plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Už hodně dlouho mám ATI Radeon 9000 s úžasnýma 128MB DDR a grafickym procesorem s rychlostí úžasných 250MHz...
...ale čim dýl ji mám, tím víc u ní a hlavně u jejích ovladačů zjišťuji stále vážnější nedostatky.
Před pár lety, když byla nová, makala si na na windows XP a na PC s procíkem 750MHz s 256MB SDRAM, postupem času se změnil procesor, zvýšil se počet i rychlost pamětí (tzn. přechod na DDR) a dokonce i operační systém , ze začátku tu byla mandravira a tam tahle grafka fungovala jakžtakž bez nějakého nastavování dobře (až dokud se neaktualizoval systém
)bez nějakých náznaků něčeho špatného, pak tu byl slackware, ale tam si tahle grafka s 3D moc neužila, lépeřečeno, 3D na slackware jsem kvůli nedostatku zkušeností nikdy za dobu jeho používání nerozchodil. Pak slackware a mandraviru vystřídalo obuntu, tam 3D zase jelo, ale už se zde vyskytly první problémy, třeba u hry torcs, zde se dost často stávalo, že počítač uplně vytuhl, nebyla to jen hra torc, ale poměrně dost her používající OpenGL. Uplně nakonec tu máme gentoo, zde se po rozhejbíní 3D podpory začaly dít věci, začněme třeba Xkama, po odhlášení uživatele celej systém zatuhle (přez SSH se na něj dá dostat, ale Xka už nenaskočí) to samý při vypínání PC z Xek, systému se Xka zaseknou (obrazovka zčerná a konec) přepínání mezi terminálama a X je ovšem OK... Teď třeba jinej problém, quake 2 musím hrát přez wine, protže jakmile hraju linuxovou verzi, zamrznutí Xek na sebe nenechá dlouho čekat, pod wine se ani s OpenGL nic nesekne... Máme tu třeba i hry, které jdou, jako je True Combat. Nedávno jsem do jednoho poměrně starýho PC dával nVidii GeForce 5500 s 256MB DDR, ta jela uplně parádně, žádné problémy, prostě OK!
Na konec bych vás poprosil o pomoc, neví náhodou někdo, jak nějak uspokojivě rozchodit grafickou kartu od ATI? Doufal jsem, že přechod z Xorg 6.8 na 7.0 něco změní, ale nic se nekoná! Drivery používám originální od ATI a kernel originální od gentoo 2.6.16-gentoo-r8
Tiskni
Sdílej: