Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rok 2011 je dávno pryč… Tentokrát jsem se v odsouvání práce na tomto zápisku opravdu překonal. Výhodou toho je, že zápisek bude kratší, neb jsem za tu dobu mnoho detailů zapomněl. Co zajímavého se pro mě tedy v roce 2011 událo ve světě GNU/Linuxu?
Již čtvrtý rok zachovávám věrnost Arch Linuxu, pracovnímu prostředí KDE 4.x tam, kde na to mám výkon, a E17 tam, kde ne. S distribucí i prostředími jsem spokojen, žádné nepřekonatelné, či opravdu záludné problémy (čti: které by stály za zapamatování) jsem nezaznamenal.
Pod dojmem výkonu pracovní stanice Youjinbou (první dvojjádro, u kterého jsem opravdu dlouhodobě seděl), jsem na podzim provedl dvoukrokový upgrade Hikari. To uvolnilo starší hardware, takže jsem nějakou dobu experimentoval s HTPC na Tsubaki a na samém prahu nového roku provedl rošádu na Kanashimi.
V květnu jsem odevzdal a v červnu úspěšně obhájil diplomovou práci Bezpečnostní politiky SELinuxu pro vybrané aplikace prostředí KDE (zdrojáky bezpečnostních politik). Práci zveřejňuji pod Creative Commons by-nc-nd, zdrojáky jsou GPL2.
Stále spravuji SELinuxové balíčky pro Arch Linux v AURu. Vzhledem k časovým možnostem spíše v udržovacím módu, nějaké pokroky by byly, o tom snad brzo v samostatném zápisku.
Ještě v jarním semestru jsem objevil snad jediný předmět, který má u nás něco víc společného s Linuxem, ač je to utajeno pod názvem Operační systémy. Osvěžil jsem si a poněkud doladil práci v příkazové řádce a něco se dozvěděl o operačních systémech obecně. Zároveň jsem se dozvěděl o volné pozici ve Výpočetním centru, kam jsem od dubna nastoupil na půl úvazku jako administrátor unixových systémů. Zkušenost je to zajímavá, člověk přičichne k té korporátní stránce věci – což tedy obnáší poněkud starší verze distribucí, než na které jsem zvyklý. V našem prostředí tu pak je ještě specialita s názvem Solaris. Mé první setkání s jeho instalací mě řádně vyděsilo. Jinak tu ale vládne příjemná atmosféra, je tu dobrý kolektiv, zkušení starší kolegové a vstřícní nadřízení, takže jsem spokojený.
V září jsem pak nastoupil na doktorské studium. Mé téma je již nelinuxové a vzhledem k předešlému kontaktu s filosofií i abstraktnější: Analýza předpoklad inteligentního chování počítačových systémů. Jako doktorand však cvičím již více informatický předmět: Informační a komunikační sítě, kde se s Linuxem střetávám více, ač ne tolik, jak bych chtěl.
S tím souvisí další a sice čas… A toho je méně. Má zprávičkářská aktivita zde na Ábíčku tak postupně utichla, ke zkoušení něčeho zajímavého linuxového se dostávám málo, blogísky píšu se značným zpožděním…
Tolik tedy stručně k roku 2011. Radši si ani nebudu stanovovat termín pro příští výroční zápisek.
Tiskni
Sdílej: