Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Chtěl bych poprosit někoho moudrého kdo by mi vysvětlil jak se to má kolem fontů... vždycky to řeším apt-get install msttfcorefonts, ale mají podivnou licenci a už se mi nějak okoukaly. Ostatní ttf jsou kostrbaté...
Teď jsem nainstalil Ubuntu 8.04, ale stejná situace je vždycky. Nemám rád vyhlazování fontů (mám noťas), takže ho vypnu. A všechny fonty se rázem z rozmazaných změní na kostrbaté:) A to mluvím o truetype (ttf) fontech jako ttf-bitstream-vera, ttf-dejavu a tak...
Poflakajuje se kolem toho spousta pojmů jako hinting, freetype a tak... freetype jsem za dávných časů zkoušel kompilit s těma patentovanýma a zlýma volbama... ale myslím si, že je v pořádku, když se ty microsoftí zobrazují dobře...?
Přikládám obrázek:
Dole napsáno Verdanou (pěkné), nahoře Liberation Sans (hnusné). Takhle se to zobrazuje všude, takže to není chyba OO.org...
Díky moc všem, kteří mi to finálně osvětlí
Tiskni
Sdílej:
vypnutém
Píšu zapnutém
Ano vidím tam velký problém. Kolem svislých linek jsou zelené čáry. Kolem oblých zase dočervena.Proti _tomu_ jsem se ohradil ve svých příspěvcích, protože z té věty vyplývá, že nerozumíš tomu jak funguje subpixel hinting a kritizuješ to barevné zobrazení (co vidíš u sebe) jako chybu.
Já vím k čemu tam mají být. Jenže tuto svou úlohu neplní.Ale oni svou úlohu plní
Taky mě štve balík… jsou tam… fonty… pak je vidí aplikace jako třeba firefox a sem tam je použije…Firefox používá pango, které používá fontconfig. Fontconfig mimo jiné umí tu věc, že mu zadáte masku fontu a on vrátí seznam fontů, které jí odpovídají. Které fonty to budou a v jakém pořadí, lze ovlivnit v /etc/fonts. Pokud nechcete, aby některé fonty byly timto systémem dostupné, přidejte si tam element rejectfont shodující se nechtěnými fonty:
<selectfont> <rejectfont> <pattern> <patelt name="foundry"> <string>urw</string> </patelt> </pattern> </rejectfont> </selectfont>Funkčnost si můžete ověřit příkazem
fc-list :foundry=urw family foundry
.
<alias binding="same"> <family>Palatino</family> <accept><family>URW Palladio L</family></accept> </alias>Takže aplikace, která bude chtít font z rodiny Palatino, tak dostane podstrčený font z rodiny Palladio.