Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
No naopak me prijde ze AMD meni sockety jak na bezicim pasu. AM, AM2, AM2+, AM3, AM3+, kdo se v tom sakra ma vyznat.Ale AM3 procesor strčíš i do AM2+ a o tom to je. fyzicky jsou tebou vyjmenované sockety stejné (Až na to že AM mi tead nic neříká).
Intel ma socket 754 a das do toho od nejlebvenjsiho celeru za par stovek po nejnadupanejsi ctyrjadro. Ostatni socekty jsou k nemu jen do poctu pro specialni pouziti.Myslíš 775 že? Jinak tak sice strčíš co chceš, ale C2D už do netburstových desek (955X a starší) nikoli. ta poslední věta pak není pravdou. S775 skončil a jeho roli přebírá zcela odlišný 1156.
Intel ma socket 754 a das do toho od nejlebvenjsiho celeru za par stovek po nejnadupanejsi ctyrjadro. Ostatni socekty jsou k nemu jen do poctu pro specialni pouziti.Tuším, že jsi chtěl napsat 775. Bohužel, to co píšeš se týká jenom současných desek s tímto soketem a nikoliv těch starších. A popravdě málokoho zajímá, že si může do nové desky strčit historický CPU. Naopak tu jde o možnost strkat nová CPU do starších desek v tomhle směru je tom 775 dost bídně. Ten má i přes pinovou kompatibilitu minimálně tři generace, které jsou jsou dopředně nekompatibilní. C2D funguje oficiálně až s čipsetem 965, neoficiálně s některými revizemi desek s 945 a na poslední generace C2D (zhruba od nástupu "padesátkové" revize) je potřeba ještě novější desky. Tuším, že problém spočívá v (ne)podpoře vyšších taktů FSB a nižším napájecím napětí. Tudíž do desek, které byly prodávány třeba ještě před rokem-dvěma už na trhu není CPU, který by podporovaly, snad kromě nějakého lowendového celeru.
No naopak me prijde ze AMD meni sockety jak na bezicim pasu. AM, AM2, AM2+, AM3, AM3+, kdo se v tom sakra ma vyznat.
Tak horké to není. Žádný socket AM neexistuje a socket AM3+ se teprve chystá. Aktuálně má AMD jen tři sockety (AM2, AM2+, AM3), přičemž existuje určitá zpětná kompatibilita. AM2+ CPU lze dát do AM2 sockety a AM3 CPU do AM2+ socketu.
Musíš hledat na fórech a podobně, v support listu to asi nenajdeš
No naopak me prijde ze AMD meni sockety jak na bezicim pasu. AM, AM2, AM2+, AM3, AM3+, kdo se v tom sakra ma vyznat.
Ano, to je pravda. AMD měla socket 754, 939, 940, to se časem sjednotilo do 939 (940 do desktopu umřel jako první, protože byl ve skutečnosti určen pro Opterony, čili pro WorkStation). S přechodem na DDR2 MUSÍ zákonitě dojít ke změně patice, pokud přidávám do procesoru nový paměťový řadič. Takže přišel socket AM2.
AM2 uměl DDR2. Přišel AM2+. Ten umí také jen DDR2, má ale rychlejší HyperTransport a pár dalších drobností. Nicméně: AM2+ CPU klidně vrazíš do socketu AM2 a světě div se, ono to jede. Stejně tak naopak: AM2 procák vrazíš do AM2+ a ono to zase jede.
Přišel AM3 coby nutnost, protože opět přišla podpora nových pamětí. Ovšem AMD vědoma si nářků uživatelů, co si stěžují na měnění socketů jak ponožek, přišla s AM3 procesory, které mají DDR2 i DDR3 řadič. Výsledek? AM3 procesor vrazíš do desky se socketem AM2+ a - světě div se - ono to zase funguje! Problém je samozřejmě ten, že AM2+ a AM2 procesor do ryze AM3 desky nedáš, protože AM3 deska se vyznačuje podporou výhradně DDR3 pamětí. Ale považuji za vola toho, kdo si k AM2/AM2+ procáku koupí AM3 desku. To je čirý nerozum, neboť AM2+ desky lze stále koupit (výrobci často dělají jednu desku ve dvou vyhotoveních, s DDR2, a s DDR3 sloty, jinak jsou shodné).
