V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Chtěl bych poprosit někoho moudrého kdo by mi vysvětlil jak se to má kolem fontů... vždycky to řeším apt-get install msttfcorefonts, ale mají podivnou licenci a už se mi nějak okoukaly. Ostatní ttf jsou kostrbaté...
Teď jsem nainstalil Ubuntu 8.04, ale stejná situace je vždycky. Nemám rád vyhlazování fontů (mám noťas), takže ho vypnu. A všechny fonty se rázem z rozmazaných změní na kostrbaté:) A to mluvím o truetype (ttf) fontech jako ttf-bitstream-vera, ttf-dejavu a tak...
Poflakajuje se kolem toho spousta pojmů jako hinting, freetype a tak... freetype jsem za dávných časů zkoušel kompilit s těma patentovanýma a zlýma volbama... ale myslím si, že je v pořádku, když se ty microsoftí zobrazují dobře...?
Přikládám obrázek:
Dole napsáno Verdanou (pěkné), nahoře Liberation Sans (hnusné). Takhle se to zobrazuje všude, takže to není chyba OO.org...
Díky moc všem, kteří mi to finálně osvětlí
Tiskni
Sdílej:
vypnutém
Píšu zapnutém
Ano vidím tam velký problém. Kolem svislých linek jsou zelené čáry. Kolem oblých zase dočervena.Proti _tomu_ jsem se ohradil ve svých příspěvcích, protože z té věty vyplývá, že nerozumíš tomu jak funguje subpixel hinting a kritizuješ to barevné zobrazení (co vidíš u sebe) jako chybu.
Já vím k čemu tam mají být. Jenže tuto svou úlohu neplní.Ale oni svou úlohu plní
Taky mě štve balík… jsou tam… fonty… pak je vidí aplikace jako třeba firefox a sem tam je použije…Firefox používá pango, které používá fontconfig. Fontconfig mimo jiné umí tu věc, že mu zadáte masku fontu a on vrátí seznam fontů, které jí odpovídají. Které fonty to budou a v jakém pořadí, lze ovlivnit v /etc/fonts. Pokud nechcete, aby některé fonty byly timto systémem dostupné, přidejte si tam element rejectfont shodující se nechtěnými fonty:
<selectfont> <rejectfont> <pattern> <patelt name="foundry"> <string>urw</string> </patelt> </pattern> </rejectfont> </selectfont>Funkčnost si můžete ověřit příkazem
fc-list :foundry=urw family foundry
.
<alias binding="same"> <family>Palatino</family> <accept><family>URW Palladio L</family></accept> </alias>Takže aplikace, která bude chtít font z rodiny Palatino, tak dostane podstrčený font z rodiny Palladio.