Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Už hodně dlouho mám ATI Radeon 9000 s úžasnýma 128MB DDR a grafickym procesorem s rychlostí úžasných 250MHz...
...ale čim dýl ji mám, tím víc u ní a hlavně u jejích ovladačů zjišťuji stále vážnější nedostatky.
Před pár lety, když byla nová, makala si na na windows XP a na PC s procíkem 750MHz s 256MB SDRAM, postupem času se změnil procesor, zvýšil se počet i rychlost pamětí (tzn. přechod na DDR) a dokonce i operační systém , ze začátku tu byla mandravira a tam tahle grafka fungovala jakžtakž bez nějakého nastavování dobře (až dokud se neaktualizoval systém
)bez nějakých náznaků něčeho špatného, pak tu byl slackware, ale tam si tahle grafka s 3D moc neužila, lépeřečeno, 3D na slackware jsem kvůli nedostatku zkušeností nikdy za dobu jeho používání nerozchodil. Pak slackware a mandraviru vystřídalo obuntu, tam 3D zase jelo, ale už se zde vyskytly první problémy, třeba u hry torcs, zde se dost často stávalo, že počítač uplně vytuhl, nebyla to jen hra torc, ale poměrně dost her používající OpenGL. Uplně nakonec tu máme gentoo, zde se po rozhejbíní 3D podpory začaly dít věci, začněme třeba Xkama, po odhlášení uživatele celej systém zatuhle (přez SSH se na něj dá dostat, ale Xka už nenaskočí) to samý při vypínání PC z Xek, systému se Xka zaseknou (obrazovka zčerná a konec) přepínání mezi terminálama a X je ovšem OK... Teď třeba jinej problém, quake 2 musím hrát přez wine, protže jakmile hraju linuxovou verzi, zamrznutí Xek na sebe nenechá dlouho čekat, pod wine se ani s OpenGL nic nesekne... Máme tu třeba i hry, které jdou, jako je True Combat. Nedávno jsem do jednoho poměrně starýho PC dával nVidii GeForce 5500 s 256MB DDR, ta jela uplně parádně, žádné problémy, prostě OK!
Na konec bych vás poprosil o pomoc, neví náhodou někdo, jak nějak uspokojivě rozchodit grafickou kartu od ATI? Doufal jsem, že přechod z Xorg 6.8 na 7.0 něco změní, ale nic se nekoná! Drivery používám originální od ATI a kernel originální od gentoo 2.6.16-gentoo-r8
Tiskni
Sdílej: