Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Ono je přispět a přispět...
Můžete přispívat zdrojovým kódem a nebo pouze svým časem na hlášením chyb, řešení problémů, podáváním rad někomu jinému, psaní dokumentace, přinášení nových myšlenek...
Přesně jak psal Jan Drábek, vývoj lze podporovat aj jinak, nežli jen programováním. Hlášení chyb, dokumentace, publikace, pomáhání ve fóru, jiným způsobem prezentování atd.
Pravda, pravda. Musím si konečně udělat čas...
Ještě existují lepiči kodu jako já a když bychom si vzali úplného analfabeta na všechno(nemusí to bbýt jedinec, ale třeba i firma) a něco by potřeboval upravit, dodělat apod., tak může požádat schopného kamaráda, nebo to zadat externí firmě a ta to udělá za něj.+1 Svobodný software je naprosto úžasný jako polotovar k řešení problému "last mile", k integraci různých systémů, atp. Nedovedu si představit, že bych ta "kouzla" co dělám s počítačovými systémy teď, dělal na bázi (pouze) uzavřeného software. Jsou to sice pak jednorázové úpravy šité na míru a do "komunity" se obvykle zpět nedostanou, ale to nejdůležitější -- svobodná licence -- zůstane zachováno.
foss se da podporovat treba i bug reportem nebo zadosti o vylepseni, takze pokud ti chybi moznost pridat k zapisku vice anket, sup s tim do bugzilly
I pro koncové usery, kteří nejsou technicky zdatní má otevřenost svůj přínost.
Především software dané verze je vždy dostupný nikdo vám ho nevezme (zkuste si někde koupit Windows 2000). A pokud nějaký program používá dost lidí, obvykle některý z nich je schopen nějakou tu bugu opravit, i když ten program už není oficiálně podporován.
(zkuste si někde koupit Windows 2000)Pane, s chutí bych to udělal, v práci ho neskutečně trápim a za tři roky jsem viděl jeden jedinej bluesreen! Pokud bych měl legální, aktivivaný W2000®, našel bych si nějaký pentium 800 za odvoz a ten jeden den v měsíci kdy se mi hodí Widle (a je to jak na schvál buď dovolená nebo so-ne), bych se netrápil s wine a vboxem, nebo stránkama emululícíma MSIE®...
...ale toho je zas pro ten Windoze škoda, ne?
Já ho mám na paření NHL a nouzové pouštění programů, které pod Wine nejedou. Není připojen k Internetu a normální práci jej nepoužívám, mám laptop.
Kolik taková "věc" vlastně dneska stojí?
Podle toho, co myslíš. Ten optiplex jsem sehnal za něco přes tisícovku, za tisícovku bych byl ochoten se ho zbavit. Koukal jsem na licence k MS Windows 2000 a vyjde to na jeden až tři tisíce korun (přes eBay).
No, mašinu "lehce pod/okolo" 1MHz koupim i s nálepkou okolo 400Kč...
K čemu tam ta nálepka je? Na tom ta MS Windows nemohou fungovat!
P.S. Dell, to je značka!!!
Co to použít jako prolézku pro kočky nebo vyhřívaný pelech
Já nemluvil do větru, W2K jsem leta spokojeně používal . Přechod na XP se nekonal, protože jsem uviděl jakéhosi pejska u dialogu na hledání souborů, to jsem fakt nedal
.
Jinak současný stav winxp je na velmi dobré úrovni a s win2k moc neporovanetelný??? ...z vlastní zkušenosti vim, že oproti W2K je XP těžkej epileptik!.
zdravim,
hezke tema. Ano, podporuji.
Chybi mi v ankete moznost: ztratove investice v radech zatim desetitisicu. Paticka napovi a asi nebudu sam. Nevim presne, jak tuto technologii nazvat.... (s usmevem).
Jinak me najdete jak verejne, tak i neverejne u nekterych bugreportu. Vetsinou se to pak pozna, ze se neco rozjede zejmena okolo HW. Ale celkove to neni nejak moc valne a kloubok dolu pred temi, co z toho, co vyreportuji tvori patche.
Tiskni
Sdílej: