V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Nedlouho po tom, co jsem na jaře dodělal diplomku, jsem vrátil ségře notebook Haku a sedm let starý desktop Tsubaki opět pozbyl využití. Pak nám i zde v divočině vypnuli analog, což způsobilo zásadní pokles počtu něco hodnotného ukazujících televizí v domácnosti ze tří na jednu – někdy mám pocit, že šum, který nyní ukazují analogové televize, je hodnotnější než to, co jde na některé z devíti naladitelných digitálních stanic, ale budiž. Vznikla tedy potřeba zvýšit počet televizí, ale protože jsem progresivní, navrhl jsem namísto estébáka zneužít k tomuto účelu nevyužité Tsubaki. Úkol je tedy jasný, vytvořit náhradu televize, která občas zvládne něco nahrát…
Úvahy o HTPC vedu doma již delší dobu, delší dobu však také nedocházelo k jejich naplnění. V zimě jsem si jako takový první krok alespoň koupil dvoutunerovou (chceme přece nahrávat a koukat se na něco na jiném multiplexu, že?) kartu od Leadteku. Úmyslně jsem chtěl kartu do PCI, protože jsem tak trochu počítal s recyklací právě Tsubaki na HTPC. Zajímavé informace jsou na Linuxtv WIKI, takže o jejím zprovoznění jen stručně. Nějakou dobu jsem ji provozoval ještě v Hikari na jádře 2.6.38 nebo .39, tam ještě potřebovala gitové V4L ovladače, pro které jsem spáchal PKGBUILD. Když jsem oživoval Tsubaki s jádrem 3.0, tak už nebyly potřeba. Karta má také nějaké zdokumentované problémy, které se dají řešit ponížením firmwaru na verzi 4.95.0.0 – v příslušném PKGBUILDu stačí přepsat číslo verze a kontrolní součty. Žel ne všechny problémy to vyřeší, karta ráda spamuje konzoli hláškami af9015 command failed: 1
. Jinak karta funguje včetně obou svých tunerů, jen dodávaný ovladač se mi s Lircem nepodařilo rozchodit.
Sledování a nahrávání TV je nejjednodušší přes MPlayer (viz stránka o MPlayeru a DVB-T), ale chtějte po rodičích, aby klepali příkazy v konzoli…
Zkoukl jsem tedy dostupná mediální centra pro Linux – MythTV a XBMC – a začal s MythTV vzhledem k jeho výchozí podpoře televize. Tady poněkud překračuju základní vytyčený cíl, ale chtěl jsem si do budoucna vyzkoušet, co nasadit na případném primárním HTPC. Také jsem si říkal, že když už tam bude plnohodnotný PC, proč na něm nepřehrávat hudbu – máme takový menší problém s CD přehrávači, které, mrchy, nechtějí číst některá CDčka – a filmy z DVD.
MythTV má jistou studenou fíčurku, která vypadá celkem zajímavě, ale které jsem se od samého začátku poněkud bál: Při sledování televize ji ve skutečnosti pouze nesleduje, ale i nahrává. Pak je tu klasický síťový návrh aplikace využívající backend podporovaný MySQL databází a frontend pro sledování. Tomu samozřejmě nedělá problém běžet na jednom počítači, jak je to v popisovaném případě nutné, neboť nemáme ethernetem zasíťovaný celý barák a umístění Tsubaki se zdá bude na vždy bez ethernetu.
Nastavení MythTV není zcela přímočaré, ale dá se to zvládnout, i když jsem si párkrát pěkně zanadával. Držel jsem se návodu na MythTV na ArchWIKI a ještě detailního návodu pro nastavení MythTV na ArchWIKI. Z hlediska systému pro HTPC je užitečné automatické přihlašování uživatele, buď skrz nějaký správce sezení, nebo podobným řádkem v /etc/inittab
:
x:5:respawn:/bin/su mythtv -l -c "/bin/bash --login -c startx >/dev/null 2>&1"
V ~/.xinitrc
pak musí být řádek:
exec mythfrontend
A bootovat je třeba do runlevelu 5.
Chladná fíčurka, MySQL databáze a pouze občasné využívání PC se však projevily celkem nehezky. Je-li PC většinu doby vypnutý a zapne se pouze ke sledování jednoho nebo dvou seriálů týdně, tak se MythTV vrhne na stahování EPG a jeho ukládání do MySQL, což se starou osmdesátkou od Seagatu znamená pěkný cvrkot. Tenhle cvrkot pokračuje vzhledem k chladné fíčurce během sledování celého pořadu. Aby toho nebylo málo tak má MythTV jisté nedeterministické problémy při přepínání mezi multiplexy. V okamžicích intenzivního cvrkotu disku (což si vykládám, když stahuje EPG, nebo cosi) se prostě na druhý multiplex nepřepne, buď to přehodí na jiný kanál stejného multiplexu, nebo to skončí škaredou hláškou (nenapravitelná chyba rekordéru). Pak se dá buď čekat, než se MythTV umoudří a zkusit to znovu třeba i s různými kanály, nebo provést restart. Na takové věci jsou ovšem uživatelé extrémně citliví. A aby toho nebylo málo, občas při sledování TV vyskočí jiná škaredá hláška (buffer zařízení selhal mnohokrát) předcházená několika sekundami černé obrazovky a následovaná nemilosrdným ukončením přehrávání nebo i pádem MythTV. I když někdy stačí prostě jen opět pustit přehrávání televize (jindy je potřeba restart), dochází k tomu s oblibou během zásadních okamžiků Ordinace v Ulici (nebo jak se to jmenuje) a to je pak oheň na střeše.
Z MythTV jsem tedy poněkud zklamán. Zejména to přepínání kanálů a občasné pády jsou opravdu problém, pravda, nedokážu říct s naprostou určitostí, zda MythTV, nebo nějakého nastavení v něm. Ostatní by se dalo řešit odděleným strojem pro backend, který by běžel většinu času nejlépe někde v komoře, kde by bylo jedno zda mu cvrčí disky. V mém případě se to však nejeví jako použitelné řešení.
Když máme tu možnost volby, řekl jsem si, že v jiném XBMC to třeba pojede, jak má. Odnesl jsem tedy Tsubaki k Internetu a začal instalovat. S návody na ArchWIKI je to tentokrát bledé, ale XBMC má nějakou dokumentaci: Instalace XBMC v Linuxu a pak jsem ještě našel jeden návod, který teď nemůžu najít, podle čehož jsem nastavil automatické spouštění v /etc/inittab
:
x:5:respawn:/bin/su mythtv -l -c "/bin/bash --login -c startx >/dev/null 2>&1"
a v ~/.xinitrc
:
/usr/bin/ck-launch-session /usr/bin/dbus-launch --exit-with-session /usr/bin/xbmc --standalone -fs
XBMC neumí samo o sobě obsluhovat televizní kartu, takže je potřeba zprovoznit nějaký backend. MythTV jsem vzhledem ke zkušenostem zavrhl a místo toho jsem vyzkoušel Tvheadend (XBMC a Tvheadend). Nastavení bylo oproti MythTV velice jednoduché a přímočaré (používá se webové rozhraní na http://localhost:9981/
– po spuštění démona /etc/rc.d/tvheadend
).
Dostal jsem se tedy do stavu, kdy mám funkční XBMC (mimochodem s hezkým UI, ačkoliv Mythbuntu styl u MythTV také nevypadal zle), které mi přehrávalo TV, aniž by neustále hrabalo na disk – konečně ticho! Odnes jsem tedy Tsubaki zpět k rodičům, zapnul a… nestačil se divit. XBMC se odmítá připojit přes loopback na Tvheadend, protože není připojeno k síti! Googlím a… nic! To nikdo nepoužívá HTPC offline? Znechuceně se teda vracím k MythTV…
Chlápek, co dělá zmíněný Tvheadend si také píše vlastní mediální centrum s názvem Showtime. V AURu je balíček pro gitovou verzi. Oproti XBMC či MythTV se Showtime jeví uživatelsky poněkud méně přívětivě až stroze, přehrávání hudby, videa a televize (přes Tvheadend – takže disk je zticha!) ale zvládá a žádné připojení k síti k tomu nepotřebuje.
Celkem znatelnou nevýhodou Showtime je krkolomné ovládání. Zdá se, že vývojáři očekávají ovladač, se zažitým způsobem ovládání pomocí klávesnice hrozí ztráta nervů – dostat se klávesou ESC o úroveň výše nebo to aspoň nastavit se zdá být nemožné. Jinak má Showtime celkem pokročilé možnosti v ovládání klávesnicí, pokud si tedy nastavíte klávesové zkratky a budete si je pamatovat. U mě celkem bez problémů, u cílové uživatelské skupiny to bude horší. Ovládání myší také nic moc.
Aby to nebylo jednoduché Showtime (v gitové revizi, kterou jsou instaloval) zřejmě nerado vypíná
počítač, jakýkoliv pokus o ukončení Showtime, restart PC či jeho vypnutí způsobí pád Showtime. Takže jsem musel
uhekovat následující „skript“ (spouští se přes exec
z .xinitrc
), aby
šlo uživatelsky rozumně PC vypnout:
#!/bin/bash /usr/bin/showtime --disable-upnp --disable-sd sudo halt
Tolik tedy k mým patáliím s offline HTPC. Pokud se časem dostanu ke skutečnému nasazení HTPC do obýváku, tak mě nejvíc zaujala kombinace XBMC a Tvheadend. Showtime by potřebovalo poněkud dospět a MythTV bych provozoval snad jen se serverem někde v komoře.
Tiskni
Sdílej:
Linux zacate 3.0.0-14-generic #23-Ubuntu SMP Mon Nov 21 20:28:43 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux