Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno jsme v rámci grantového konsorcia psal projekt pro vyuziti kontextoveho interaktivniho prekladace v sociologickem vyzkumu. Soucasti projektu byl i datamining textu z webu, atp. Proste takova ucisi se svine. Zajimave bylo, ze lingvisti v projektu psali o tom, ze jakoze supr. ze lze prekladat mezi anglosaskymi jazyky celkem smysluplne. Jenze nastava problem, kdyz se do boje dostanou slovanske jazyky a dalsi jazyky s komplexnejsi gramtikou a rozvolnenym syntaxem, semiotikou, nebo kyho vyra. By takovyhle vyhledavac jako Wolfram funkoval i pro nas rodny jazyk, tak by evidentne musel byt psany zcela od zacatku :)
1) ano, kdyz ho budem chtit vyuzivat, tak budem muset skakat pekne hezky po imperialisticku a umet vcelku dobre anglictinu
2) jestli je takovyto vyhledavac samouci se svine, tak evidentne dojde k naproste barbarizaci vyhledavani, resp. asi i samotne anglictiny (anglicky mluvicich nebo pokousejicich se anglicky mluvit lidi je vice nez rodilych mluvcich). A anglictina se rozpadne do lokalnich dialektu :)
3) masove vyuzivani podobnych vyhledavacu stavenych na primitivni jazyky povede ke zjednodusovani a novemu normovani naseho jazyka. (tento jev je napr. krasne poznat na lidech, kteri vetsinu textu pisou v anglictine, ale anglictina neni jejich rodny jazyk. Napr. prislovecna urceni davaj na konec vety - u nas je v podstate volne, kdy se pouzije, objevuji se v takovych textech snahy o strkani podmetu i do vet, kde podmet vyplyva z kontextu atp.)
Ceka nas zajimava budoucnost :) Stroje vraci uder! Jazyk a prozivani jsou velmi spjate s konkretni kulturou. Povede to pravdepodobne k silnym kulturnim otresum. Nicmene nejsem nacek, takze mi je to u zadnice :))
Prezident sice nebyl, ale v té době nebyl v úřadu žádný prezident a Špidla jako předseda vlády tehdy zastával část prezidentských povinností a pravomocí.
... text lze získat až po kliknutí ... tak nevím jestli je to kvůli designu (na všech platformách jednotný), nebo kvůli grabování informací třetí stranou?
že se v takovém výsledku špatně vyhledává
na druhou stranu, informace ve WA se načítají postupně ...
připadá mi, že vyhledavač WA je pouze reklamou na Mathematica, a další produkty ...
http://www.wolframalpha.com/input/?i=where+is+czech+republic
Jsou to šmejdi, dostali mně :
http://www.wolframalpha.com/input/?i=where+is+iss
http://www.wolframalpha.com/input/?i=yesterday+moon+phase
Tohle se mi líbí, jen nevím, jak zadat, úplné zatmění (jestli to podporuje)...
http://www.wolframalpha.com/input/?i=solar+eclipse+visible+from+czech
a tak samo i lunar...
Zajímavý projekt, asi k něčemu bude...
Prostě alfa :
Sorry, Wolfram Alpha is temporarily unavailable. Please try again.
Error: DataPacletFilter: Unable to get Connection Data source rejected establishment of connection, message from server: "Too many connections"
jéééé, total mi úplně vypadlo, díky
to už je lepší Rakousko a tak samo maďarsko, či německo. No holt, bude muset mohamenad k hoře, když se hoře nechce k mohamedanovi
ve středu 11.8.1999 (tohle si pamatuji velice přesně, vrylo se mi to hluboko do paměti) jsme byli v Maďarsku v pásu totality, to byla paráda. Vezl jsem tam dalekohled, no super Korona, protuberace, perličky, jáááj
je to i někde na netu... Super bylo, že se hnaly mraky a my jsme hledali "okno", kde by se dálo pozorovat. cca 5-10m po začátku odkryvání již slunce zalezlo za mraky a v Rakousku nás už zastihla bouřka
hmm ...
Tiskni
Sdílej: