Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Asi před měsícem jsem se poprvé snažil rozběhat Skype pod 64 bitovým Archem. Po jistém hledání se mi podařilo zprovoznit vlastní aplikaci a dnes jsem Skype přiměl k funkčnímu volání. Postup byl trochu složitější a proto, jsem se rozhodl naznačit jednotlivé body zde. Jedním z důvodů je snad i brzká instalace Archu na Newcastlu, tak se snažím zabránit tomu, že po měsíci už nebudu vědět, co jsem tehdy všechno dělal.
Po troše hledání jsem zjistil, že existuje balíček bin32-skype v AURu. Tento balíček má následující závislosti: lib32-pcre lib32-alsa-lib lib32-qt lib32-dbus lib32-libxv lib32-libxss lib32-glib2. Zde se objevuje první problém. Balíček lib32-dbus v současné době není v AURu, místo toho ho lze stáhnout z uvedeného odkazu, jak se lze dozvědět i v příslušné diskuzi pod balíčkem.
Po tomto kroku jsem byl obdařen téměř funkčním Skypem, který se spustil, přihlásil mě, ovšem při pokusu volat zahlásil: Problem with audio playback a hovor ukončil.
Tento víkend tedy následovalo další kolečko vyhledávání jehož výsledkem byl poněkud delší seznam balíčků potřebných pro korekní funkčnost Skypu v 64bit Archu: lib32-alsa-lib lib32-expat lib32-fontconfig lib32-freetype2 lib32-gcc-libs lib32-glibc lib32-libice lib32-libsm lib32-libstdc++5 lib32-libx11 lib32-libxau lib32-libxcb lib32-libxcomposite lib32-libxcursor lib32-libxdamage lib32-libxdmcp lib32-libxext lib32-libxfixes lib32-libxi lib32-libxinerama lib32-libxrandr lib32-libxrender lib32-libxss lib32-libxv lib32-zlib.
Po doinstalování chybějících knihoven z druhého seznamu už Skype najel a první hovor byl úspěšný.
Tiskni
Sdílej:
myslel jsem, že nejsložitějši instalace Skypu je v Debianlike distribucíchto musí být hrozné, žít v takovém bludu
A teď v tom systému běží Alsa 32 i Alsa 64 zároveň?
Moc se v tom nevyznám, ale má představa o zvukovém serveru je, že SW (aplikace - hra, skype) předává data (zvuky) knihovně, která je přes zvukový server posílá na HW. A teď se mi nezdá, že 32b knihovna umí komunikovat s 64b serverem.
Hlavní je, že to nějak funguje!
pro nejnovejsi (dnes ) beta verzi SKYPE 2.1.0.47 je treba jeste doinstalit tuto knihovnu: lib32-openssl. Jinak mi to hlasilo toto: ./skype: error while loading shared libraries: libssl.so.0.9.8: wrong ELF class: ELFCLASS64