V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Chci aby jeden web co jsem dělal vypadal hezky... no a spoustu lidem přijdou velké fonty co tam jsou teď "trapné"... jak jste na tom vy? Mě teda ty časy kdy se nastavilo "font: 8pt Arial" aby to vypadalo "profi" děsí... ale asi s tím budu muset něco udělat.
Udělal jsem galerii mému otci (nechci dělat reklamu, ale kdo se chce mrknout: www.sigut.net)... já mám ve svojem Firefoxu natvrdo nějaké fonty jak mi vyhovují a v CSS toho webu jsem nenastavoval absolutní velikost fontu, jen odstupňoval nadpisy... ale jinde (klasická kombinace Win+IE) jsou fonty dost veliké a působí to až nepěkně...
Jak to vypadá u vás? Velké či malé? Myslíte, že bych měl měl do CSS přidat nějaké font-size: Něco pt? nebo tak něco? Napadlo mě dam dát nějaké ikony lupy na zmenšování/zvětšování textu...
Zajímá mě, jaký na to máte názor, díky
Tiskni
Sdílej:
U mne to vypadá dobře, ale to bude možná tím, že mám nastavenou velikost písma v prohlížeči na takovou, jaká mi vyhovuje. Což jes bohužel spíš výjimka.
Hlavně tam nenastavujte (základní) velikost písma na něco jako '90%
' nebo '0.9em
'. Za to by měly být tělesné tresty.
Hlavně tam nenastavujte (základní) velikost písma na něco jako 'Proc? Pouzivam 0.7em a nikdy jsem nemel problem (jednou jsem to musel snizit na 0.69em). Podle me je to lepsi, nez to natvrdo psat v px nebo pt.90%
' nebo '0.9em
'. Za to by měly být tělesné tresty.
0.7em
' znamená…
Ne, to správná logika samozřejmě není. Podle mého názoru je to paskvil a sám to tak nedělám.Opet pan dokonaly. Hlavne ze ten styl, co sis vybral pro svuj blog, nedovoli zmenit treba ve FF velikost fontu v textu prispevku ani kdyz povolim strankam pouzivat vlastni pisma. Zamet si pred vlastnim prahem, frajirku.
* {font-size: XXpt}
, vše odstatní odstupňuj pomocí jednotky em či procent. Když se uživateli bude zdát písmo malé/velké, může si ho nastavit pomocí vlastně definovaných CSS pro danou stránku, což umožňuje každý moderní prohlížeč (včetně IE7). Jinak nastavování velikosti písma v pt je snad nejlepší. Na všech monitorech s jakýmkoliv rozlišením při správném nastavení dpi je jeho velikost stejná.
font-family: XYZ, sans-serif
', je to IMHO zcela v pořádku. Prostě říkáte "použij bezpatkové písmo, přednostně XYZ, není-li k dispozici, pak podle vlastního výběru".
Autor stránek by uživateli IMHO neměl kecat ani do rodiny fontů, natožpak do toho, který konkrétní font použít.Tak co kdybychom se uplne vykaslali na estetiku webu? Nemluvim o velikostech fontu, tam jde o pouzitelnost a citelnost. Gumovy layout se vetsinou udelat da, kdyz si clovek da zalezet, takze ty velikosti se daji... Ale nepouzivat konkretni fonty a rodiny, to je jako kdybys chtel, aby umelec udelal obraz bez barev a pak prodaval jeho kopie s tim, at si kazdy ty barvy do obrazu doplni sam... kazdy pak ten obraz ma asi tak, jak byse mu libil, ale jaksi to popira smysl tvorby toho dila. Design je umeni.
body
a obyčejných textů na 100 % (tj. žádnou velikost nenastavujte), a nadpisy, zvyýraznění nebo poznámky určete relativní změnou velikosti písma (procenta, ex
, em
). Tak se použije velikost písma, kterou si nastavil uživatel, který asi nejlépe ví, co se mu dobře čte.