Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Občas sa mi stane, že dostanem skvelý nápad alebo sa mi sníval skvelý sen, no kým si to stihnem zapísať, tak myšlienka je fuč. Snažím sa proti tomu bojovať, no potrebujem pomoc.
Určite ste už aj vy prišli na riešenie takých problémov ako nedostatok pitnej vody, globálne otepľovanie, či celosvetový mier. Verím vám. Veď ja sám som už vymyslel trikrát perpetuum mobile, avšak stalo sami to isté, čo vám - proste som zabudol. Či už ste si to nestihli zapísať alebo vás niekto vyrušil je jedno, myšlienka je preč, navždy.
Nedávno som mal skvelý nápad ako sa zbaviť zabúdania takýchto prevratných nápadov... No zabudol som. ;) Preto sa obraciam na vás - ako obchádzate krátkodobú pamäť, či skôr ako si zaznamenávate veci, o ktorých si myslíte, že stoja za archiváciu?
Ja som skúšal niekoľko, no ani jedna mi neprišla účinná.
Ako som by som si predstavoval teda nejaké riešenie, s ktorým budem ako-tak spokojný? V prvom rade by malo byť vždy dostupné. A tým myslím naozaj vždy, čiže nejaké webové srandičky odpadajú. Ďalej musí to mať veľmi dobré "vyjadrovacie prostriedky" - chcem tam písať, kresliť, ba dokonca aj hovoriť, či pri väčšej fantázií zaznamenávať aj gestikuláciu, resp. pohyb celého tela. Častokrát by stačil nejaký formátovaný text, napr. pomocou wiki syntaxe a jednoduchý grafický náčrt. Dôležitou vlastnosťou je aby sa to nestratilo - ak by sa to malo stratiť, tak to proste zabudnem a hotovo. Zvykol som si písať veci do tých žltých štvorčekov, čo sa dajú dať na plochu... Nedopadlo to dobre - pri každom upgrade Plasmy som o svoje myšlienky prišiel.
Ako riešite vy tento neskutočne nepríjemný problém?
Tiskni
Sdílej:
Papir a tuzka.
V elektronicke podobe se hodi tzv shoutbox viz zde o nem zapisek:
Jeden takovy jsem zalozil zde:
Vytvorte si svuj vlastni zapisnicek a mate to. Na URL si jen staci udelat presmerovani z nejake jine URL jez je pro Vas snadno zapamatovatelna.
Kdykoliv a kdekoliv u PC muzete myslenku zaznamenat.
Poznamky si muzete napsat i pres mobil s pripojenim na net.