Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Tento mesiac mal byť spustený nový internetový vyhľadávač, ktorý bude odlišný od tých súčasných. Dnes o polnoci UTC sa tak stane.
Pôvodne som si myslel, že pôjde o vyhľadávanie webových dokumentov zadávaním prirodzených dotazov ako napr. "Koľko mesiacov má Saturn?". Podľa môjho názoru by sa nejednalo až o taký veľký breaktrough. Samozrejme by to bolo fajn, ale už som zvyknutý používať Google a ostatné cez kľúčové slová. Kľúčové slová majú istú výhodu, ktorá by sa prirodzeným jazykom strašne hlúpo písala. Napr. "nájdi všetko, čo sa týka Xorg alebo XFree a kde nie je spomenuté FreeBSD na stránke wikipedia.org" by sa mi vážne nechcelo písať, preto mám radšej sparťanský prístup - "Xorg Xfree -FreeBSD site:wikipedia.org". Avšak vyhľadávanie prirodzenými dotazmi resp. otázkami by mohlo fajn v kombinácií s rozpoznávaním reči. Avšak späť k téme...
Spoločnosť, ktorá stojí za novým vyhľadávačom bude poznať nejeden mat-fyzák. Veď Mathematica od Wolfram Research je už asi pojem. ;) A matematiky sa dží aj nový počin tejto firmy, za ktorou stojí britský fyzik, matematik a biznisman Stephen Wolfram. Veď podtitulom Alphy je "computational knowedge engine", čo hovorí samo za seba, no aj napriek tomu som si to nevedel nejako spojiť. Dnes som však videl ukážku toho čo to dokáže a bol som ohromený. Nejdem to tu popisovať, veď raz vidieť je lepšie ako tisíckrát počuť, preto si pozrite screencast s príkladmi na čo sa može Wolfram Apha hodiť. A ak budete o druhej v noci ešte stále online, nezabudnite si to vyskúšať na vlastnej koži. :)
Tiskni
Sdílej:
Nedávno jsme v rámci grantového konsorcia psal projekt pro vyuziti kontextoveho interaktivniho prekladace v sociologickem vyzkumu. Soucasti projektu byl i datamining textu z webu, atp. Proste takova ucisi se svine. Zajimave bylo, ze lingvisti v projektu psali o tom, ze jakoze supr. ze lze prekladat mezi anglosaskymi jazyky celkem smysluplne. Jenze nastava problem, kdyz se do boje dostanou slovanske jazyky a dalsi jazyky s komplexnejsi gramtikou a rozvolnenym syntaxem, semiotikou, nebo kyho vyra. By takovyhle vyhledavac jako Wolfram funkoval i pro nas rodny jazyk, tak by evidentne musel byt psany zcela od zacatku :)
1) ano, kdyz ho budem chtit vyuzivat, tak budem muset skakat pekne hezky po imperialisticku a umet vcelku dobre anglictinu
2) jestli je takovyto vyhledavac samouci se svine, tak evidentne dojde k naproste barbarizaci vyhledavani, resp. asi i samotne anglictiny (anglicky mluvicich nebo pokousejicich se anglicky mluvit lidi je vice nez rodilych mluvcich). A anglictina se rozpadne do lokalnich dialektu :)
3) masove vyuzivani podobnych vyhledavacu stavenych na primitivni jazyky povede ke zjednodusovani a novemu normovani naseho jazyka. (tento jev je napr. krasne poznat na lidech, kteri vetsinu textu pisou v anglictine, ale anglictina neni jejich rodny jazyk. Napr. prislovecna urceni davaj na konec vety - u nas je v podstate volne, kdy se pouzije, objevuji se v takovych textech snahy o strkani podmetu i do vet, kde podmet vyplyva z kontextu atp.)
Ceka nas zajimava budoucnost :) Stroje vraci uder! Jazyk a prozivani jsou velmi spjate s konkretni kulturou. Povede to pravdepodobne k silnym kulturnim otresum. Nicmene nejsem nacek, takze mi je to u zadnice :))
Prezident sice nebyl, ale v té době nebyl v úřadu žádný prezident a Špidla jako předseda vlády tehdy zastával část prezidentských povinností a pravomocí.
... text lze získat až po kliknutí ... tak nevím jestli je to kvůli designu (na všech platformách jednotný), nebo kvůli grabování informací třetí stranou?
že se v takovém výsledku špatně vyhledává
na druhou stranu, informace ve WA se načítají postupně ...
připadá mi, že vyhledavač WA je pouze reklamou na Mathematica, a další produkty ...
http://www.wolframalpha.com/input/?i=where+is+czech+republic
Jsou to šmejdi, dostali mně :
http://www.wolframalpha.com/input/?i=where+is+iss
http://www.wolframalpha.com/input/?i=yesterday+moon+phase
Tohle se mi líbí, jen nevím, jak zadat, úplné zatmění (jestli to podporuje)...
http://www.wolframalpha.com/input/?i=solar+eclipse+visible+from+czech
a tak samo i lunar...
Zajímavý projekt, asi k něčemu bude...
Prostě alfa :
Sorry, Wolfram Alpha is temporarily unavailable. Please try again.
Error: DataPacletFilter: Unable to get Connection Data source rejected establishment of connection, message from server: "Too many connections"
jéééé, total mi úplně vypadlo, díky
to už je lepší Rakousko a tak samo maďarsko, či německo. No holt, bude muset mohamenad k hoře, když se hoře nechce k mohamedanovi
ve středu 11.8.1999 (tohle si pamatuji velice přesně, vrylo se mi to hluboko do paměti) jsme byli v Maďarsku v pásu totality, to byla paráda. Vezl jsem tam dalekohled, no super Korona, protuberace, perličky, jáááj
je to i někde na netu... Super bylo, že se hnaly mraky a my jsme hledali "okno", kde by se dálo pozorovat. cca 5-10m po začátku odkryvání již slunce zalezlo za mraky a v Rakousku nás už zastihla bouřka
hmm ...