Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rád bych na tomto místě rozpoutal diskusi na téma distribuce komerčních her pro Linux v ČR.
Existuje v ČR už někdo, kdo by se specializoval na distribuci komerčních herních titulů určených pro Linux? Pokud jsem dobře hledal tak nikoliv. Což je vzhledem k tomu, kolik "pařanů" používá Linux pochopitelné.
Na druhou stranu kvalitní hru si rád zahraje i "nepařan". Myslíte si, že komerční tituly pro Linux dokážou oslovit právě tuto skupinu? Jednou z překážek by mohla být cena. Třeba hry od Linux Game Publishing vyjdou v přepočtu na nějakých 1000-1300 CZK. Po připočítání nákladů na distribuci a marži by se cena v ČR vyšplhala ještě výš.
Zkusme se teď ale zamyslet, jak by asi měl vypadat takový projekt distribuce komerčních herních titulů pro Linux v ČR, který by byl životaschopný? Dejme tomu, že máme internetový obchod který prdává pouze tyto tituly. Tj. žádný obchodník se "smíšeným zbožím" Snad můžeme předpokládat, že by tady byla i nějaká přidaná hodnota třeba ve formě české příručky. Co všechno nyní stojí v cestě k tomu, aby přišel člověk, koupil si svoji Linuxovou hru a třeba za pár měsíců se zase vrátil? Klasická propagace v Linuxových magazínech a na Linuxových portálech? Spolupráce s prodejci počítačů s předinstalovaným Linuxem, kteří by přikládali třeba DVD s demoverzemi her? Sponzorování komunitních setkání a konferencí?
Kde leží klíč pro rozšiřování základny potenciálních zákazníků? Co třeba kdyby se více firem spojilo a byl představen nějaký Linuxový "herní box"? Nebo by se mohly pořádat nějaké Linuxácké herní turnaje?
Snad každá firma vydělávající v Open Source oblasti by měla cítit, že důležité je dávat zpět něco komunitě. Jak byste to "něco" definovali v případě distributora komerčních Linuxových her?
Zkrátka a dobře: pokud máte chuť tak do diskuse napište, za jakých podmínek je podle vás podobný projekt životaschopný? Hrajete rádi hry? Koupili byste si občas i nějakou tu komerční hru? Jak byste si přáli aby vypadal obecný přínos podobného projektu pro komunitu a pro Linux obecně?
Tiskni
Sdílej:
pokud proste nezacne nekdo vyrabet hry (programovat) primarne pro LinuxTo vůbec není třeba. Stačilo by, aby někdo příslušné manažery a vývojáře klepnul po hlavě a oni následně začali psát hry multiplatformně. Portování jako takové jsou vyhozené peníze a čas, když se to dá celé řešit lépe. Nejlépe je to vidět na UT2004. Co dělá icculus (autor portu)? Jen to přepíše do multiplatformních technologií, které by šly stejně dobře použít i na Windows.
... nejidealnejsi ...To jako nejlepší z ideálních? Tedy něco jako nejnejvyšší, nebo nejnejlepší, nejnejdelší nebo nejnejlevnější, tedy mezi nejlevnějšími najdeme to co je nejnejlevnější, jen nějak nechápu jak se to dělá, když mezi nejlevnějšími jsou všechny stejně levné, tedy pokud vůbec je jich víc než jedno a tedy i mezi ideálními (nejlepšími) není žádné nejideálnější a tedy více ideální než ideální.
O problematike komerčných linuxových hier sa sem už dlhšie chystám napísať nejaký zápis. Každopádne za Linux Game Publishing môžem povedať, že a) koncové ceny hier by sa zďaleka nemuseli pohybovať tak vysoko, ako bolo naznačené (distribútori majú výrazné zľavy); b) po doriešení rozsiahlych systémových zmien a ohlásení nových titulov (a ďalších vecí) sa črtá dostupnosť hier od LGP aj v ČR a SR & c) nejakú spoluprácu sme už spustili s ABCLInuxu -- Luboš Doležel (ktorý sa v problematike linuxových hier výborne orientuje) od nás dostáva recenzné kópie a časom by mali byť aj hry ako ceny do rôznych súťaží, apod. Bohužiaľ neviem uviesť presnejší časový termín, závisí to od viacerých ťažko vyspytateľných faktorov.
Čo sa týka online distribúcie, ktorú spomínal Luboš, viem momentálne zhruba o tom, že niektoré staré hry ponúka cez web id Software, online sa dá zakúpiť Penumbra, Defcon, aj pripravovaný Savage 2; všetky hry od LGP si pri kúpe cez Tux Games môžete aj stiahnuť (každopádne sa nevyhnete doručeniu krabicovej verzie) a budú určite dostupné aj cez CNR.com, keď ho Linspire konečne spustí (dosť možné je, že tam budú aj iné komerčné hry, každopádne neviem, nakoľko to bude použiteľné pre priaznivcov Gentoo, Arch Linuxu, apod.).
Takže chápu-li to dobře tak by v ČR měl svoje hry prodávat přímo Linux Game Publishing?
Jinak co se týká CNR.com tak to pojede jenom na podporovaných distribucích - protože tam dělají nějakou synchronizaci mezi CNR repozitáři a distribučními repozitáři. Viz schéma pro Ubuntu: http://media.linspire.com/cnr/images/CNR-system2.jpg
Co je pro to všechno potřeba zajistit? Vhodné prostory s připojením k internetu, nějaký ten switch a podobné věci... co dál?
Nebo by se k tomu dala využít (pronajmout) třeba nějaká internetová kavárna kam by se jenom pro ten účel na počítače nainstaloval Linux (na novou partišnu pochopitelně)?
třeba nějaká internetová kavárnaTak to byste tam asi pařili tak akorát Bash a SuperTuxe...
No s tím SuperTuxem... pokud bysme si dali za cíl vychovávat budoucí generace Linuxáků a zaměřili se na věkovou skupinu třeba 0-6 let.. záměr přejmenovali na "Akce tučňáček".. tak by to možná fungovat mohlo, ne?
Teď vážně: oni snad existují i nějaké PC herny (s Windowsama pochopitelně). Netuší někdo jestli je možnost si nějakou takovou hernu pronajmout? Kolik by to tak mohlo stát? Otázkou je, jak moc by byli nadšení kdybysme si tam chtěli nainstalovat svůj systém. Ale možná kdyby se ty akce pořádaly nějak pravidelně... Co myslíte?
o kterémžto silně pochybuju už jen proto, že na linux neexistuje žádná trochu slušná hra,Doom III, Quake IV, UT 2004, Neverwinter Nights, Gorky 17, Penumbra, Uplink, Darwinia, Defcon...? Je jich sice hodně málo, ale něco je.
„Je jich jednak málo“To nepopírám, psal jsem, že je jich hodně málo (pokud porovnáme množství komerčních her produkovaných pro Windows s množstvím komerčních her produkovaných pro GNU/Linux).
„a pak jde vesměs o staré hry. I když v době jejich vydání šlo o pecky.“Tak tomu trochu přizpůsobte slovník, řekl bych, že „trochu slušné“ jsou, sice nic moc a spíš nic než moc, natož nějaký zázrak, ale „trochu slušné“ to je. Třeba věci od Introversion Software typu Uplink či Defcon bych si docela i zahrál (Uplink jsem hrál chvíli a Defcon vůbec). Že to je celkově hodně slabé, to máte pravdu.
o kterémžto silně pochybuju už jen proto, že na linux neexistuje žádná trochu slušná hraUpadněte zpět do zimního spánku...