Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Věděl jsem, že podpora pro tento DVB-T přijímač je až v posledních verzích jader a tak jsem nejprve provedl update svého jádra na verzi 2.6.16 (mám Mandrivu 2006) ze Seerofouls. K mému překvapení však po zasunutí přijímače do USB karta nefungovala. Začal jsem pročítat diskuze a tam jsem zjistil něco o tom, že existuje několik variant těchto přijímačů. Přes lsusb
jsem zjistil, že můj je produktem 0x022a a tento je podporován až od jádra 2.6.17 Nu což, stáhnul jsem si vanilla jádro a chtěl jsem poprvé zkusit kompilaci vlastního jádra.
Protože o kompilaci jádra nic nevím a notebook jsem na víkend potřeboval, zkusil jsem pročítat zdrojáky od jádra 2.6.17 a zjistil jsem, že by nebyl problém přenést změny z modulu dvb-usb-dtt200u do zdrojáků staršího jádra 2.6.16. Zkusil jsem to a pomocí make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules
a následného make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules_install
se tak i zadařilo a nově zkompilovaný modul jsem pouze upravil do požadovaného tvaru dvb-usb-dtt200u.ko.gz
a DVB-T přijímač začal fungovat
Takže jsem teď ve stavu, kdy mi DVB-T funguje, ale přece jen ve mně hlodá průzkumník a chtěl bych si zkusit zkompilovat jádro vlastní, šité na míru mému notebooku (Acer Aspire 1524WLMi). Určitě to nebude problém a po stažení pár dokumentů to vypadá na docela jednoduchou práci. S jednou věcí si ale nejsem jistý - notebook obsahuje procesor AMD Athlon 64. V konfiguraci jádra si můžu zvolit Processor type na Opteron/Athlon64
tak, aby bylo optimalizované na můj procesor. Bude kompilace s tímto nastavením znamenat, že budu mít zkompilované 64-bitové jádro? Bude mi po nabootování s tímto novým jádrem fungovat moje stávající 32-bitová distribuce? Možná to jsou pro někoho pitomý otázky, ale já na ně odpověď opravdu neznám. Pokud mi to někdo objasní, popř. vysvětlí s jakou podporou procesoru zkompilovat své první vlastní jádro, budu mu moc vděčný.
Jinak tento DVB-T přijímač funguje ve spojení s Kaffeine naprosto bez problémů, jen jsem musel zaktualizovat soubor cz-Praha, protože moje verze Kaffeine obsahovala zastaralou konfiguraci.
DOPLNĚNO:
Uvedený přijímač stál cca 1800Kč,- s DPH. Umí pracovat s DVB-T signálem (televize + rádio). Vzhledem k absenci HW MPEG2 dekodéru, je potřeba trošku rychlejší CPU. I tak ale zatížení na AMD Athlon 64 3000+ kolem 15% a dá se při tom normálně pracovat (mluvím o přehrávání TV). Obraz bez problémů, ale je to dáno i kvalitou signálu v lokalitě mého bydliště (Vršovice). Za celý víkend ani jednou nepadl. Pro přehrávání používám Kaffeine. Zkoušel jsem úspěšně i MPlayer.Nahrávání v obou uvedených programech bez problémů.Rozměrově podobné obyčejnému USB Flashdisku. V balení anténa a USB prodlužovací kabel.
Tiskni
Sdílej: