V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ze začátku boj, posléze marnost a nakonec úžas nad jednoduchým řešením - toť mé pokusy o rozchození Flash ve Firefoxu (64-bitovém) na x86_64
Jedním z důvodů (vlastně jediným), proč mi na disku zůstávaly Windows, bylo účetnictví. Vzhledem k tomu, že jednoduché účto pro Linux, které by mi vyhovovalo, jsem nenašel, používal jsem Money. Od jisté doby spolupracuju na jednom projektu, který byl primárně vyvíjen pro potřeby personálních agentur, ale vzhledem ke komplexnosti obsahuje i finanční modul, který umožňuje vedení jednoduchého účetnictví (faktury, pokladna, banka, majetek a sklad). Tímto projektem je Blahovec.NET
Včera jsem po dlouhé době musel nabootovat do Windows kvůli známýmu. Už při bootu mi bylo divný, že si Windows kontrolujou integritu systému. Nechal jsem to proběhnout, ukázal, co bylo potřeba a bootoval do Linuxu. K mému překvapení se boot zastavil bez jediné chyby a prostě to stálo, opakuji několikrát a stále nic. Tak nabootuju Live CD a koukám se po problému a k měmu velkému zděšení jsou všechny Linuxový partition prázdný (???)
Už docela dlouhou dobu jsem se odhodlával, že si konečně nastavím fonty tak, aby vypadaly k světu. Doteď jsem používal Dejavu Sans a upřímně - nebyl jsem schopnej nastavit vzhled takovej, aby to vypadalo dobře. Písmena byla divně zkosená, občas se jedno dotýkalo druhýho. Vše dospělo do stádia, kdy jsem si řekl a dost. Stáhnul jsem si balíček pro Windows fonty, poslední verzi freetype a dal jsem se na to. Ve freetype jsem povolil bytecode interpreter, zkompiloval a nainstaloval. V systému jsem zakázal antialiasing, nastavil fonty na Tahoma a už konečně nemám problém. Po úpravách v .gtkrc už mi i Lazarus neukazuje tak odporný fonty :-) Naučil jsem se, k čemu slouží /etc/fonts/fonts.conf popř. /etc/fonts/local.conf a vůbec jsem opět o něco moudřejší :-) Jak jednoduché, jen si udělat čas...