Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rok 2011 je dávno pryč… Tentokrát jsem se v odsouvání práce na tomto zápisku opravdu překonal. Výhodou toho je, že zápisek bude kratší, neb jsem za tu dobu mnoho detailů zapomněl. Co zajímavého se pro mě tedy v roce 2011 událo ve světě GNU/Linuxu?
Již čtvrtý rok zachovávám věrnost Arch Linuxu, pracovnímu prostředí KDE 4.x tam, kde na to mám výkon, a E17 tam, kde ne. S distribucí i prostředími jsem spokojen, žádné nepřekonatelné, či opravdu záludné problémy (čti: které by stály za zapamatování) jsem nezaznamenal.
Pod dojmem výkonu pracovní stanice Youjinbou (první dvojjádro, u kterého jsem opravdu dlouhodobě seděl), jsem na podzim provedl dvoukrokový upgrade Hikari. To uvolnilo starší hardware, takže jsem nějakou dobu experimentoval s HTPC na Tsubaki a na samém prahu nového roku provedl rošádu na Kanashimi.
V květnu jsem odevzdal a v červnu úspěšně obhájil diplomovou práci Bezpečnostní politiky SELinuxu pro vybrané aplikace prostředí KDE (zdrojáky bezpečnostních politik). Práci zveřejňuji pod Creative Commons by-nc-nd, zdrojáky jsou GPL2.
Stále spravuji SELinuxové balíčky pro Arch Linux v AURu. Vzhledem k časovým možnostem spíše v udržovacím módu, nějaké pokroky by byly, o tom snad brzo v samostatném zápisku.
Ještě v jarním semestru jsem objevil snad jediný předmět, který má u nás něco víc společného s Linuxem, ač je to utajeno pod názvem Operační systémy. Osvěžil jsem si a poněkud doladil práci v příkazové řádce a něco se dozvěděl o operačních systémech obecně. Zároveň jsem se dozvěděl o volné pozici ve Výpočetním centru, kam jsem od dubna nastoupil na půl úvazku jako administrátor unixových systémů. Zkušenost je to zajímavá, člověk přičichne k té korporátní stránce věci – což tedy obnáší poněkud starší verze distribucí, než na které jsem zvyklý. V našem prostředí tu pak je ještě specialita s názvem Solaris. Mé první setkání s jeho instalací mě řádně vyděsilo. Jinak tu ale vládne příjemná atmosféra, je tu dobrý kolektiv, zkušení starší kolegové a vstřícní nadřízení, takže jsem spokojený.
V září jsem pak nastoupil na doktorské studium. Mé téma je již nelinuxové a vzhledem k předešlému kontaktu s filosofií i abstraktnější: Analýza předpoklad inteligentního chování počítačových systémů. Jako doktorand však cvičím již více informatický předmět: Informační a komunikační sítě, kde se s Linuxem střetávám více, ač ne tolik, jak bych chtěl.
S tím souvisí další a sice čas… A toho je méně. Má zprávičkářská aktivita zde na Ábíčku tak postupně utichla, ke zkoušení něčeho zajímavého linuxového se dostávám málo, blogísky píšu se značným zpožděním…
Tolik tedy stručně k roku 2011. Radši si ani nebudu stanovovat termín pro příští výroční zápisek.
Tiskni
Sdílej: