V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Asi před měsícem jsem se poprvé snažil rozběhat Skype pod 64 bitovým Archem. Po jistém hledání se mi podařilo zprovoznit vlastní aplikaci a dnes jsem Skype přiměl k funkčnímu volání. Postup byl trochu složitější a proto, jsem se rozhodl naznačit jednotlivé body zde. Jedním z důvodů je snad i brzká instalace Archu na Newcastlu, tak se snažím zabránit tomu, že po měsíci už nebudu vědět, co jsem tehdy všechno dělal.
Po troše hledání jsem zjistil, že existuje balíček bin32-skype v AURu. Tento balíček má následující závislosti: lib32-pcre lib32-alsa-lib lib32-qt lib32-dbus lib32-libxv lib32-libxss lib32-glib2. Zde se objevuje první problém. Balíček lib32-dbus v současné době není v AURu, místo toho ho lze stáhnout z uvedeného odkazu, jak se lze dozvědět i v příslušné diskuzi pod balíčkem.
Po tomto kroku jsem byl obdařen téměř funkčním Skypem, který se spustil, přihlásil mě, ovšem při pokusu volat zahlásil: Problem with audio playback a hovor ukončil.
Tento víkend tedy následovalo další kolečko vyhledávání jehož výsledkem byl poněkud delší seznam balíčků potřebných pro korekní funkčnost Skypu v 64bit Archu: lib32-alsa-lib lib32-expat lib32-fontconfig lib32-freetype2 lib32-gcc-libs lib32-glibc lib32-libice lib32-libsm lib32-libstdc++5 lib32-libx11 lib32-libxau lib32-libxcb lib32-libxcomposite lib32-libxcursor lib32-libxdamage lib32-libxdmcp lib32-libxext lib32-libxfixes lib32-libxi lib32-libxinerama lib32-libxrandr lib32-libxrender lib32-libxss lib32-libxv lib32-zlib.
Po doinstalování chybějících knihoven z druhého seznamu už Skype najel a první hovor byl úspěšný.
Tiskni
Sdílej:
myslel jsem, že nejsložitějši instalace Skypu je v Debianlike distribucíchto musí být hrozné, žít v takovém bludu
A teď v tom systému běží Alsa 32 i Alsa 64 zároveň?
Moc se v tom nevyznám, ale má představa o zvukovém serveru je, že SW (aplikace - hra, skype) předává data (zvuky) knihovně, která je přes zvukový server posílá na HW. A teď se mi nezdá, že 32b knihovna umí komunikovat s 64b serverem.
Hlavní je, že to nějak funguje!
pro nejnovejsi (dnes ) beta verzi SKYPE 2.1.0.47 je treba jeste doinstalit tuto knihovnu: lib32-openssl. Jinak mi to hlasilo toto: ./skype: error while loading shared libraries: libssl.so.0.9.8: wrong ELF class: ELFCLASS64