Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rad bych upozornil na jistou moznost, jak ziskat clanky. Jiste mnozi cetli na rootu ten clanek od uzivatelky Magdy Hankove o Ubuntu. Na jejim blogu jsem se dovedel, ze provozuje vlastni zivnost - psani clanku na zakazku. Ohromilo me, kdyz popisuje, ze v posledni dobe pise clanky o krasach asijskych a africkych mest - zakaznici jsou nejake cestovni kancelare. Samozrejme, ze Magda v tech zemich nikdy nebyla, vsechno si to vymysli. (tedy alespon jsem to tak pochopil). To je prece nadherna myslenka i pro tento portal, nebo ne?Copywriting. To opravdu ne, to je lepší, aby nevyšlo nic než něco takového.
Provozovatele portalu, at uz je to pan Krcmar, Robert zde, pan Kyslika se zajimaji jen o ten clanek. Aby neco vyslo.Takhle to není. Problém je v tom, že sehnat a udržet kvalitní autory je nadlidský úkol. Obzvlášť v tak relativně úzké oblasti jako Linux.
Problém je v tom, že sehnat a udržet kvalitní autory je nadlidský úkol.Copak o to, lidí s potenciálem je dost, jen je donutit ty věci z mozku dostat do digitální podoby. Pokud jdu s někym z ábíčka do hospody, řeč se točí z 90% okolo linuxu...
Abych byl jako autor zviditelnen jako specialista v nejakem oboru - pro to myslim portaly nic nenabizi. Uplne citim to 'dej se clanek, tady je odmena a jedeme dal'. A clanek skonci nekde mezi reklamou, recenzi Ubuntu a 20. popisem zakladnich prikazu v prikazove radce. Vetsina portalu navic rika - neco pro zacatecniky.
Tak tak. Napsat dobrý odborný článek je práce na týdny. Autor dostane almužnu (toto chápu, redakce na víc nemá), článek zapadne mezi nascreenshotovaný hnůj (se 30x vyšší čteností). Co je nejhorší, v poradně v odpovědích na dotazy ohledně daného problému se pak uvádějí linky na externí dokumenty a ne na články na portálu. Takový článek je k ničemu, pro autora zbytečně drahý, pro portál nevhodný. Jenže touto cesto se z toho chtě nechtě stane bulvár. Doufám, že současná redakce touto cestou jít nechce a že bude preferovat odbornost nad čteností.
... článek zapadne mezi nascreenshotovaný hnůj (se 30x vyšší čteností). Co je nejhorší, v poradně v odpovědích na dotazy ohledně daného problému se pak uvádějí linky na externí dokumenty a ne na články na portálu. ...nebylo by reseni zavest neco podobneho jak je ted u blogu, kdy se oznacuji linuxove zapisky tucnakem (je to na prvni podhled videt), zustavaji na hlavni strance dele a pak je jde pomerne snadno mezi ostatnimi blogy dohledat pres "vyber"? Ja myslim, ze by to bylo uzitecne jak pro geeky, kteri by mohli sledovat jen tyto kvalitni a obsahle clanky, tak pro BFU kteri sem treba cas od casu zabloudi, kliknou na prvni clanek a po chvili naveky zhrozeni odchazeni, protoze nerozumeli ani slovo...
Ohromilo me, kdyz popisuje, ze v posledni dobe pise clanky o krasach asijskych a africkych mest - zakaznici jsou nejake cestovni kancelare. Samozrejme, ze Magda v tech zemich nikdy nebyla, vsechno si to vymysli...ani se nedivím těm CK, že to takto řeší, než aby složitě autorizovali nějaký cestopis tak to raději udělají takto.
<dc:creator>David Ježek</dc:creator>
Tiskni
Sdílej: