" (tentokrát dýchacích obtíží) je třeba před pěti lety mediálně zdatný SARS...
Je to neuvěřitelné, jak nádherně děsivá pojmenování dokáží vědci přiřadit těm největším svinstvům planety.Když není děsivé pojmenování, které sugeruje, že "soubor příznaků" selhání imunity, což znamená shrnutí několika desítek samostatně a i bez pozitivních testů na HIV se vyskytujících onemocnění (viz WHO-definice AIDS) do jednoho pytle, je nová samostatná nemoc, tak nejsou peníze na výzkum, nejsou granty, nejsou ústavy, nejsou "nové" léky (ze starých neúčinných na rakovinu), není nobelovka. Šikovné pojmenování holt dělá svoje, neboť málo co bývá tak úspěšné jako tažení proti nepříteli, kterého si sám vytvoříte.
Nebudu zde vyjmenovávat, koho všeho z významných lidí AIDS skolil, víte to jistě sami.AIDS, nebo "léky" na AIDS, lépe řečeno proti HIV.
Pouze mi dovolte vyjádřit obdiv ke všem špičkovým vědcům po celém světě, kteří dokáží bojovat se stále agresivnějšími a odolnějšími chorobami a nevzdávat svůj boj.No, já to vidím tak, že je nějak moc málo vědců, kteří dokáží bojovat se stále slabším lidským organismem jinak než vymýšlením nových pojmenování starého a dalších nových chemikálií, které se kromě toho, že nic neléčí, dobře prodávají.
S HIV se perou již tři dekády a boj stále není vyhrán.Kdo stojí o nějaké vyhrávání? A co je výhra? Seškrtání všech financí "na boj proti AIDS" nebo snad ztráta mediálního strašáka? Boj je tu od toho, aby se vedl, a ne aby se vyhrával. Stejně těžko budete vyhrávat nad přízrakem.
Za branami zápasu HIV versus Homo Sapiens již číhají další choroby, které je třeba objevit a začít vyvíjet léčbu. A dokud bude lidstvo schopno vzepřít se vlastní touze po majetku a provádět mezinárodně koordinovaný výzkum i takové kampaně jako celosvětové očkování proti neštovicím, nebudeme úplně v prdeli.Ta první věta je geniální: "které je třeba objevit a začít vyvíjet léčbu", líp to snad ani formulovat nejde. Ta další o tom majetku je ale špatně, máte špatně zápory. Opravená zní takto: "A dokud nebude lidstvo schopno vzepřít se vlastní touze po majetku a provádět mezinárodně koordinovaný výzkum i takové kampaně jako celosvětové očkování proti neštovicím [namísto řešení problémů jako je hlad, špinavá voda a chudoba], budeme úplně v prdeli."
Budete asi překvapen ještě víc, že existují nemoci, které nelze vyléčit a lidi na ně umírají jako mouchy v počtu ročně tisíckrát větším než absolutně celkem na onu "smrtící nevyléčitelnou chorobu".A co je jeste prekvapivejsi, ze existuji nemoci, ktere lze snadno vylecit, a lide na ne presto umiraji v poctech znacne prevysujicich pocty umrti na AIDS.
Třetí maník přišel na to, že je to virus a přispěl k nalezení ochrany, ale vlastně to není takový geroj. Chápu, mezi chlapama má větší zvuk AIDS než rakovina děložního čípku"Despite great expectations and promising results of clinical trials, we still lack sufficient evidence of an effective vaccine against cervical cancer. Several strains of human papillomavirus (HPV) can cause cervical cancer, and two vaccines directed against the currently most important oncogenic strains (i.e., the HPV-16 and HPV-18 serotypes) have been developed. That is the good news. The bad news is that the overall effect of the vaccines on cervical cancer remains unknown." Human Papillomavirus Vaccination — Reasons for Caution Ale kšeft je to super: Drug Makers’ Push Leads to Cancer Vaccines’ Rise.