Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Během zimních prázdnin jsem se začal seznamovat s Archlinuxem. Tato distribuce mě zaujala díky velké volnosti při výběru balíčků, které chci mít nainstalované a také kvůli plné podpoře rolling updates. Zároveň jsem uvítal další možnost, jak proniknout hlouběji do světa Linuxu.
Nejprve jsem Arch nainstaloval na svůj starý notebook, přičemž jsem nenarazil na vážnější problémy. Nejvíc mě potěšil fakt, že i na mém obstaróžním notebooku běží Arch velice svižně, a při běžné činnosti (e17, Xterm, Rtorrent, Firefox) čistě z RAM (zhruba 170/256MB). Rychlá doba startu i odezvy a úžasný pacman, mě přiměly vyzkoušet Arch i na svém hlavaním PC, tentokrát jeho 64 bit verzi.
Ani na 64 bit jsem zatím nenarazil na nějaký závažný problém, až na vzpomínaný Nspluginwrapper. Postupoval jsem podle oficiálního návodu a to včetně tam zmíněného chmod 777 rpmextract.sh. I poté však vypadala situace následovně:
[nik@venice ~]$ nspluginwrapper -a -i -v *** NSPlugin Viewer *** ERROR: /usr/lib/mozilla/plugins/libnpsoplugin.so: wrong ELF class: ELFCLASS64 *** NSPlugin Viewer *** ERROR: /usr/lib/firefox/plugins/libnullplugin.so: wrong ELF class: ELFCLASS64 *** NSPlugin Viewer *** ERROR: /usr/lib/firefox/plugins/libunixprintplugin.so: wrong ELF class: ELFCLASS64
Googlení odhalilo pouze toto vlákno toho času bez odpovědi.
Jaké ale bylo moje překvapení, když po spuštění Firefoxu Flash bezproblémů funguje. Ve světě počítačů jsem si celkem snadno zvykl ignorovat kdejaká varování, ale od chyb jsem čekal, že bude skutečně nějaký vážný problém...
Otázkou tedy je, zda skutečně něco nefunguje, něco co jsem při zběžné kontrole fukčnosti nestihl odhalit a co by mohlo zlobit do budoucna, nebo zda to můžu v duchu zásady, pokud to funguje, nehrab se v tom, s klidem ignorovat?
Další věc, která mě napadá v souvislosti s mým předchozím setkáním s Nspluginwrapperem, je fakt, že příkaz nspluginwrapper -a -i -v mi v předchozí instalaci openSUSE žádné chyby nevracel. Mám tedy něco špatně?
Tiskni
Sdílej: