Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zálohovat na DVD? Víte, co mi ten termín připomíná? Vydloubávat si ospalky žiletkou.
Ne, že by to nešlo, ale je to fakt jen pro silnější nátury.
Jenže je tu problém: Na co doma "tak nějak levně" zálohovat? Já to zatím řeším DVD-RAM, a to z důvodu, že mě ještě nezklamalo (samozřejmě jen média od výrobců Panasonic nebo Maxell, jedno, kdo na to nalepí své logo - Optodiscy jsou spíše na testování mechanických vlastností, jakože "co ta placka snese" a hledání hranic možností, za seriózní DVD-RAM je nepovažuju, protože na těch už jsem se zklamal - moje první DVD-RAM bylo Imation a vyráběl ho právě Optodisc - v životě by mě nenapadlo, že může DVD-RAM proti světlu vypadat jako hvězdná obloha - v záznamové vrstvě jsou viditelné dírky).
Kdyby mi na datech opravdu záleželo, tak bych asi volil nějaké "jištěné" diskové pole, ale to už začínám dělat ústupky na ceně a to si rovnou můžu pořídit streamer ;). Ale zálohovat na DVD ... to fakt ne, zejména ne na DVD±R, to jsou "consumer" placky na ukládání filmů pro účely přehrávání, ne zálohování .
Pokud používám rychlost 4x tak jsem s Vertbatimkama neměl za 4 roky žádný problém.
Co bys chtěl TDK mělo na <I> už diskety. Já se držim toho, co se mi osvědčilo už u těch disket... Maxell ...zatim si je nemůžu vynachválit.
Zálohuje se tak, že z dat uděláte torrent a necháte ty ostatní ať vám to zálohují oni
bohužel takovou zálohu autorský zákon výslovně zakazuje .
Tiskni
Sdílej: