V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Čili odladěný Compiz-Fusion bych bral všemi desetipod to se podepisuju - sladit Compiz-Fusion s KDE 3.5.8 v Lennym se mi povedlo tak na 75% - některé věci prostě nehrajou - mizící dekorace oken (pokud použiju tu z gnome, je to ok), nefunguje mi aktivace okna kliknutím do něj - musím klikat na horní lištu, zobrazení poloch v tray se po odhlášení a přihlášení rozhodí atd... a nejlepší je tohle: pokud zapnu kopete a přijde mi zpráva a kopete je schované v systray, tak po kliknutí na bublinu s příchozí zprávou spadnou X do KDM a to samé pokud spustím kdenlive - ani nenaběhne a jsem zpátky v KDM
a nejlepší je tohle: pokud zapnu kopete a přijde mi zpráva a kopete je schované v systray, tak po kliknutí na bublinu s příchozí zprávou spadnou X do KDM a to samé pokud spustím kdenlive - ani nenaběhne a jsem zpátky v KDMTo mi také začalo dělat, ale Compiz zapnutý nemám. Musel jsem v Kopete nastavit automatické otevírání nové konverzace, abych na tu bublinu nepotřeboval klikat.(pokud nemám spuštěný compiz, tak je to ok)
Bohužel se mi v posledních verzích Compiz Fusion projevil problém s překreslováním textů na neaktivní ploše. Toto je vidět například u Amaroku, kde se zobrazuje název aktuálně přehrávané písničky. Pokud začne hrát další skladba, její název se přepíše přes název přechozí. Po několika skladbách je výsledkem dokonalá černota a absolutní nečitelnost.Přesně tohle dělají novější binární ovladače od Nvidie a to nejen u compizu ale i u klasického xcomposite v E16. Oprava je jednoduchá a přímočará – stačí přidat do
Section "Screen"
v xorg.conf
řádek Option "UseCompositeWrapper" "True"
To uz bych mozna mohl skoro dopsat ten patch, kterym se da snadno poustet KWin z KDE4 v i KDE3 :) ?Tak to bych tedy ocenil a určitě bych nebyl sám. Jen se trochu děsím bordelu v systému - nebo by k tomu nebyly potřeba KDE4 knihovny? I když mám takový pocit, že pokud by tohle bylo možné, tak by se můj přechod na KDE4 dost výrazně oddálil...
Do skupiny těch nejvýznamnějších podle mě patří oragnizace virtuálních ploch na kostce (případně jiném tělese) - existence virtuálních ploch v Linuxových DE je pro mě velmi přínosná, pomáhá mi třídit si práci do souvisejících celků a kostka dále zlepšuje orientaci v těchto plochách.Už jsem myslel že jsem sám...
Tiskni
Sdílej: