Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Včera jsem po dlouhé době musel nabootovat do Windows kvůli známýmu. Už při bootu mi bylo divný, že si Windows kontrolujou integritu systému. Nechal jsem to proběhnout, ukázal, co bylo potřeba a bootoval do Linuxu. K mému překvapení se boot zastavil bez jediné chyby a prostě to stálo, opakuji několikrát a stále nic. Tak nabootuju Live CD a koukám se po problému a k měmu velkému zděšení jsou všechny Linuxový partition prázdný (???)
A tak jsem přišel o Linux, není problém v datech - ta jsou zálohovaná, jde spíš o důvod tohoto maléru, který mi zůstává utajen - disk byl a je v pořádku. Nechápu, jak po bootu do Windows můžu přijít o funkční partitions. Nechápu to a jsem naštvanej.
Už dřív jsem chtěl přejít na 64-bitovou distribuci a tak jsem k tomu měl teď v noci aspoň důvod. I přesto, že jsem dlouholetý uživatel Mandrivy, šáhnul jsem po Kubuntu, včera nově vydaném. Stáhnul si AMD64 Desktop CD a šel jsem zkoušet. Docela Kubuntu ušlo a tak jsem zvolil možnost Install. V několik krocích se Kubuntu zeptá na pár informací (jazyk, klávesnice, rozdělení disku apod.) a instaluje. Po instalaci reboot a první překvapení - systém je v angličtině, i když při instalaci byla zvolena čeština - prkotina. A hned další překvapení s rozlišením. Nadetekováno rozlišení 1024x768. Můj NB používá grafiku NVIDIA a 15,4" WideScreen - tady Kubuntu taky selhalo - proč se nepustilo s ovladačem nv a nativním rozlišení 1280x800, je mi záhadou. Tak nic, stáhnu poslední ovladače (Beta), nainstaluju a už to běží tak, jak má. Stáhnu ndiswrapper, nainstaluju a rozchodím WiFi (i v 64-bitech je funkční). Dvě stěžejní věci jsou funkční a já jsem spokojen. Pak začnu Kubuntu víc prozkoumávat a pomalu přicházím do stavu naprostého rozčarování:
1) při pokusu o Administrátorský mód v nastavení systému to prostě nic nedělá. Vlastně dělá - objeví se klasické červené orámování, ale dialog pro zadání hesla ne, takže nepoužitelné
2) Adept Package Manager nejde spustit z KDE menu, pouze z příkazové řádky
3) po delším zkoumání jsem přišel na to, že body 1) a 2) jsou způsobeny voláním kdesu
, které se zasekne a proces whiptail
zabírá 99% procesorového času (???)
4) paměť - upřímně tohle je děs. Po nastartování bez X serveru je obsazenost paměti 180MB a s X serverem a KDE se šplhá k 500MB. Tohle fakt není normální
Zlatým hřebem úplně probdělé noci byl můj omyl a vypnutí NB místo jeho restartování. Po opětovném zapnutí se nenastartoval X server s docela komickou hláškou:
NVIDIA kernel module version 7184 does not match XOrg version 9625
Nechápu, protože do vypnutí to fungovalo normálně a vůbec na nic jsem nešahal po instalaci NVIDIA ovladačů. Tohle byl poslední hřebíček do rakve Kubuntu a já nevyspaný odcházím do práce a přemýšlím, jestli stáhnout MDV2007 a jít opět do ní. Možná jsem dělal něco blbě já, třeba jsem měl instalovat z Kubuntu DVD, co já vím. Každopádně Kubuntu půjde pryč a já ztratil zbytečných 6hodin, který jsem mohl strávit spánkem, s něčím, co není pořádně funkční. Jakou distribuci teď? Žeby FC6? Nebo se raději vrátit zpátky k MDV? Nevím a uvidím večer, až přijdu z práce.
Tiskni
Sdílej:
kdesu
a paměť nepovažuju za krávovinu kdesu
je blbost http://bogdanandronic.uv.ro/?p=28
Hu, Hu, Hu, Hu, Hu...
a vůbec, co je smyslem této hry? :)
yum --enablerepo=livna-testing update kmod-nvidia yum install compizFunguje mi konečně tvtime v akcelerovaném desktopu (wow!) a vrtí se mi tam ta krychle a tak, moc pěkné. Zatím mi trochu kazí radost drobný detail - nějak se mi u compizu neobjevuje dekorace oken. Zjistil jsem, že to kupodivu při práci nevadí.
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
? Spouštíš compiz s parametry --use-cow --strict-binding
?
Nechápu, protože do vypnutí to fungovalo normálně a vůbec na nic jsem nešahal po instalaci NVIDIA ovladačů.A nainstaloval sis odpovídající nvidia-glx? Instaloval jsi ovladač z balíčku nebo tím samoinstalátorem staženým ze stránek nvidia?