Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Rok 2011 je dávno pryč… Tentokrát jsem se v odsouvání práce na tomto zápisku opravdu překonal. Výhodou toho je, že zápisek bude kratší, neb jsem za tu dobu mnoho detailů zapomněl. Co zajímavého se pro mě tedy v roce 2011 událo ve světě GNU/Linuxu?
Již čtvrtý rok zachovávám věrnost Arch Linuxu, pracovnímu prostředí KDE 4.x tam, kde na to mám výkon, a E17 tam, kde ne. S distribucí i prostředími jsem spokojen, žádné nepřekonatelné, či opravdu záludné problémy (čti: které by stály za zapamatování) jsem nezaznamenal.
Pod dojmem výkonu pracovní stanice Youjinbou (první dvojjádro, u kterého jsem opravdu dlouhodobě seděl), jsem na podzim provedl dvoukrokový upgrade Hikari. To uvolnilo starší hardware, takže jsem nějakou dobu experimentoval s HTPC na Tsubaki a na samém prahu nového roku provedl rošádu na Kanashimi.
V květnu jsem odevzdal a v červnu úspěšně obhájil diplomovou práci Bezpečnostní politiky SELinuxu pro vybrané aplikace prostředí KDE (zdrojáky bezpečnostních politik). Práci zveřejňuji pod Creative Commons by-nc-nd, zdrojáky jsou GPL2.
Stále spravuji SELinuxové balíčky pro Arch Linux v AURu. Vzhledem k časovým možnostem spíše v udržovacím módu, nějaké pokroky by byly, o tom snad brzo v samostatném zápisku.
Ještě v jarním semestru jsem objevil snad jediný předmět, který má u nás něco víc společného s Linuxem, ač je to utajeno pod názvem Operační systémy. Osvěžil jsem si a poněkud doladil práci v příkazové řádce a něco se dozvěděl o operačních systémech obecně. Zároveň jsem se dozvěděl o volné pozici ve Výpočetním centru, kam jsem od dubna nastoupil na půl úvazku jako administrátor unixových systémů. Zkušenost je to zajímavá, člověk přičichne k té korporátní stránce věci – což tedy obnáší poněkud starší verze distribucí, než na které jsem zvyklý. V našem prostředí tu pak je ještě specialita s názvem Solaris. Mé první setkání s jeho instalací mě řádně vyděsilo. Jinak tu ale vládne příjemná atmosféra, je tu dobrý kolektiv, zkušení starší kolegové a vstřícní nadřízení, takže jsem spokojený.
V září jsem pak nastoupil na doktorské studium. Mé téma je již nelinuxové a vzhledem k předešlému kontaktu s filosofií i abstraktnější: Analýza předpoklad inteligentního chování počítačových systémů. Jako doktorand však cvičím již více informatický předmět: Informační a komunikační sítě, kde se s Linuxem střetávám více, ač ne tolik, jak bych chtěl.
S tím souvisí další a sice čas… A toho je méně. Má zprávičkářská aktivita zde na Ábíčku tak postupně utichla, ke zkoušení něčeho zajímavého linuxového se dostávám málo, blogísky píšu se značným zpožděním…
Tolik tedy stručně k roku 2011. Radši si ani nebudu stanovovat termín pro příští výroční zápisek.
Tiskni
Sdílej: