Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V duchu mota ,,když to funguje, hrab se v tom`` jsem se rozhodl že nahradím funkční SCIM novějším IBusem.
Potřebné balíčky se nachází v [comunity] a AURu: yaourt -S ibus-qt ibus-anthy
by měl nainstalovat vše potřebné. Asi je taky dobrý nápad vypnout (odinstalovat) SCIM pokud běží. Oficiální návod se zdá být dobře zakomponován do postinstalačních skriptů balíčků, takže stačí přidat následující do /etc/profile
:
#IBUS export GTK_IM_MODULE=ibus export QT_IM_MODULE=ibus export XMODIFIERS="@im=ibus"
Pak už jen odhlásit a přihlásit, pustit konfigurační klikátko: ibus-setup
vybrat si výchozí metodu (pro japonšinu Anthy) a může se psát: さようなら。
PS Zdá se mi to, nebo začíná být Arch Linux user-friendly distro?
PPS Možná bych z toho moh udělat zápisek do ArchWIKI...
Tiskni
Sdílej:
Dík za článok. Konečne som tiež prešiel na ibus a všetko funguje. Aj keď nevidím zatiaľ vôbec žiadnu zmenu, ale aspoň sa nič neposralo
Ja ho spúšťam z .xinitrc, rovnako ako predtým SCIM. Všimol som si, že je v balíku aj nejaký /etc/xdg/autostart, ale predpokladám, že takéto veci fungujú automaticky len v KDE, gnome, etc., z ktorých momentálne nič nepoužívam.