Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Včera jsem po dlouhé době musel nabootovat do Windows kvůli známýmu. Už při bootu mi bylo divný, že si Windows kontrolujou integritu systému. Nechal jsem to proběhnout, ukázal, co bylo potřeba a bootoval do Linuxu. K mému překvapení se boot zastavil bez jediné chyby a prostě to stálo, opakuji několikrát a stále nic. Tak nabootuju Live CD a koukám se po problému a k měmu velkému zděšení jsou všechny Linuxový partition prázdný (???)
A tak jsem přišel o Linux, není problém v datech - ta jsou zálohovaná, jde spíš o důvod tohoto maléru, který mi zůstává utajen - disk byl a je v pořádku. Nechápu, jak po bootu do Windows můžu přijít o funkční partitions. Nechápu to a jsem naštvanej.
Už dřív jsem chtěl přejít na 64-bitovou distribuci a tak jsem k tomu měl teď v noci aspoň důvod. I přesto, že jsem dlouholetý uživatel Mandrivy, šáhnul jsem po Kubuntu, včera nově vydaném. Stáhnul si AMD64 Desktop CD a šel jsem zkoušet. Docela Kubuntu ušlo a tak jsem zvolil možnost Install. V několik krocích se Kubuntu zeptá na pár informací (jazyk, klávesnice, rozdělení disku apod.) a instaluje. Po instalaci reboot a první překvapení - systém je v angličtině, i když při instalaci byla zvolena čeština - prkotina. A hned další překvapení s rozlišením. Nadetekováno rozlišení 1024x768. Můj NB používá grafiku NVIDIA a 15,4" WideScreen - tady Kubuntu taky selhalo - proč se nepustilo s ovladačem nv a nativním rozlišení 1280x800, je mi záhadou. Tak nic, stáhnu poslední ovladače (Beta), nainstaluju a už to běží tak, jak má. Stáhnu ndiswrapper, nainstaluju a rozchodím WiFi (i v 64-bitech je funkční). Dvě stěžejní věci jsou funkční a já jsem spokojen. Pak začnu Kubuntu víc prozkoumávat a pomalu přicházím do stavu naprostého rozčarování:
1) při pokusu o Administrátorský mód v nastavení systému to prostě nic nedělá. Vlastně dělá - objeví se klasické červené orámování, ale dialog pro zadání hesla ne, takže nepoužitelné
2) Adept Package Manager nejde spustit z KDE menu, pouze z příkazové řádky
3) po delším zkoumání jsem přišel na to, že body 1) a 2) jsou způsobeny voláním kdesu
, které se zasekne a proces whiptail
zabírá 99% procesorového času (???)
4) paměť - upřímně tohle je děs. Po nastartování bez X serveru je obsazenost paměti 180MB a s X serverem a KDE se šplhá k 500MB. Tohle fakt není normální
Zlatým hřebem úplně probdělé noci byl můj omyl a vypnutí NB místo jeho restartování. Po opětovném zapnutí se nenastartoval X server s docela komickou hláškou:
NVIDIA kernel module version 7184 does not match XOrg version 9625
Nechápu, protože do vypnutí to fungovalo normálně a vůbec na nic jsem nešahal po instalaci NVIDIA ovladačů. Tohle byl poslední hřebíček do rakve Kubuntu a já nevyspaný odcházím do práce a přemýšlím, jestli stáhnout MDV2007 a jít opět do ní. Možná jsem dělal něco blbě já, třeba jsem měl instalovat z Kubuntu DVD, co já vím. Každopádně Kubuntu půjde pryč a já ztratil zbytečných 6hodin, který jsem mohl strávit spánkem, s něčím, co není pořádně funkční. Jakou distribuci teď? Žeby FC6? Nebo se raději vrátit zpátky k MDV? Nevím a uvidím večer, až přijdu z práce.
Tiskni
Sdílej:
kdesu
a paměť nepovažuju za krávovinu kdesu
je blbost http://bogdanandronic.uv.ro/?p=28
Hu, Hu, Hu, Hu, Hu...
a vůbec, co je smyslem této hry? :)
yum --enablerepo=livna-testing update kmod-nvidia yum install compizFunguje mi konečně tvtime v akcelerovaném desktopu (wow!) a vrtí se mi tam ta krychle a tak, moc pěkné. Zatím mi trochu kazí radost drobný detail - nějak se mi u compizu neobjevuje dekorace oken. Zjistil jsem, že to kupodivu při práci nevadí.
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
? Spouštíš compiz s parametry --use-cow --strict-binding
?
Nechápu, protože do vypnutí to fungovalo normálně a vůbec na nic jsem nešahal po instalaci NVIDIA ovladačů.A nainstaloval sis odpovídající nvidia-glx? Instaloval jsi ovladač z balíčku nebo tím samoinstalátorem staženým ze stránek nvidia?