V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
XeLaTeX je bezva, pokud ale člověk chce vložit do dokumentu bitmapovou grafiku, není výsledek přímočarého počínání zas až tak bezva. Pár mentálních poznámek:
Když není LaTeX moc dobrý při práci s bitmapami, ale naopak je dobrý s vektorovými formáty, předhodíme mu náš screenshot ,,zapouzdřený`` do vektorového formátu EPS. Tím si člověk moc nepomůže, pokud by obrázek nechal LaTeX libovolně zvětšovat, ale má to smysl, pokud se podaří LaTeX přimět vysázet obrázek v jeho skutečném rozlišení.
scale=1
: něco málo přes 340 při standardních okrajích.TIFF
. Kdyby byl svět ideální, zvolili bysme EPS
už nyní. Kdyby byl svět zlý jen trochu, zvolili bysme PNG
nejvýše bez průhlednosti. Svět je ale hodně zlý.sam2p obrazek.tif obrazek.eps
.\includegraphics[scale=0.5]{img/obrazek.eps}
.EPS
s rozměry stránky a nikoliv s rozměry obrázku. Imagemagick ať už přes konzolový convert
nebo přes grafické klikátko mrví velikost bitmap, jestli to platí i pro jinou verzi balíčků než mám právě teď v Archu jsem nezkoumal. A možná by stačil nějaký šikovný parametr, který jsem při rychlém prohledávání neobjevil. Sam2p zas nejspíš neumí hodně barevná PNG
s alfa kanálem. Navíc nejde přeložit s novým GCC, naštěstí maintainer balíčku v AURu reagoval rychle.PNG
bez průhlednosti, a vložíte se scale=1 nebo scale=0,5 v případě obrázku s 680 px, dopadne to stejně dobře jako s EPS
.PNG
si to však ,,dělá co chce``. Viz vytvořené PDFko a jeho zdrojáky.Jak vyplývá z diskuze, děkuji Ritchiemu, je místo EPS
vhodnější použít PDF
, a v případě převodu průhledného PNG
Imagemagickový convert a sice: convert image.png -background white -flatten +matte image_new.png
.
PS: Všimli jste si, že komentování článků na ct24.cz je vázáno na Fakbůk?
Tiskni
Sdílej:
XeLaTex nepoužívám a možná jsem hloupější než syn rosničky a vesnického idiota, ale když použiju
\usepackage[pdftex]{graphicx}
tak můžu vložit přímo JPEG a pdflatex ho beze změn nacpe do výslednýho pdfka. To jako s XeLaTeXem nejde?