Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas sa mi stane, že dostanem skvelý nápad alebo sa mi sníval skvelý sen, no kým si to stihnem zapísať, tak myšlienka je fuč. Snažím sa proti tomu bojovať, no potrebujem pomoc.
Určite ste už aj vy prišli na riešenie takých problémov ako nedostatok pitnej vody, globálne otepľovanie, či celosvetový mier. Verím vám. Veď ja sám som už vymyslel trikrát perpetuum mobile, avšak stalo sami to isté, čo vám - proste som zabudol. Či už ste si to nestihli zapísať alebo vás niekto vyrušil je jedno, myšlienka je preč, navždy.
Nedávno som mal skvelý nápad ako sa zbaviť zabúdania takýchto prevratných nápadov... No zabudol som. ;) Preto sa obraciam na vás - ako obchádzate krátkodobú pamäť, či skôr ako si zaznamenávate veci, o ktorých si myslíte, že stoja za archiváciu?
Ja som skúšal niekoľko, no ani jedna mi neprišla účinná.
Ako som by som si predstavoval teda nejaké riešenie, s ktorým budem ako-tak spokojný? V prvom rade by malo byť vždy dostupné. A tým myslím naozaj vždy, čiže nejaké webové srandičky odpadajú. Ďalej musí to mať veľmi dobré "vyjadrovacie prostriedky" - chcem tam písať, kresliť, ba dokonca aj hovoriť, či pri väčšej fantázií zaznamenávať aj gestikuláciu, resp. pohyb celého tela. Častokrát by stačil nejaký formátovaný text, napr. pomocou wiki syntaxe a jednoduchý grafický náčrt. Dôležitou vlastnosťou je aby sa to nestratilo - ak by sa to malo stratiť, tak to proste zabudnem a hotovo. Zvykol som si písať veci do tých žltých štvorčekov, čo sa dajú dať na plochu... Nedopadlo to dobre - pri každom upgrade Plasmy som o svoje myšlienky prišiel.
Ako riešite vy tento neskutočne nepríjemný problém?
Tiskni
Sdílej:
Papir a tuzka.
V elektronicke podobe se hodi tzv shoutbox viz zde o nem zapisek:
Jeden takovy jsem zalozil zde:
Vytvorte si svuj vlastni zapisnicek a mate to. Na URL si jen staci udelat presmerovani z nejake jine URL jez je pro Vas snadno zapamatovatelna.
Kdykoliv a kdekoliv u PC muzete myslenku zaznamenat.
Poznamky si muzete napsat i pres mobil s pripojenim na net.