Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dnes to bude jen taková drobnost. Implementace basename a ověření platného jména proměné.
Basename je součástí coreutils a jeho binárka zpravidla nemá víc jak nějakých 13kB. Standardní použití v shelu většinou vypadá tak, že se zavolá v rámci subshellu a jeho výsledek použije přímo v parametru nějakého příkazu nebo pro přiřazení do proměné. Pokud to v příslušném scriptu uděláme jen párkrát, nic se neděje. Pokud se to však musí udělat třeba tisíckrát, tak už nás může zajímat, že se shell musí forknout a zavolat exec na binárku basename
. Přitom samotné vlastnosti bourne shellu dosažení stejného efektu umožňuje. Nejlepšího výsledku (nejrychlejšího provedení) lze samozřermě dosáhnout přímo v kódu.
purename="${1%/}" # bugfix pro adresáře s / nakonci purename="${purename##*/}" # odstranění adresáře purename="${purename%$2}" # odstranění přípony (může být třeba i v proměnné nebo parametru)
Pokud si někdo chce udělat funkci, která bude děla to samé jako basename, tak může
basename() { set -- "${1%$2}"; set -- "${1%/}"; echo ${1##*/}; }
Ale má to háček. Při použití této funkce ji stejně zpravidla použijete uvnitř $() a to je zase fork, i když si ušetříte exec(basename)
. Výjimkou jsou přesměrování typu basename bla/bla/bla.bla >>soubor.txt
I když tady by bylo před celým cyklem vhodné udělat exec >>soubor.txt
nebo do něj přesměrovat cyklus [for|while] ... done >>soubor.txt
Pro přiřazení do proměnné by bylo vhodnější si udělat speciální funkcičku, která by název proměnné dostala jako parametr, nebo to udělat přímo v kódu jak je uvedeno na začátku. Taková funkcička může vypadat třeba takto:
basenameset() { set -- "$1" "${2%$3}" set -- "$1" "${2%/}" case "$1" in [^a-zA-Z]*|*[^a-zA-Z0-9]*|case|do|done|elif|else|esac|fi|for|function|if|in|select|then|until|while|time);; # špatné jméno proměnné ?*) eval $1=\"${2##*/}\";; # správné jméno proměnné (neprázdné) esac }
A tím jsme se dostali oslým můstkem k druhé úloze, ověření platného jména proměnné.
A když už se bavíme o rychlosti, tak pár testíků.
$ for((i=0;$i<10000;i++)); do touch zbytecne_dlouhej_prefix_$i; done $ cat basename.sh #!/bin/bash dir="${1:-.}" for i in "${dir%/}/"* do a="$(basename "$i")" done $ cat basename_in_shell.sh #!/bin/bash basename() { set -- "${1%$2}"; echo ${1##*/}; } dir="${1:-.}" for i in "${dir%/}/"* do a="$(basename "$i")" done $ cat basenameset.sh #!/bin/bash basenameset() { set -- "$1" "${2%$3}" case "$1" in [^a-zA-Z]*|*[^a-zA-Z0-9]*);; ?*) eval $1=\"${2##*/}\";; esac } dir="${1:-.}" for i in "${dir%/}/"* do basenameset a "$i" done $ time ./basename.sh real 0m17.545s user 0m5.410s sys 0m10.020s $ time ./basename_in_shell.sh real 0m10.081s user 0m3.120s sys 0m5.400s $ time ./basenameset.sh real 0m1.461s user 0m1.350s sys 0m0.010s $Myslím, že je to názorné tak akorát. Nakonec zas až tak moc mini ta laskonka není rozsahem, pouze obsahem.
Tiskni
Sdílej:
$ basename2() { set -- "${1%$2}"; echo ${1##*/}; } $ basename2 /usr/bin/ $ basename /usr/bin/ bin
$ basenameset /usr/bin/ $tedy prázdný řetězec.
$ basenameset a /usr/bin/ $ echo $a
$ cat basename.py #!/usr/bin/env python import os for file in os.listdir('.'): a = os.path.basename('./' + file) $ time ./basenameset.sh real 0m3.417s user 0m3.152s sys 0m0.096s $ time ./basename.py real 0m0.343s user 0m0.252s sys 0m0.076sTakže v Pythonu je to asi tak desetkrát rychlejší. O složitosti nemluvě. Ale je pravda, že to není úplně _přesně_ totéž.
basename_in_shell.sh
. Myslým, že se budete dost divit. Mimochodem perlivé #!/usr/bin/env perl use File::Basename; $a=basename($_) foreach (<.*>);je o 5% rychlejší :) (Což bude nejspíš stejně způsobeno o chlup rychlejším natažením perl interpretru než pythonu)
#!/usr/bin/env perl use File::Basename; $a=basename($_) foreach (<*>);což je jen o cca 2% rychlejší.