Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »U nás je to ještě horší... A to studuji na střední škole...
Nejhorší je, že takoví jedinci berou tenhle styl mluvy za výhodu nebo dokonce za plus (občas to i prohodí dobře mířeným vulgárním výrazem) a myslí si, jací jsou "borci", když takto mluví... :-/
Tuhle zkušenost bych dal na jiný server, než sem. Třeba idnes nebo živě, kde se vyskytuje více exemplářů používajících Windows a pošilhávajících po Linuxu, než tady.
Jo, to se tak nejak vseobecne vi, ze kdyz uz se nejakej komp prodava z predinstalovanym linuxem tak to vetsinou za moc nestoji. No mozna Ubuntu na strojich od Dellu je svetla vyjimka.
Jou i některí další, dokonce místní, kteří to dělají docela dobře, více na www.pclinux.cz.
Vážení Silente, jestlipak víš, co znamená slovo, které sis vybral jako svojí přezdívku ? Tuším že ne a proto ti to říkám, toto slovo má starý púvod, přesně jsem to nehledal, ale vyskytuje se už v Latině(soudě podle tvých vědomostí možná znáš jako Římštinu). Možná již tušíš, že ti tuto přezdívku přátelé dali abys MLČEL nebo alespoň vážil slova co říkáš. Jako neregistrovaný čtenář si blogy neblokuji, nejsem pro jakoukoliv blokaci čí zákazy a proto jsem rád že sem píšeš. Věřím, že i jiní čtenáři uvítali nový blog s takovou radostí jako já. Je vidět že máš talent a kuráž jít přes překážky, jednou bys ses tím mohl i živit, takže vytrvej. Jenom bych měl pár konstruktivních poznámek. Pár čtenářů tvůj zdejší blok irituje, možná by bylo lepší zkusit to jinde. Například zdejší komunitě velmi blízké ZIVE.CZ, blogy tam jsou čteny daleko vstřícnější a svobodomyslnější komunitou. Na ABCLinuxu jsou i některé zajímavé blogy, které se nevěnují problematice Unixu a IT, ale to jsou jen vyjímky a ani polovina z nich nemá takový potenciál jako ten tvůj. Proto ti dobře radím zkus to jinde, tady se daří jen netalentovaným závistivcům a když se zde vyskytne někdo z blogerské špičky(mozektevidi.net), uvidíš, že ho zdejší komunita kdysi s moc velkou radostí nepřijala(dohledej si jeho blog). Také velký blogger a největší česká celebrita Internetu Radek Hulán se sem neodvažuje chodit, protože ví, jaké smečky se zde scházejí. Pokud bys chtěl nainstalovat blogovací systém na soukromý web najde se zde plno ochotných lidí, kteří ti pomůžou, ale jak už jsem napsal ZIVE.CZ bude pro začátek dobrá volba a na rozjetí blogerské kariéry více než ideální. S úctou velkému bloggerovi budoucnosti
Samael 2009
Omyl, tady se takhle nebavíme s 5letýma děckama, tohle je nejběžnější tón, jakým jsou tady publikovány zápisky a komentáře. Měl by ses přizpůsobit.
Já jsem Silentovi také doporučil Živě, ale, ale blog jsem hodnotil jako "dobré". Tady bych nebyl přísný v soudu, protože v podstatě Silent má pravdu. Jestliže někdo jako uvidí Linux jako první na takovém notebooku, jistě si Linuxu již v budoucnosti ani nevšimne. Já bych určitě takhle reagoval. Tady na abíčku jsou lidé zkušenější v oblasti Linuxu, to je pravda. Ale i tak to slouží k zamyšlení. Ten blog ostatně nebyl moc dlouhý ke čtení, nezdržoval.
Jo, tenhle zápisek je vyjímka. Nejvíc mě překvapil úplně ten první.
Ale stejně vyjádřim muj konkrétní názor :
Acer proti Linuxu? - připadá mi to jako bulvární titulek snažící se zaujmout
Možná jste to už nekě četli nebo to tu někde je - je takovej problém využít vyhledávání a zjistit, jestli o tom zde není něco víc -> nic dalšího nepsat nebo uvést pár odkazů na podrobnosti ?
ale já jsem si nevšiml jestli to ju je tak vám to píšu já - chvíli trvalo než jsem to přelouskal, tyto slova bych vynechal, nepřináší nic nového, ani nic neuvádějí
Kámoš si koupil na Vánoce Notebook značky Acer a měl na něm překvapivě nainstalovaný Linpus - tahle věta docela jde, jen se mi nelíbí slovo překvapivě , když si ho vybíral musel to tušit.
Ale záhada byla že při startu ntb se mu odjevila jen konzole a nic jinýho - taky relativně ujde, ale na to že je hlavní informace textu nezaujme
Nedávalo mi to proč firma Acer neposkytne uživateli hned plně funkční os - nechápu co nedávalo ? to s neposkytnutím plně funkčního systému bych nahradil poskytováním systému s možností práce v pouze v textovém režimu, co když OS plně využíval HW počítače, tudíž i možnost doinstalovat po připojení k Internetu grafické prostředí
ale někde na insternetě jsem se dočetl že firma Acer má smlouvu s Microsoftem,že bude poskytlovat na počíače značky Acer operační systém Windows- hodil by se odkaz, smlouvu o poskytování M$ Windows má téměř každý větší výrobce počítačů
Takže si dávejte pozor na Acer ,ať vás neodradí od Linuxu ... - Ano, jenže je na Linuxovém portálu a myslím že lidé co čtou blogy už problematiku Linux není jen TakovýtendivnýDos znají . Přesto se zde může(přes vyhledávače) ocitnout začátečník co si s Acerem a Linpusem neví rady, tomu tento článek moc nepomůže, ale snad se dostane do poradny - toto vidím jako jedin plus tohoto blogu, určité osobě to může pomoci na úkor, že to někoho naštve.
