Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jedním z důvodů mého přesunu od openSUSE k Arch Linuxu bylo i KDEmod, upravené KDE pro Archlinux. Vyšší modularita, vylepšení výkonu i vzhledu zní lákavě. Klasické KDE je přeci jen poměrně mohutné DE, což se v kombinaci s openSUSE projevuje velkým využitím RAM mého počítače (512MB RAM stíhá akorát běžnou práci - Firefox, Amarok, Kopete - pokud ale zapnu i Eclipse, nebo SQLDeveloper, tak už jde do swapu. S 1GB RAM je situace lepší a počítač swapuje jen výjimečně).
Zároveň jsem si už od časů Ubuntu 6.10 zvykl na kompozitní okenní manažer, tehdy ještě Beryl, nyní Compiz Fusion. Ačkoliv vím, že se názory na "3D Desktop" různí, mně osobně přináší několik zajímavých výhod...
Je několik věcí, které považuji na Compiz Fusion za geniální. Do skupiny těch nejvýznamnějších podle mě patří oragnizace virtuálních ploch na kostce (případně jiném tělese) - existence virtuálních ploch v Linuxových DE je pro mě velmi přínosná, pomáhá mi třídit si práci do souvisejících celků a kostka dále zlepšuje orientaci v těchto plochách.
S organizací ploch také souvisí plugin Expo, který vyrovnává všechny virtuální plochy na celou obrazovku a oproti klasickému Přepínači ploch v KDE je díky větší velikosti více přehledný. Umožňuje také přímý přesun oken mezi plochami. Celkem snadné vyvolání z levého horního rohu obrazovky sice zpočátku vyžaduje trochu zvyku a zručnosti (občas ujede ruka a člověk vyvolá něco co nechce) ale ve výsledku jen dále rozvíjí a zlepšuje práci s okny a plochami.
Užitečná věc, která prozměnu souvisí s organizací oken je možnost nechat si vyrovnat všechna okna na jedné ploše a následně se mezi nimi přepnout. Tato funkce vyvolávaná z pravého horního rohu obrazovky zobrazuje reálné náhledy oken, takže se dá využít i ke zjištění, co se děje v oknech, která zapadla kamsi dospod.
Vylepšený zoom se zkrátka hodí a nejen v situaci kdy se mi nechce naklánět se k monitoru a studovat, zda je v příkazu tečka nebo čárka.
V některých situacích mohou být velmi užitečné živé náhledy na okna v pruhu úloh.
No a aby vše nevypadalo fádně poskytuje emerald širokou paletu zkrášlujících dekorací, které dávají systému moderní vzhled. S tím také souvisí celková nízká náročnost Compiz-Fusion na systémové zdroje. Proč tedy Compiz-Fusion nepoužít, pokud se jeho použití neodráží ve vysoké zátěži CPU nebo využití velkého množstí RAM? (Tady je třeba poznamenat že jsem v kombinaci s některými programy v dřívějších verzích Compiz-Fusion narazil na postupný růst vytížení CPU, avšak nyní se s tímto už nesetkávám)
Naproti tomu silnou stránkou Kwinu jsou klávesové zkratky. Oproti základnímu nastavení jsem musel několik přidat (především přepínání ploch, přesunutí okna na sousední plochu, maximalizace, minimalizace). Ta chvíle, co jsem toto nastavoval a zároveň se seznámil i s ostatními zkratkami, mi velmi zjednodušila další práci. Zkratka ALT+F2 (spustit příkaz) je hodně užitečná věc.
Další nespornou výhodou Kwinu je jeho odladěnost. Toto je samozřejmě dáno delším vývojem (oproti Compizu Fusion, který je spíše v ranných stádiích).
Díky poněkud delší a postupné instalaci Arch Linuxu (instalace od základů není záležitost půl hodiny, jako v začátečnických distribucích, navíc mi do toho začala škola) se protáhla fáze, kdy jsem měl funkční systém, ale ještě ne zcela funkční všechny vychytávky (například výše zmíněný Compiz Fusion), jsem částečně přinucen okolnostmi doladil KDEmod k obrazu svému a zjistil, že mi Compiz Fusion dává jen málo navíc.
Kostku plochy dokáže celkem obstojně nahradit přepínání na další/předchozí plochu, kdy se plochy střídají dokola. Zároveň lze KWin nastavit i tak, aby bylo možné přecházet mezi plochami pohybem myši, nebo při přetahování okna. Compiz-Fusion nabízí navíc pouze tu animaci, která přechod mezi plochami více zvýrazní, což usnadňuje orientaci.
Plugin Expo dokáže do jisté míry suplovat seznam oken (Alt+F5), ačkoliv zde již KWin některé věci postrádá (živé náhledy).
Klasické přepínání mezi okny(Alt+Tab) také do určité míry nahradí vyrovnání oken na plochu, ačkoliv ani tady nejsou náhledy na okna, pouze jejich seznam.
Co se vzhledu týče (vím, že toto je už hodně subjektivní) mi přijde KDEmod také na velmi dobré úrovni, i když nemá průhledné dekorace oken.
Shrnuto nabízí compiz většinou jen milá vylepšení některých funkcí, které jsou implementované i v základním správci oken. Jako takový mi přijde Compiz-Fusion užitečný, ale ne zas tolik, aby to ospravedlnilo omezení funkčnosti v jiných směrech. (Čili odladěný Compiz-Fusion bych bral všemi deseti, pokud mi ale rozhodí některé důležité věci, tak už je na zváženou, zda vůbec stojí za to, se dalekosáhle pídit za tím, jak toto obejít, když Compiz-Fusion nenabízí opravdu klíčové funkce).
Bohužel se mi v posledních verzích Compiz Fusion projevil problém s překreslováním textů na neaktivní ploše. Toto je vidět například u Amaroku, kde se zobrazuje název aktuálně přehrávané písničky. Pokud začne hrát další skladba, její název se přepíše přes název přechozí. Po několika skladbách je výsledkem dokonalá černota a absolutní nečitelnost. (V okamžiku, kdy dojde k překreslení na aktivní ploše, je vše v pořádku). Další aplikace, kde to je ještě více vidět je KSysGuard. Na tento problém jsem narazil, jak při použití aktuálního Arch Linuxu a KDEMod, tak i při použití openSUSE 10.3 s nejnovějšími verzemi Compiz-Fusion. Ve chvíli, kdy budu mít více času, se můžu pustit do důkladnějšího hledání, zběžné projetí Googlu ale neodhalilo nic relevantního.
Ve spojení s KDEmod dokáže Compiz Fusion dokonale rozházet klávesové zkratky (týká se spuštění příkazu a vyvolání hlavní nabídky). Co jsem zatím zběžně hledal na webu, projevuje se tento problém pouze v KDEmod. Funční klávesové zkratky se mi ale zdají důležitější než funkce, které navíc přináší Compiz-Fusion. Osobně mi spouštěcí dialog a příkaz vyhovuje více, než klikání na ikony v menu, na ploše, či panelu, chápu ale, že toto je věc preferencí.
Důsledkem tedy je, že se po téměř ročním spokojeném používání Compiz Fusion, vracím ke klasickému neakcelerovanému správci oken (v mém případě KWinu). I tak mi ale přijde Compiz Fusion jako velmi zajímavý a nadějný projekt, takže ho budu i nadále s očekáváním sledovat (a občas vyzkouším novou verzi). A až bude víc času, můžu se zaměřit na řešení problémů, které mi brání Compiz-Fusion využívat.
Tiskni
Sdílej:
Čili odladěný Compiz-Fusion bych bral všemi desetipod to se podepisuju - sladit Compiz-Fusion s KDE 3.5.8 v Lennym se mi povedlo tak na 75% - některé věci prostě nehrajou - mizící dekorace oken (pokud použiju tu z gnome, je to ok), nefunguje mi aktivace okna kliknutím do něj - musím klikat na horní lištu, zobrazení poloch v tray se po odhlášení a přihlášení rozhodí atd... a nejlepší je tohle: pokud zapnu kopete a přijde mi zpráva a kopete je schované v systray, tak po kliknutí na bublinu s příchozí zprávou spadnou X do KDM a to samé pokud spustím kdenlive - ani nenaběhne a jsem zpátky v KDM
a nejlepší je tohle: pokud zapnu kopete a přijde mi zpráva a kopete je schované v systray, tak po kliknutí na bublinu s příchozí zprávou spadnou X do KDM a to samé pokud spustím kdenlive - ani nenaběhne a jsem zpátky v KDMTo mi také začalo dělat, ale Compiz zapnutý nemám. Musel jsem v Kopete nastavit automatické otevírání nové konverzace, abych na tu bublinu nepotřeboval klikat.(pokud nemám spuštěný compiz, tak je to ok)
Bohužel se mi v posledních verzích Compiz Fusion projevil problém s překreslováním textů na neaktivní ploše. Toto je vidět například u Amaroku, kde se zobrazuje název aktuálně přehrávané písničky. Pokud začne hrát další skladba, její název se přepíše přes název přechozí. Po několika skladbách je výsledkem dokonalá černota a absolutní nečitelnost.Přesně tohle dělají novější binární ovladače od Nvidie a to nejen u compizu ale i u klasického xcomposite v E16. Oprava je jednoduchá a přímočará – stačí přidat do
Section "Screen"
v xorg.conf
řádek Option "UseCompositeWrapper" "True"
To uz bych mozna mohl skoro dopsat ten patch, kterym se da snadno poustet KWin z KDE4 v i KDE3 :) ?Tak to bych tedy ocenil a určitě bych nebyl sám. Jen se trochu děsím bordelu v systému - nebo by k tomu nebyly potřeba KDE4 knihovny? I když mám takový pocit, že pokud by tohle bylo možné, tak by se můj přechod na KDE4 dost výrazně oddálil...
Do skupiny těch nejvýznamnějších podle mě patří oragnizace virtuálních ploch na kostce (případně jiném tělese) - existence virtuálních ploch v Linuxových DE je pro mě velmi přínosná, pomáhá mi třídit si práci do souvisejících celků a kostka dále zlepšuje orientaci v těchto plochách.Už jsem myslel že jsem sám...