Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Rad bych upozornil na jistou moznost, jak ziskat clanky. Jiste mnozi cetli na rootu ten clanek od uzivatelky Magdy Hankove o Ubuntu. Na jejim blogu jsem se dovedel, ze provozuje vlastni zivnost - psani clanku na zakazku. Ohromilo me, kdyz popisuje, ze v posledni dobe pise clanky o krasach asijskych a africkych mest - zakaznici jsou nejake cestovni kancelare. Samozrejme, ze Magda v tech zemich nikdy nebyla, vsechno si to vymysli. (tedy alespon jsem to tak pochopil). To je prece nadherna myslenka i pro tento portal, nebo ne?Copywriting. To opravdu ne, to je lepší, aby nevyšlo nic než něco takového.
Provozovatele portalu, at uz je to pan Krcmar, Robert zde, pan Kyslika se zajimaji jen o ten clanek. Aby neco vyslo.Takhle to není. Problém je v tom, že sehnat a udržet kvalitní autory je nadlidský úkol. Obzvlášť v tak relativně úzké oblasti jako Linux.
Problém je v tom, že sehnat a udržet kvalitní autory je nadlidský úkol.Copak o to, lidí s potenciálem je dost, jen je donutit ty věci z mozku dostat do digitální podoby. Pokud jdu s někym z ábíčka do hospody, řeč se točí z 90% okolo linuxu...
Abych byl jako autor zviditelnen jako specialista v nejakem oboru - pro to myslim portaly nic nenabizi. Uplne citim to 'dej se clanek, tady je odmena a jedeme dal'. A clanek skonci nekde mezi reklamou, recenzi Ubuntu a 20. popisem zakladnich prikazu v prikazove radce. Vetsina portalu navic rika - neco pro zacatecniky.
Tak tak. Napsat dobrý odborný článek je práce na týdny. Autor dostane almužnu (toto chápu, redakce na víc nemá), článek zapadne mezi nascreenshotovaný hnůj (se 30x vyšší čteností). Co je nejhorší, v poradně v odpovědích na dotazy ohledně daného problému se pak uvádějí linky na externí dokumenty a ne na články na portálu. Takový článek je k ničemu, pro autora zbytečně drahý, pro portál nevhodný. Jenže touto cesto se z toho chtě nechtě stane bulvár. Doufám, že současná redakce touto cestou jít nechce a že bude preferovat odbornost nad čteností.
... článek zapadne mezi nascreenshotovaný hnůj (se 30x vyšší čteností). Co je nejhorší, v poradně v odpovědích na dotazy ohledně daného problému se pak uvádějí linky na externí dokumenty a ne na články na portálu. ...nebylo by reseni zavest neco podobneho jak je ted u blogu, kdy se oznacuji linuxove zapisky tucnakem (je to na prvni podhled videt), zustavaji na hlavni strance dele a pak je jde pomerne snadno mezi ostatnimi blogy dohledat pres "vyber"? Ja myslim, ze by to bylo uzitecne jak pro geeky, kteri by mohli sledovat jen tyto kvalitni a obsahle clanky, tak pro BFU kteri sem treba cas od casu zabloudi, kliknou na prvni clanek a po chvili naveky zhrozeni odchazeni, protoze nerozumeli ani slovo...
Ohromilo me, kdyz popisuje, ze v posledni dobe pise clanky o krasach asijskych a africkych mest - zakaznici jsou nejake cestovni kancelare. Samozrejme, ze Magda v tech zemich nikdy nebyla, vsechno si to vymysli...ani se nedivím těm CK, že to takto řeší, než aby složitě autorizovali nějaký cestopis tak to raději udělají takto.
<dc:creator>David Ježek</dc:creator>
Tiskni
Sdílej: