Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Chci aby jeden web co jsem dělal vypadal hezky... no a spoustu lidem přijdou velké fonty co tam jsou teď "trapné"... jak jste na tom vy? Mě teda ty časy kdy se nastavilo "font: 8pt Arial" aby to vypadalo "profi" děsí... ale asi s tím budu muset něco udělat.
Udělal jsem galerii mému otci (nechci dělat reklamu, ale kdo se chce mrknout: www.sigut.net)... já mám ve svojem Firefoxu natvrdo nějaké fonty jak mi vyhovují a v CSS toho webu jsem nenastavoval absolutní velikost fontu, jen odstupňoval nadpisy... ale jinde (klasická kombinace Win+IE) jsou fonty dost veliké a působí to až nepěkně...
Jak to vypadá u vás? Velké či malé? Myslíte, že bych měl měl do CSS přidat nějaké font-size: Něco pt? nebo tak něco? Napadlo mě dam dát nějaké ikony lupy na zmenšování/zvětšování textu...
Zajímá mě, jaký na to máte názor, díky
Tiskni
Sdílej:
U mne to vypadá dobře, ale to bude možná tím, že mám nastavenou velikost písma v prohlížeči na takovou, jaká mi vyhovuje. Což jes bohužel spíš výjimka.
Hlavně tam nenastavujte (základní) velikost písma na něco jako '90%
' nebo '0.9em
'. Za to by měly být tělesné tresty.
Hlavně tam nenastavujte (základní) velikost písma na něco jako 'Proc? Pouzivam 0.7em a nikdy jsem nemel problem (jednou jsem to musel snizit na 0.69em). Podle me je to lepsi, nez to natvrdo psat v px nebo pt.90%
' nebo '0.9em
'. Za to by měly být tělesné tresty.
0.7em
' znamená…
Ne, to správná logika samozřejmě není. Podle mého názoru je to paskvil a sám to tak nedělám.Opet pan dokonaly. Hlavne ze ten styl, co sis vybral pro svuj blog, nedovoli zmenit treba ve FF velikost fontu v textu prispevku ani kdyz povolim strankam pouzivat vlastni pisma. Zamet si pred vlastnim prahem, frajirku.
* {font-size: XXpt}
, vše odstatní odstupňuj pomocí jednotky em či procent. Když se uživateli bude zdát písmo malé/velké, může si ho nastavit pomocí vlastně definovaných CSS pro danou stránku, což umožňuje každý moderní prohlížeč (včetně IE7). Jinak nastavování velikosti písma v pt je snad nejlepší. Na všech monitorech s jakýmkoliv rozlišením při správném nastavení dpi je jeho velikost stejná.
font-family: XYZ, sans-serif
', je to IMHO zcela v pořádku. Prostě říkáte "použij bezpatkové písmo, přednostně XYZ, není-li k dispozici, pak podle vlastního výběru".
Autor stránek by uživateli IMHO neměl kecat ani do rodiny fontů, natožpak do toho, který konkrétní font použít.Tak co kdybychom se uplne vykaslali na estetiku webu? Nemluvim o velikostech fontu, tam jde o pouzitelnost a citelnost. Gumovy layout se vetsinou udelat da, kdyz si clovek da zalezet, takze ty velikosti se daji... Ale nepouzivat konkretni fonty a rodiny, to je jako kdybys chtel, aby umelec udelal obraz bez barev a pak prodaval jeho kopie s tim, at si kazdy ty barvy do obrazu doplni sam... kazdy pak ten obraz ma asi tak, jak byse mu libil, ale jaksi to popira smysl tvorby toho dila. Design je umeni.
body
a obyčejných textů na 100 % (tj. žádnou velikost nenastavujte), a nadpisy, zvyýraznění nebo poznámky určete relativní změnou velikosti písma (procenta, ex
, em
). Tak se použije velikost písma, kterou si nastavil uživatel, který asi nejlépe ví, co se mu dobře čte.