Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Ze začátku boj, posléze marnost a nakonec úžas nad jednoduchým řešením - toť mé pokusy o rozchození Flash ve Firefoxu (64-bitovém) na x86_64
Jedním z důvodů (vlastně jediným), proč mi na disku zůstávaly Windows, bylo účetnictví. Vzhledem k tomu, že jednoduché účto pro Linux, které by mi vyhovovalo, jsem nenašel, používal jsem Money. Od jisté doby spolupracuju na jednom projektu, který byl primárně vyvíjen pro potřeby personálních agentur, ale vzhledem ke komplexnosti obsahuje i finanční modul, který umožňuje vedení jednoduchého účetnictví (faktury, pokladna, banka, majetek a sklad). Tímto projektem je Blahovec.NET
Včera jsem po dlouhé době musel nabootovat do Windows kvůli známýmu. Už při bootu mi bylo divný, že si Windows kontrolujou integritu systému. Nechal jsem to proběhnout, ukázal, co bylo potřeba a bootoval do Linuxu. K mému překvapení se boot zastavil bez jediné chyby a prostě to stálo, opakuji několikrát a stále nic. Tak nabootuju Live CD a koukám se po problému a k měmu velkému zděšení jsou všechny Linuxový partition prázdný (???)
Už docela dlouhou dobu jsem se odhodlával, že si konečně nastavím fonty tak, aby vypadaly k světu. Doteď jsem používal Dejavu Sans a upřímně - nebyl jsem schopnej nastavit vzhled takovej, aby to vypadalo dobře. Písmena byla divně zkosená, občas se jedno dotýkalo druhýho. Vše dospělo do stádia, kdy jsem si řekl a dost. Stáhnul jsem si balíček pro Windows fonty, poslední verzi freetype a dal jsem se na to. Ve freetype jsem povolil bytecode interpreter, zkompiloval a nainstaloval. V systému jsem zakázal antialiasing, nastavil fonty na Tahoma a už konečně nemám problém. Po úpravách v .gtkrc už mi i Lazarus neukazuje tak odporný fonty :-) Naučil jsem se, k čemu slouží /etc/fonts/fonts.conf popř. /etc/fonts/local.conf a vůbec jsem opět o něco moudřejší :-) Jak jednoduché, jen si udělat čas...