NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Dnes to bude jen taková drobnost. Implementace basename a ověření platného jména proměné.
Občas by člověk potřeboval něco naprogramovat v BASHi a nepamatuje si, nedělá to často a tak. No a k tomu by se mu hodily nějaké tu základní konstrukce vytesané do webu.
Tak jsem zase potřeboval něco naprogramovat. Člověk by si řekl, když nevím jak na to v bashi, použij něco silnějšího, třeba perl. Ale to bych nebyl já, kdybych to aspoň nezkusil. Takže máme nějaký textový soubor s daty z měření a v něm za komentářem jsou popisky jednotlivých sloupečků. Kdyby to byla jen jedna série s jedněmi popisky, tak je to naprosto jednoduché, ale těch sérií je víc a jak na potvoru každá má jiné popisky. No a já z toho chci vytvořit příkaz pro gnuplot s tím, že si uživatel může vybrat kterou sérii a který sloupeček chce zobrazit. To vyžaduje mít možnost načíst jednotlivé popisky do proměných a pak se přes indexy k nim dostat při zpracování parametrů na příkazovém řádku.
Občas je potřeba udělat ve scriptu zpracování parametrů a když už, tak pořádně. Nejdřív jsem to dělal všechno přes bash a jeho expanze a dokázal jsem si udělat prakticky cokoli, co jsem si usmyslel, ale bylo to trošku nepřehledné a pracné. A pak jsem objevil getopt (getopts v bashi je taková hračka, která mě teda rozhodně neuspokojila).
V článku jsem se dočetl o zajímavé knížce a nejen já. Kolega ji dokonce pořídil do firmy. Tak jsem si v ní zalistoval. Narazil jsem na dobrej příklad kdy nepoužít sed. Je to hned první příklad použití editoru sed 3.4.1 Vyhledávání souborů v adresářích v PATH.