Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tak sem se rozhodl že sem přidám své začátky v linuxu, bohužel si vše budete moci přečíst až to nějak splácám ale někteří se budete divit..
Tak se do toho dáme:
Vše začalo asi před rokem takovým problémem který se nazýval windows (ten problém stále trvá), tudíš jsem se začal zajímat o další systémy, ihned mi padl do oka linux. Koupil jsem si mandrake 10.1 a pln nadšení nad dobře utracenou pětistovkou jsem došel domu, dal cd do mechaniky (po zálohování woken) a čekal na nabootovaní nového systému, avšak pěkně mi poklesla brada když se objevilo kritikal error
no nic, hrál jsem si asi týden, nic nešlo, tak nic, vzal jsem hdd a zašel ke kamarádovi, naformátoval disk, nainstaloval win xp, poté nové mandrake, vše bez problémů, nadšeně jsem došel domu, wokna to nerozchodily, linux jo. Bezva, wokna byli v provozu za necelou hodinu a už jsem byl v linuxu, seznámení bylo příjemné, jen ten modem nějak nejde, aha, na tenhle neni podpora, tak nic. Tím mi se mi na linuxy jen prášilo a já se jim věnoval čím dál méně protože ke studentskému životu potřebuji internet. Po určité době sem na ně jaksi zapomněl a další zahlcení woken si vyžádalo reinstalci a další formátování disku. Tím skončili mé začátky s linuxem.
Pak jsme měli základy linuxu ve škole, no nic, třeba se něco přiučím, tím jsem jen tak prolétl a pak přišli vánoce, ježíšek mi nadělil adsl a tím pádem wokna zase začali blbnout až skoro neběhali, znovu se objevil problém se zamrzáváním atd. Pak jsem se rozhodl znovu pro linux, zkoumal jsem zkoumal jsem až jsem přišel na pár věcí, pustil jsem si memtest a s otevřenou pusou jsem zíral na 142 chyb. 3patná paměť letěla do koše a třeba už to půjde, ale proč tam cpát rok starou distribuci, kamarád co nemá omezení na stahován ími stáhnul manrake 10.1, dále FC4 a další kamarád mi pujčil Debiana Sarge. Jůchů konečně bude po problémech. Vložil jsem dvd MDK10.1 a...... NÉÉÉÉÉÉÉÉÉ, už zase, FC to samé, debian jde, aspoň něco, joj, co to je za instalaci, nevadí, to zkusím.... aha tak nic. Následovalo reinstalování woken. Tak v čem je ten problém. A pak jsem na to přišel. Mám dvd-rom a cd-rw. Jedna na master, druhá slave, ale distribucím se to nějak nelíbilo, jednu jsem vypojil a ejhle, přes dosavadní stopku jsem se dostal. Huráááá, a sakra. Má dvd-romka neni schopná přečíst ani jedno dvd.
Další pauza a pujčil jsem si dvd vypalovačku. S pocitem výtezství sleduji instalaci MDK10.1 na mém pc. Instalace se povedla a už to nabíhá, vše v pohodě, jen malej problém. Jmenuje se USB modem Sagem F@st od telekomu. Tak to snad už někdo rozchodil, ještě jsem ze zvědavosti zkusil FC4 a pochodil jsem stejně. DVD pálku jsem musel vrátit. Dlouho dlouho jsem hledal naa netu jak rozchodit adsl přes ten modem, našel ale jaksi u mně to nejde. No nic, další příručka a vní jak nainstalovat debiana, FC4 šla pryč a na disk se koukla další distribuce, celkem sympatické to rozlišení 640*480, aha, ovladače to nezkousne, tak zase nic, a co ty starý mandrake, další distribuce se u mne ohřála, ta ani nenastartuje do grafického rozhraní. Ufff, to je blázinec, ale už jsem našel lepší návod na ten modem, ale to mi je k ničemu když MDK10.0 vůbec nekomikuje a na instalaci MDK10.1 nebo FC4 nemám dvd-rom, takže zase končím. Teď píšu zaraženě ve woknech a přemýšlím kdy se mi konečně podaří linuxy rozchodit bez problémů, zítra se vrací kamarád a snad mi zase půjčí to dvd. Já mu za to pujčím ty nové distribuce. Achjo, snad už to zkousne ty ovladače na modem.
Tak jsem to tu vypsal, co na to říkáte? Smůla co? Až se mi zase povede nějaký kousek tak ho sem připíšu ale ted jsem na mrtvém bodě, ale, JÁ UŽ CHCI LINUX, JÁ TY WOKNA NESNÁŠÍM.....
Tiskni
Sdílej:
Ve škole jsem si stáhl a domů donesl sadu d
(na disketách, jak jinak) a nainstaloval. Pak jsem sedl a radostně vyplodil céčkový program. Po důkladném prostudování manuálové stránky gcc(1)
jsem přešel do stádia doplňování direktiv #include
a ostraňování syntaktických chyb. Když bylo hotovo, usmíval se na mne kýžený soubor test
, i nelenil jsem, napsal jsem test
a… nic, jen se opět objevil prompt. O půl hodiny později byl program zredukován na úroveň klasického "Hello, World"… a pořád nic. Kdo si nikdy nepřipadal jako naprostý blbec, ať hodí kamenem. No, nakonec jsem na to přišel a od té doby už mne nenapadlo spouštět program z aktuálního adresáře, aniž bych před jeho jméno napsal nějakou cestu (i kdyby jen './
').
Ponaučení? Ani ve snu by mne tenkrát nenapadlo otravovat s takovým banálním problémem webové fórum (ehm, jak taky, v únoru 1995) nebo diskusní list, dokud bych se s tím nemořil aspoň týden… A ani pak bych to určitě neformuloval slovy "Zkusil jsem přeložit program a vono to nefunguje. Pls, pls, help, spěchá!!!!" Ale časy se mění…
na linuxy jen prášiloLinuxy nejsou, je jen jeden Linux (jádro operačního systému).
O to víc mě překvapilo, že takový Slackware má v cestě i aktuální adresář, pro uživatele s UID != 0. Tam by se ti to nestalo.Jo, to má. Ale moc nechápu proč a co z toho…
/usr/bin
, jednak je test
v bashi stejně jako builtin, takže má přednost. Ostatně, kdyby byl problém jen v tom, že aktuální adresář není v cestě, napsalo by to aspoň chybovou hlášku, od které by se dalo odpíchnout…
Reboot není takový problém. Horší bylo, když jsem jednou napsal halt
na špatné konzoli… Od té doby aspoň vím, že \h
v promptu roota má svůj význam… :-)
Od té doby aspoň vím, že \h
v promptu roota má svůj význam… :-)
Právě proto jsem si prompt obarvil. Pro kazdej pocitac jednu barvu a jsem spokojen, teda až na to, že barvičky pomalu začínají docházet