PS: já ho opravdu vidim na to živě :)
Jestliže někdo jako uvidí Linux jako první na takovém notebooku, jistě si Linuxu již v budoucnosti ani nevšimne.
Přesně tak, tohle chování je hnus - a dělají to tak už dlouho. Je třeba o tom vědět, protože teprve pak se to té firmě nevyplatí a začno o tom přemýšlet.
To me privadi na otazku, jestli jsou pocitace "bez OS" skutecne bez OS, jestli tam vzdycky treba minimalne ten FreeDOS neni pritomen.
Co to znamená plně funkční OS?
OS umoznujici vyuzivat plnohodnotne vsech HW komponent systemu - predevsim grafiku ,zvuk, sit....
Přesně tak - nemuset po instalaci systému složitě konfigurovat třeba wifi kartu nebo integrovanou webovou kameru.
Tady se nabízí další otázka: Co to znamená složitě? Mně třeba připadá neskonale složité, když musím kvůli konfiguraci WiFi karty někam klikat. Složitost tkví v tom, že 99% klikacích nástrojů, které jsem poznal, nefunguje. Zatímco iwconfig, wpa_supplicant a ip mi nastaví (například) síť s EAP-TLS okamžitě a bez problémů, rád bych viděl, jak rychle to zvládne nějaké klikátko. Většinou se nezmůže ani na nejobyčejnější WPA2-PSK.
No, já na svůj Acer (Atheros) jsem musel zkompilovat svou vlastní verzi jádra, nainstalovat madwifi a pak upravit skripty, umožňující fungování karty. Tohle nepovažuji za jednoduché rozchození karty.
Já také ne. MadWiFi je suverénně nejhorší WiFi driver pro Linux, jaký kdy spatřil světlo světa. Přestože chipset Atheros je údajně velmi kvalitní hardware, ten driver z něj dělá nepoužitelný shit. Sám jsem ho zažil na serveru a kernel panic každý týden opravdu není to, co by člověk od serveru čekal... V režimu klienta se to tváří použitelně, ale jakmile chci režim AP, je to děs a hrůza.
Pokud mluvím o jednoduchosti či složitosti zprovoznění, tohle lze hodnotit pouze u použitelného hardware. Tedy u takového, který je kvalitní a zároveň pro něj existuje použitelný driver. Atheros splňuje (údajně) tu první podmínku. Druhá podmínka není splněna ani náhodou. Se špatným driverem dostanu ve Windows BSOD a na Linuxu kernel panic, ať se budu snažit sebevíc.
Já používám výhradně svou verzi jádra, takže nějakou kompilaci považuji za samozřejmost. Nicméně MadWiFi nesnáším až tak, že bych ho opravdu nikomu nedoporučoval, ať už je začátečník nebo pokročilý. Ještě by mohl získat špatné mínění o Linuxu jako takovém.
Jednoduše řečeno, nemá smysl hodnotit jednoduchost použití u hardware, který nikdy nefunguje korektně.
Příklad toho, co považuji za jednoduché rozchození karty, může být třeba WiFi chipset Intel. Troufám si tvrdit, že každý distribuční kernel má drivery pro všechy tři (čtyři?) dnes dostupné rodiny těchto chipsetů. Kompatibilita s iwconfig
je naprosto v pořádku a nepotřebuji žádné další speciální utility. Totéž platí pro spolupráci s wpa_supplicant
. Například v ArchLinuxu pak stačí napsat dva soubory do adresáře /etc/network.d a tím je konfigurace hotová, od fyzického spuštění zařízení přes vrstvy kolem WPA až po nastavení IP. Jistě, obsah těch souborů není úplně triviální, ale je na to jednoduchá šablona, několik návodů a jakmile tomu člověk porozumí, zjistí, že to slouží mnohem lépe než klikátko, které třikrát spadne. (Nehledě na situaci, kdy se chce někdo připojit k mojí síti. Má-li ArchLinux, celá věc spočívá ve zkopírování těch dvou souborů. Žádné složité klikání a experimentování.
Moje pointa byla v tom, že rozlišovat systémy na plně funkční a ty ostatní jen podle toho, který z nich má zrovna spuštěné grafické prostředí, je poněkud hloupé, mírně řečeno.
UNIX a jeho implementace Linux je operační systém navržený pro provoz v síti. Žádný jiný systém na světě neumí využívat síť „plnohodnotněji“. (S tím ovšem grafické prostředí nemá žádnou souvislost...)
Jakmile někdo začíná výčet vlastností operačního systému od zvuku nebo grafiky, trochu mě to zvedá ze židle. Plnohodnotný systém je pro mě ten, který je bezpečný (ve smyslu ochrany mých dat a mého soukromí), spolehlivý (což znamená, že jeho uptime je omezen pouze životností hardware) a efektivní (ve smyslu maximálního využití všech možností hardware).
Grafické prostředí a zvuk jsou na dnešním desktopu sice nutnou, ale zdaleka ne postačující podmínkou.
Možná že textový Linpus lze považovat za plnohodnotný systém, ale nic to nemění na tom, že je k běžnému spotřebiteli poněkud zvláštní a může poškozovat jméno Linuxu (Grafických distribucí).
Pak se nesmíme divit, až některý výrobce bude chtít nabízet normální běžnou distribuci a napíše "Grafický operační systém Linux s KDE i GNOME, podporou multimédií, podporou 3D grafických efektů Compiz, blá blá blá , práce v textovém režimu není nutná !", proč ? Aby měl větší šanci jí prodat, když už se o Linuxu vytvořil další mýtus.
Tiskni
Sdílej: