Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Snad z toho nebude flame, ale na druhou stranu tu žádný dlouho nebyl. Tak tedy, před pár týdny jsem si koupil nového miláčka a teď nevím co na něj.
Situace je následující. Na disku mám WinXP které už mám uzpůsobené k obrazu svému, jako další mám na disku oddíl asi 8giga vyhrazený pro linux s tím že počítám s tím, že časem to bude obráceně (linux celý disk a win jenom na části). Velkou zradou tohoto ntb je ati chipset a grafická karta. zatím jsem tu zkoušel Suse 10.2 kde jsem se setkal s dost problémy a to mě uplně odradilo od toho abych se zatěžoval zprovozňováním wifi, čtečky karet, 3D akcelerace a dalších věcí. Pak mi to nedalo a protože je SuSE taková user-friendly tak jsem zkusil 10.1 a tam to pěkně všetko šlapalo od začátku (myš, zvuk...) ale problém byl že jsem si disk nechal rozdělit instalátorem a jaksi nebylo místo na kernel-sources, gcc a také to celkově nebylo zrovna moc rychlé.
Nyní tak koukám po různých distribucích a hledám co by mohlo jít. Dost se mi líbí obrázky z Mandrivy 2007 ale mandrivu jsem opustil u verze myslím 10.2 a už jsem se k ní moc nechtěl vracet ale nevím co se změnilo a co ne. Ubuntu, Kubuntu jsem zkoušel a nechci říkat že se mi nelíbí, Kubuntu jsem velmi dlouho používal a dost jsem si na něj zvykl ale...
Teď koukám na dvd Aurox 12.0 a přemýšlím že bych ho zkusil, v podstatě za to nic nedám ale s fedorou jsem flirtoval někdy kolem verze 4 a i když na mě v tu dobu udělala velmi dobrý dojem, narazil jsem v té době na nedostatek dokumentace, for, a wiki v jazyce českém. Aurox co jsem se dočetl je velmi přátelský, jednoduchý a dost určený pro hráče. Nevím také jak je na tom s rychlostí
Jednou z posledních možností kterou bych někdy rád vyzkoušel je Archlinux, bohužel, i když s linuxem pracuji nějaký ten čas, vždy to bylo spíše na uživatelské úrovni a pokusy většinou končily nestabilitou systému, případně hůže. V konfigurácích se zrovna moc rád nehrabu, ale když na to přijde tak jednou za čas mi to moc nevadí pokud vím přesně co a jak dle nějaké dokumentace či návodu. Ovšem dost se bojím instalace protože i když mám zálohu lespon části disku, bojím se že něco špatně nakliknu a budu beze všeho. Ale jinak se mi velmi líbí celková myšlenka archu.
Tímto bych chtěl vaše poznatky ohledně myšlenky co na tento notebook, aby to šlapalo rychle, vše bylo userfriendly, aktuální. Dále jestli nevíte jestli mi na tom případně pojede XGL. Pokud neporadíte tak neva, třeba aspon bude dobrej flame
Tiskni
Sdílej:
s fedorou jsem flirtoval někdy kolem verze 6
Verse 6 jestě jaksi nestačila vyjít
Veškeré Free varianty SuSE, Mandriva, Fedora a dalších jsou jen takové ořezané demo placených produktůHláška roku? :P
...nahrazení winXP, Používání opery, hudba, filmy, tvorba webu, openoffice, nic extra. ..potřebuji IE!!! ale vím že pod wine se dá spustit.IE není problém buď přes winetools nebo přes iex4linux
Občas ještě na odreagování ET... nevím co to je :)
..Rád bych taky zkusil xgl.... Jak je to teď u verze 2007?2007 jsem nezkoušel. Používám fedoru, ale jistě se tu někdo s čerstvými zkušenostmi najde..
Jináč Aurox..moc dobrý dojem na mne neudělal.No právě. Jinak co se týče požadavků nebude to vše asi hned ale postupně. Chce to trochu trpělivosti a učení se.
Ale když už se to jednou funguje, tak to funguje pořád (narozdíl od jednoho nejmenovaného jiného os :))Respektive, do té doby, než tě začne pálit dobré bydlo a přejdeš na unstable verzi svojí distribuce