Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Věděl jsem, že podpora pro tento DVB-T přijímač je až v posledních verzích jader a tak jsem nejprve provedl update svého jádra na verzi 2.6.16 (mám Mandrivu 2006) ze Seerofouls. K mému překvapení však po zasunutí přijímače do USB karta nefungovala. Začal jsem pročítat diskuze a tam jsem zjistil něco o tom, že existuje několik variant těchto přijímačů. Přes lsusb
jsem zjistil, že můj je produktem 0x022a a tento je podporován až od jádra 2.6.17 Nu což, stáhnul jsem si vanilla jádro a chtěl jsem poprvé zkusit kompilaci vlastního jádra.
Protože o kompilaci jádra nic nevím a notebook jsem na víkend potřeboval, zkusil jsem pročítat zdrojáky od jádra 2.6.17 a zjistil jsem, že by nebyl problém přenést změny z modulu dvb-usb-dtt200u do zdrojáků staršího jádra 2.6.16. Zkusil jsem to a pomocí make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules
a následného make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules_install
se tak i zadařilo a nově zkompilovaný modul jsem pouze upravil do požadovaného tvaru dvb-usb-dtt200u.ko.gz
a DVB-T přijímač začal fungovat
Takže jsem teď ve stavu, kdy mi DVB-T funguje, ale přece jen ve mně hlodá průzkumník a chtěl bych si zkusit zkompilovat jádro vlastní, šité na míru mému notebooku (Acer Aspire 1524WLMi). Určitě to nebude problém a po stažení pár dokumentů to vypadá na docela jednoduchou práci. S jednou věcí si ale nejsem jistý - notebook obsahuje procesor AMD Athlon 64. V konfiguraci jádra si můžu zvolit Processor type na Opteron/Athlon64
tak, aby bylo optimalizované na můj procesor. Bude kompilace s tímto nastavením znamenat, že budu mít zkompilované 64-bitové jádro? Bude mi po nabootování s tímto novým jádrem fungovat moje stávající 32-bitová distribuce? Možná to jsou pro někoho pitomý otázky, ale já na ně odpověď opravdu neznám. Pokud mi to někdo objasní, popř. vysvětlí s jakou podporou procesoru zkompilovat své první vlastní jádro, budu mu moc vděčný.
Jinak tento DVB-T přijímač funguje ve spojení s Kaffeine naprosto bez problémů, jen jsem musel zaktualizovat soubor cz-Praha, protože moje verze Kaffeine obsahovala zastaralou konfiguraci.
DOPLNĚNO:
Uvedený přijímač stál cca 1800Kč,- s DPH. Umí pracovat s DVB-T signálem (televize + rádio). Vzhledem k absenci HW MPEG2 dekodéru, je potřeba trošku rychlejší CPU. I tak ale zatížení na AMD Athlon 64 3000+ kolem 15% a dá se při tom normálně pracovat (mluvím o přehrávání TV). Obraz bez problémů, ale je to dáno i kvalitou signálu v lokalitě mého bydliště (Vršovice). Za celý víkend ani jednou nepadl. Pro přehrávání používám Kaffeine. Zkoušel jsem úspěšně i MPlayer.Nahrávání v obou uvedených programech bez problémů.Rozměrově podobné obyčejnému USB Flashdisku. V balení anténa a USB prodlužovací kabel.
Tiskni
Sdílej: