Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Věděl jsem, že podpora pro tento DVB-T přijímač je až v posledních verzích jader a tak jsem nejprve provedl update svého jádra na verzi 2.6.16 (mám Mandrivu 2006) ze Seerofouls. K mému překvapení však po zasunutí přijímače do USB karta nefungovala. Začal jsem pročítat diskuze a tam jsem zjistil něco o tom, že existuje několik variant těchto přijímačů. Přes lsusb
jsem zjistil, že můj je produktem 0x022a a tento je podporován až od jádra 2.6.17 Nu což, stáhnul jsem si vanilla jádro a chtěl jsem poprvé zkusit kompilaci vlastního jádra.
Protože o kompilaci jádra nic nevím a notebook jsem na víkend potřeboval, zkusil jsem pročítat zdrojáky od jádra 2.6.17 a zjistil jsem, že by nebyl problém přenést změny z modulu dvb-usb-dtt200u do zdrojáků staršího jádra 2.6.16. Zkusil jsem to a pomocí make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules
a následného make SUBDIRS=drivers/media/dvb modules_install
se tak i zadařilo a nově zkompilovaný modul jsem pouze upravil do požadovaného tvaru dvb-usb-dtt200u.ko.gz
a DVB-T přijímač začal fungovat
Takže jsem teď ve stavu, kdy mi DVB-T funguje, ale přece jen ve mně hlodá průzkumník a chtěl bych si zkusit zkompilovat jádro vlastní, šité na míru mému notebooku (Acer Aspire 1524WLMi). Určitě to nebude problém a po stažení pár dokumentů to vypadá na docela jednoduchou práci. S jednou věcí si ale nejsem jistý - notebook obsahuje procesor AMD Athlon 64. V konfiguraci jádra si můžu zvolit Processor type na Opteron/Athlon64
tak, aby bylo optimalizované na můj procesor. Bude kompilace s tímto nastavením znamenat, že budu mít zkompilované 64-bitové jádro? Bude mi po nabootování s tímto novým jádrem fungovat moje stávající 32-bitová distribuce? Možná to jsou pro někoho pitomý otázky, ale já na ně odpověď opravdu neznám. Pokud mi to někdo objasní, popř. vysvětlí s jakou podporou procesoru zkompilovat své první vlastní jádro, budu mu moc vděčný.
Jinak tento DVB-T přijímač funguje ve spojení s Kaffeine naprosto bez problémů, jen jsem musel zaktualizovat soubor cz-Praha, protože moje verze Kaffeine obsahovala zastaralou konfiguraci.
DOPLNĚNO:
Uvedený přijímač stál cca 1800Kč,- s DPH. Umí pracovat s DVB-T signálem (televize + rádio). Vzhledem k absenci HW MPEG2 dekodéru, je potřeba trošku rychlejší CPU. I tak ale zatížení na AMD Athlon 64 3000+ kolem 15% a dá se při tom normálně pracovat (mluvím o přehrávání TV). Obraz bez problémů, ale je to dáno i kvalitou signálu v lokalitě mého bydliště (Vršovice). Za celý víkend ani jednou nepadl. Pro přehrávání používám Kaffeine. Zkoušel jsem úspěšně i MPlayer.Nahrávání v obou uvedených programech bez problémů.Rozměrově podobné obyčejnému USB Flashdisku. V balení anténa a USB prodlužovací kabel.
Tiskni
Sdílej: