V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Tiskni
Sdílej:
vše pokryje defaultní RhytmBox (akorát bych do něj potřeboval vecpat MIDI a další formáty co mu nechutnají, ale to se časem poddá)Zkus nainstalovat různé balíčky gstreamer-0.10-*.
vystačit si s GNOME COmmanderem, i když od minula mi přijde, že už přidali pár věcí a začíná se mi v něm celkem líbit.Příp. zkus Tux Commander.
zdá se, že gedit je možná dokáže zastoupitSilně doporučuju nastudovat jeho přídavné moduly. Nejen ty ve výchozí instalaci, ale i ty tady. Umí toho víc, než si hodně lidí myslí.
Osobně už mi chybí jen věci jako "Nejčaštěji spouštěné aplikace" a "Poslední dokumenty". Vím, že v KDE je na to ten Kickoff (nebo jak se jmenuje ta věc, na kterou mnozí nadávají), ale já si na to už v XP celkem zvykl. Existuje nějaký postup jak to naroubovat do GNOME?Existuje např. balíček gnome-main-menu. Podle mě je to ale neergonomická blbost. Jediná věc, o kterou stojím, je rychlejší přístup k nedávným dokumentům (zažádal jsem v GNOME Bugzille o vyvtvoření appletu). Nicméně zastoupit to dokáže i Deskbar s tím správným modulem.
Na takove to domaci texteni sem si oblibil medit.
A misto total commandera krusader (sice je to pro kde, ale lepsiho imho neni).Silně doporučuju nastudovat jeho přídavné moduly. Nejen ty ve výchozí instalaci, ale i ty tady. Umí toho víc, než si hodně lidí myslí.Souhlas, nedavno jsem jim nahradil SciTE a jsem spokojen.
Existuje např. balíček gnome-main-menu. Podle mě je to ale neergonomická blbost. Jediná věc, o kterou stojím, je rychlejší přístup k nedávným dokumentům (zažádal jsem v GNOME Bugzille o vyvtvoření appletu). Nicméně zastoupit to dokáže i Deskbar s tím správným modulem.Nedavne dokumenty jsou take v GTK+ open dialogu, alespon ja tam v Xfce mam "Recently used". Tam mi to celkem staci, i kdyz nekde na panelu by se to taky hodilo.
Sám sebe tedy beru i jako pokusného ježka ...Jezka?! S jezky se delaly ruzne veci, ale ze by je nekdo pouzival jako pokusna zviratka, o tom jsem nikdy neslysel ...
přehrávání audia/videa: VLC i mPlayer v Ubuntu jsou, no prob. Místo Winampu můžu použít cokoli, zatím to vypadá, že vše pokryje defaultní RhytmBox (akorát bych do něj potřeboval vecpat MIDI a další formáty co mu nechutnají, ale to se časem poddá).GTK ekvivalentem Winampu je Audacious.
Total Commander: zdá se, že se budu muset trochu uskromnit a vystačit si s GNOME COmmanderem, i když od minula mi přijde, že už přidali pár věcí a začíná se mi v něm celkem líbit.Co se špatné na Krusaderovi? Jestli pomalé spouštění, tak se dá startovat do systraye při přihlášení (i když na Gnome jsem to netestoval), jestli vzhled pod Gnome, tak ten se dá taky přiohnout.
GIMP, IrFanView + PNGOUT: existuje něco s šikovným GUI, kde jdou rychlé a dávkové konverze s různým nastavením filtrací (tedy řekněme ImageMagick s nějakou GUI nástavbou)? a existuje skvělý PNGOUT Kena Silvermana pro Linux? Uvidíme, zatím si vystačím i na tyto věci zčásti s GIMPemPNGOUT pro Linux existuje, je multiplatformní, ale jako program pro příkazovou řádku (podobně jako pngcrush nebo optipng), takže jako GUI aplikace nepadá v úvahu. Zkus IrfanView pod wine, naposled jsem sice musel stahovat jednu knihovnu, ale fungoval (jak funguje PNGOUT pod ním ale nevím).
Starší i novější hry: na staré je tu DOSBOX, ten mám prověřen již z Visty. Novější věci z velké části rozhejbe Wine (zejména mé malé oblíbené blbosti, ve kterých si krátím čas těch 15 minut měsíčně). Civilization IV co jsem koukal by také měla ject a než zase dostanu chuť na Bioshock, tak určitě poběží také (ale to předpokládá bezproblémovou 3D grafiku, což Radeoni zatím moc nesplňují, nebo ano?No, u těch Radeonů se určitě blýská na lepší časy.. Mimochodem, zkoušel jsem Heroes 3 (naistaluju Ubuntu, nainstaluju Wine, spustím "wine heroes3.exe, jede to a nepadá to!), problém vyřešen.
GTK ekvivalentem Winampu je Audacious.zkusím
Co se špatné na Krusaderovi? Jestli pomalé spouštění, tak se dá startovat do systraye při přihlášení (i když na Gnome jsem to netestoval), jestli vzhled pod Gnome, tak ten se dá taky přiohnout.Zatím zkusím GC, pokud mi v něm něco bude chybět, zkusím i Krusader a uvidím.
PNGOUT pro Linux existuje, je multiplatformní, ale jako program pro příkazovou řádku (podobně jako pngcrush nebo optipng), takže jako GUI aplikace nepadá v úvahu. Zkus IrfanView pod wine, naposled jsem sice musel stahovat jednu knihovnu, ale fungoval (jak funguje PNGOUT pod ním ale nevím).PNGOUT je součástí "plugins" balíku pro irfan, takže jestli to oboje jede, pohoda. nicméně zde se nijak na irfan neváži, klidně budu používat něco nativního.
No, u těch Radeonů se určitě blýská na lepší časy.to vím, ale jsem skeptik
Přeji ti hodně spokojenosti s novým systémem
Pokud jde o přehrávání MIDI souborů, stejně jako hank bych ti poradil TiMiditi++. V případě, že ho použiješ, nezapomeň si doinstalovat (a zadat cestu k ní v konfiguraci TiMiditi) nějakou zvukovou knihovnu, docela se mi líbí FluidR
Jinak ještě doporučuji vyzkoušet Gnome-Do…nějaké nejčastěji spouštěné soubory jsou potom úplná zbytečnost.
Já bych raději doporučil DeskbarJo tak od toho je tam vpravo nahoře ta ikonka. Já si myslel, že je to jen prohledávač Trackeru. Díky ti moc za tip svěží…pardon, čerstvá myši.
GNOME Do, které je podle mě velký omyl.Pročpak je omyl?
Když vám nevadí KDE programy pod GNOME, tak jednoznačně doporučuji na prohlížení a dávkové zpracování obrázků Gwenview.To já přesně naopak pod KDE používám pro prohlížení obrázků (nikoli správu fotek) gqview ve verzi 2.1.5
JEdit je pomalá a hnusná java sračkaNo, narozdíl od tebe a tvého JXPCommanderu, ten borec ten editor napsal, dotáhnul do produkční kvality a lidi po celém světě jej teď používají.