Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Občas by člověk potřeboval něco naprogramovat v BASHi a nepamatuje si, nedělá to často a tak. No a k tomu by se mu hodily nějaké tu základní konstrukce vytesané do webu. Třeba zrovna dnes jsem hledal způsob jak se pracuje s proměnými jejichž název je v nějaké proměné. Paradoxní, že jsem hledal svůj vlastní příspěvek a v něm obsažený příklad.
#!/bin/bash foo () { local var=BAR_$1 eval $var=$2 echo ${!var} } foo Ahoj svete # melo by vypsat "svete" # uvnitr funkce by mela vzniknout promenna # BAR_Ahoj="svete" echo $BAR_Ahoj exit 0
Jak se vždy přepnout do adresáře kde je umístěn script a dělat cosik relativně k tomuto adresáři?
# go to root directory of project origdir=$(pwd) cd ${0%/*}
Co udělat s parametrem od uživatele, když nám zadá cestu k nějakému souboru (když relativní tak zpravidla relativní k původnímu umístění).
[ ${1:0:1} == '/' ] && filename=$1 || filename=$origdir/$1
Ať se stane cokoli, měli bychom po sobě uklidit. Teda pokud se nebjeví nějakej "umětel" a nepošle nám SIGKILL.
#exit clean clean() { rm -rf $clist $dlist $packdir } trap clean EXIT
Něco málo k hezkým chybovým hláškám.
#error messages error() { local exitcode=$1 shift [ $exitcode != 0 ] && local prefix="error $exitcode:" errormsg "$prefix $@" exit $exitcode } errormsg() { echo "${0##*/}: $@" >&2 ; }
Občas se hodí udělat ten program trochu ukecanější.
#debug info debug() { [ "$debug" == 1 ] && errormsg "debug: $@" } debugvar() { for i do debug "${IFS:1:1}variable $i: '${!i}'" done }
Tohle už tu bylo, ale trocha opakování ještě nikoho nezabila.
# usage usage() { cat >&2 <<EOF Usage: ${0##*/} [switches] [release_type] -h | --help print help -c | --create print template for defined files list (to stdout) -l <filename> | --listfile=<filename> determine alternative filename for listfile -t | --test only test listfile -d | --debug print debug informations EOF [ $# -ge 1 ] && exit $1 } # get options params=$( getopt -n "${0##*/}" -l help,create,listfile:,test,debug -o hcl:td -- "$@" ) [ $? != 0 ] && usage 1 # remove quotes eval set -- "$params" unset params # handle parameters while : do case "$1" in -h|--help) usage 0;; -c|--create) create_listfile ;; -l|--listfile) shift [ ${1:0:1} == '/' ] && listfile=$1 || listfile=$origdir/$1 ;; -t|--test) test=1;; -d|--debug) debug=1;; --) shift; break ;; *) error 32 "Internal Error: Inconsistent getopt params!";; esac shift done
A to je pro dnešek vše přátelé.
Tiskni
Sdílej:
tak by jsmeEt tu, Brute?