Intel ma socket 754 a das do toho od nejlebvenjsiho celeru za par stovek po nejnadupanejsi ctyrjadro. Ostatni socekty jsou k nemu jen do poctu pro specialni pouziti.
Drobný bufgix: Socket 775 ;). A jedna zásadní: fakt to funguje? Zatímco u AMD můžeš dávat různé procáky do různých socketů a funguje to (AM3 do AM2+ a podobně), u Intelu zdaleka neplatí, že co jde do socketu 775 strčit, to tam taky bude fungovat. U AMD a socketů AM2, AM2+ a AM3 to platí na 90 %. Těch 10 %jsou určité starší desky se socketem AM2, které už některé (typicky AM3) procesory nepochopí (mám doma desku s nForce 570 SLI a Phenom v ní jede, Phenom II už nikoli).
Ani s tim Slot1 to nebylo tak ruzovy. Spousta desek neumela 133Mhz sbernici, ruzny voltaze. Mam kupu procaku Slot1 nebo Socket1, vcetne ruznych redukci, ktere do sebe fyzicky pasuji, ale vubec nefungujou. Vymente si cekler 266 za celer tualatin.
A přesně to platí i pro socket 775 - viz výše.
Jinak co se týče Intelu, ten bude mít nyní problém. Je totiž přesně ve stádiu, kde byla AMD v počátcích K8: Nemůže se rozhodnout, jaký socket nasadit. Máme tu dva druhy procesorů Core i7, ale jeden je do LGA1156, další do LGA1366, přesně jako to bylo tenkrát s Athlony, jedny do 754, další do 939. Příčina je kupodivu podobná: rozdílný počet paměťových kanálů (754 měl jeden, 939 dva, LGA1156 má dva, LGA1366 má tři, ovšem v LGA1156 je navíc PCI Express). A bude hůř: patice LGA1156 bude na dvou typech desek: s video výstupy a bez nich. Doteď nevím, jak to bude fungovat, jestli se vůbec LGA1156 CPU s grafikou rozběhne v desce bez podpory grafiky a naopak, hádám, že asi ne, ale třeba mě Intel překvapí .
Pardon, nějak se mi to nezvláknilo, to byla reakce na Zdeňka Štěpánka.
Jenom bych dodal, že AM3 deska s DDR2 je blbost, to je jenom marketingovej trik...
AM3 deska s DDR2 není marketingový trik, ale téměř výhradně ta blbost . I když je pravda, že se to někdy jako marketingový trik používá. Nicméně skutečně existují "AM3 desky s podporou DDR2" - jsou to "combo" desky, které mají jak DDR2, tak DDR3 sloty. Taková deska je pak skutečně obojetná, fungují v ní jak AM2+ (a téměř jistě i AM2) procesory (pouze s DDR2 paměťmi), tak i AM3 procesory (s DDR2, nebo DDR3, podle toho, co se osadí, obojí naráz se nesmí).
Výrobci, ale hlavně prodejci někdy říkají "AM3 deska" deskám, co mají DDR2 sloty, ale podporují AM3 procesory. Pak je to opravdu marketingový trik (3 je lepší než 2 . Korektní výrobci to označují jako AM2+ desky s podporou AM3 procesorů, často se používá marketingový trik "AM3 Ready", což je sice také ještě korektní, ale těsně před hranicí matení uživatele. Je to dáno právě tou "širokou kompatibilitou", kde se prostě místo pro marketingové triky vždycky najde. Naproti tomu u Intelu tento prostor není už proto, že ne vše, co jde do socketu strčit, tam také funguje (nejčastěji že v nových deskách nefungují procesory s pomalejší sběrnicí 667 MHz a méně, 800 většinou ještě jedou).
Ještě mě napadá jedna situace, kdy ani u AMD neplatí, že co jde do socketu strčit, to tam také funguje. 125 a 140W Phenomy někdy nechodí v "low-endových" deskách. Napájecí obvody na to nejsou stavěné. Ono se to třeba rozběhne, ale osobně bych to takto raději moc dlouho neprovozoval .
Ono se to třeba rozběhne, ale osobně bych to takto raději moc dlouho neprovozovalA tohle dámy a pánové tvrdí člověk, co provozoval 125W Phenoma pasivně při teplotách kolem 120°C.
Hergot, to bylo pod PNDA ;) (Permanent NDA ;). No, ale když jinak nedáš ... ;)